En Ucuz Isparta Uçak Bileti Fiyatları

Isparta uçuşlarının daha uygun olduğu tarihlere göz at

Türk Hava Yolları
direkt-uçuş - 1s 20d
21 Mayıs 2019, Salı 13:30
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 6s
05 Nisan 2019, Cuma 08:50
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 13s 50d
06 Mayıs 2019, Pazartesi 01:00
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 16s 30d
06 Mayıs 2019, Pazartesi 22:20
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 10s
06 Mayıs 2019, Pazartesi 04:40
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 6s 15d
25 Mart 2019, Pazartesi 08:40
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 10s
26 Mart 2019, Salı 04:55
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 14s 15d
01 Nisan 2019, Pazartesi 00:25

Isparta Kalkışlı Uçak Seferleri Ve Saatleri

Ucuz Isparta uçak bileti fiyatlarının olduğu tarihleri gör

Türk Hava Yolları
direkt-uçuş - 1s 25d
26 Mart 2019, Salı 15:50
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 9s 20d
09 Mayıs 2019, Perşembe 15:45
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 7s 55d
01 Mayıs 2019, Çarşamba 15:45
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 3s 30d
25 Mart 2019, Pazartesi 15:50
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 3s 30d
25 Mart 2019, Pazartesi 15:50
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 12s 10d
25 Mart 2019, Pazartesi 15:50
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 10s 5d
01 Nisan 2019, Pazartesi 15:45
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 10s 5d
13 Nisan 2019, Cumartesi 15:45

Popüler Isparta Yurt Dışı Uçak Biletleri

Uygun fiyatlı Isparta uçak seferlerine göz at

Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 23s 10d
26 Mart 2019, Salı 13:45
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 6s 20d
21 Nisan 2019, Pazar 07:30
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 24s 20d
06 Mayıs 2019, Pazartesi 12:30
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 24s 15d
06 Nisan 2019, Cumartesi 13:35
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 18s 25d
26 Nisan 2019, Cuma 18:15
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 6s 20d
03 Mayıs 2019, Cuma 07:30
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 18s 35d
26 Mayıs 2019, Pazar 18:15
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 17s 30d
06 Nisan 2019, Cumartesi 19:20

Isparta, Türkiye

'' Gül Kokan Şehir
Isparta

Türkiye'nin gül bahçesi olarak bilinen ve Akdeniz Bölgesi'nin kuzeyindeki Göller Yöresinde yer alan Isparta, birçok tarihi ve kültürel değerin yanı sıra gölleri, kanyonları ve kayak merkezleriyle doğal güzelliklerin buluştuğu, cennetten yansıyan nadide bir coğrafya.

Isparta'da yerleşim üst paleolitik dönemde başlamış ve tarih boyunca Hitit, Frig, Lidya, Pers, Büyük İskender, Bizans gibi pek çok uygarlığın hâkimiyetine girmesinin ardından Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini yaşamış. Anadolu'da İtilaf Devletleri tarafından işgale uğramayan ender bölgelerden biri olan Isparta Cumhuriyet dönemine ulaşmış.

Isparta adının nereden geldiği ile ilgili iki önemli görüş bulunuyor: İlki, bugünkü Isparta'nın tarih boyunca Pisidia olarak adlandırılan Göller Bölgesi kentle­rinden biri olan Baris'in yerinde kurulmuş olması ve bu isimden türemiş oluşu. İkincisi ise Mora Yarımadası'nda yaşayan Spartalıların büyük çoğunluğunun o dönem Yunan egemenliğindeki Anadolu'da, Pisidia'ya yerleşmesi ile şehre Sparta adının verilmiş olması yönünde…

Gezilecek Yerler

Akdeniz, Ege ve İç Anadolu Bölgeleri arasında önemli bir konumda, tarih boyunca uygarlıkların hüküm sürdüğü Isparta, antik kent, antik mezar ve kaya mezarlarıyla dikkat çekiyor. Yalvaç'ta bulunan Sultan Dağlarının yamaçlarına kurulu Pisidia Antiokheia Antik Kenti Isparta tarihinin en önemli kalıntıları arasında gösteriliyor. MÖ. 281-261 yılları arasında kurulduğu bilinen kent özellikle 5.000 kişilik antik tiyatro ve 3.000 metrelik surlarıyla birlikte zengin kalıntılar barındırıyor. 450 kilometrelik uzunluğu ile Türkiye'nin en büyük 2. yürüyüş yolu olan St. Paul Yürüyüş Yolu Antalya Perge'den başlayıp Antiocheia Antik Kentinde son buluyor. Bütün yolu yürümek mümkün olmasa da antik kenti gezerken bir noktasından dâhil olmak bile keyifli… Merkezde ve çevre ilçelerinde sayısız antik kent bulunan Isparta'nın ikinci en önemi kenti ise Sütçüler karayolu üzerinde bulunan ve MÖ. 1. yüzyılda kurulan Adada Antik Kenti. Eurymedon, Tımbrıada, Selukeia Sidera, Prostanna, Parlais, Fari, Tymandos, Enabura, Apollonia Mordion Antik Kenti ile sayısız harabe alanları, kaya mezarları ve kutsal alanlar da Isparta'nın köklü tarihine ışık tutan gezip görebileceğiniz ören yerleri.

Isparta'nın önemli kiliselerinden ilki, Rum asıllı Hristiyanların önemli ibadet yerlerinden olan Ayastefanos Kilisesi, Eğirdir İlçesindeki Yeşilada'da bulunan 19. yüzyıl yapısı. Yine Eğirdir'e bağlı Barla Kasabası Rum Mahallesinde yer alan ve yapım tarihi 1857olan Aya Georgios Kilisesi ve 1750 tarihli Ortodoks yapısı olan Aya Payana Kilisesi ise şehir merkezinde görebileceğiniz tarihi kutsal mekânlar.

Yenişarbademli İlçesi'nde bulunan ve Alaaddin Keykubat'ın yaptırdığı Kubad-ı Abad Sarayı Beyşehir Gölündeki ada üzerinde bulunuyor. Değişik amaçlı birimlerden meydana gelen saray kompleksi bir surla çevrilmiş. Atabey İlçe merkezindeki Atabey Gazi Ertokuş Medresesi, yine I. Alaaddin Keykubat zamanında Selçuklu kumandanı Mübarizeddin Ertokuş tarafından 1224 yılında yaptırılmış. Çevredeki antik kentlerden edinilen devşirme malzemeyle inşa edilen yapı "Kapalı Tip Medrese" türünün önemli örneklerinden.

Isparta'da sayamayacağınız kadar tarihi yapı olmakla birlikte en önemli kaleleri arasında Eğirdir Gölüne uzanan yarımada üzerindeki Eğirdir Kalesi geliyor. MÖ 4. yüzyıl tarihli Kapıdağı eteğindeki Uluborlu Kalesi, Sütçüler İlçesinde bulunan Sığırlık Kaleleri ile Şarkikaraağaç'taki Zengibar ve Ördekçi Kaleleri de görülmeye değer.

Isparta'daki irili ufaklı onlarca köprü derin tarihin kültürel ve sanatsal özelliklerini yansıtması bakımından önemli. Hanlar ve kervansaraylar ise özellikle Selçuklu mimarisini yansıtması ve anıtsal değer taşıyor ve Isparta il sınırlarında bulunan kervansarayların tamamı Konya-Antalya yolu üzerinde. Roma ve Cirimbolu Köprüleri, Eğirdir ve Gelendost Hanları, Şarkikarağaç, Gargılı Lala ve Dündar Bey Medreseleri ile Isparta'nın önemli camileri olan Kutlubey, Hızırbey, Firdevs Paşa, Atabey Sinan, Feyzullah Paşa ve Eğirdir Hızırbey Camileri de mutlaka görülmeli…

Eski tarihiyle şekillenen zengin kültürel birikimleriyle Isparta, müze bakımından önemli şehirlerimizden biri. Isparta yöresindeki buluntuların sergilendiği Isparta Müzesi, aynı zamanda arkeoloji ve etnografya müzesi olma özelliği gösteriyor. Uluborlu ilçesinde yer alan Uluborlu Müzesi ise, Alaaddin Keykubat Halk Kütüphanesi'ndeki Kültür Sarayı binasında bulunuyor. Yalvaç'ta bulunan ve aynı ismi taşıyan Yalvaç Müzesi'nde Prehistorik, Klasik, Etnografik Eserler bölümleri bulunuyor.

Şehir merkezine 26, havalimanına 50 km; İzmir ve Antalya'ya çok yakın, amatör veya profesyonel 12 pistiyle diğer merkezlere göre çok ucuz, Eğirdir Gölü manzaralı kayak keyfi ve telesiyej lüksü de cabası… Burası Davraz Kayak Merkezi. Davraz'ın coğrafi özelliklerinin kayak dışında, dağcılık, dağ bisikleti, trekking, yamaç paraşütü, jeep safari gibi kış ve doğa sporlarının yapılmasına da olanak sağlıyor. Yalnızca Davraz'da değil Isparta'nın cennet doğasında saydıklarımıza ilaveten oryanting, skuba, absailing; kuş ve endemik bitki gözlemciliği gibi yapılabilecek pek çok aktivite mevcut.

Isparta'ya gelince, buraya neden Göller Yöresi dendiğini anlamakla kalmıyor, hayranlıktan dilinizin tutulduğu sanat şaheserleriyle karşılaşıyorsunuz: Torosların ıssız zirvelerinde 20 kilometrelik kıyılarıyla Kovada Gölü Eğirdir'de bulunan bir dağ gölü! Asırlık çınar ağaçlarıyla çevrili kumsallarında yüzebiliyor ve bu bakir doğanın sessizliğini, huzurunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. İşin kötüsü hiç dönmek istemiyorsunuz…

Isparta'nın saklı hazinelerinden biri, Pınargözü Mağarası: Dünyanın en derinlerinden, Avrupa'nın en uzun ve Türkiye'nin de en büyük mağarası. Mağaranın içinde değişik büyüklükte gölcükler, şelaleler, damlataş havuzları ve birikimleri geniş yer kaplıyor, büyüleyici bir atmosferle karşılaşıyorsunuz. Gezilmesi zor olan mağara, Yenişarbademli'nin 11 km batısında yer alıyor. Türkiye'nin en yoğun karstlaşmış alanlarından biri olan Göller Yöresindeki Zindan Mağarası ise Romalılardan bu yana kullanılan, 760 metre uzunluğundaki yarı aktif bir mağara ve mutlaka örülmeli.

Isparta hakikaten öyle şaşırtıcı, öylesine büyüleyici bir coğrafya ki sırf Türkiye'nin ilk ve şimdilik tek Lavanta Vadisi için bile Isparta'ya gelinir! Keçiborlu'da bulunan vadide zamanında Fransızların ektiği lavanta tohumları kendiliğinden çevreye yayılmış ve şimdilerde tam 3.000 hektarlık devasa bir alanda yılda 5 ton yağ elde ediliyormuş. Temmuz başında çiçeklenmeye başlayan lavantanın balı da üretiliyormuş. Güzel Keçiborlu halkı gülden sonra lavantayı da Isparta'nın markası yapma yolunda ilerliyor.

Tarihi Kral Yolu'nun geçtiği Yazılı Kanyon, Türkiye'de mavi yapraklı sedir ormanının bulunduğu tek bölge olan Kızıldağ Milli Parkı, Nemrut kalderası ile birlikte Türkiye'nin iki kalderasından biri olan Gölcük Gölü ve içerisinde bulunduğu Gölcük Tabiat Parkı, flora zenginliği ve yaban hayatıyla Kovada Gölü Milli Parkı adeta cennetten Isparta'ya sunulmuş doğal güzellikler.

Yöreye özgü el dokuması halıları, gülden imal edilen sayısız kozmetik ve gıda ürünü, farklı bir lezzet olarak elma cipsi, mevsimine göre kendi ellerinizle topladığınız gül, lavanta ve elbette en güzeli size kalan özel Isparta'dan dönüyorsunuz…

Ne Yenir?

Isparta'da tam 16 çeşit çorba pişiriliyor: Keklik, miyane, oğmaç sakala sarkan topalak, tutmaş en bilinenleri. Et yemeklerini ise tatmadan dönmek büyük hata olur: Banak, çömlek kebabı, kabine, keşkek, tandır kebabı, tirit, yoğurtlu et. Bunların dışında, boranı, yatırtmayı dıran ekmeği, kuyruğu sulu, kulak böreği, goşma, nokul, kulak böreği, sazan dolması, balık dolması, tatar ve dirgit; tatlılardan ise yalvaç güllacı, samsa, tosmankara, mafiş, su peltesi, zerde, höşmerim, haşhaş helvası, saksağan veya karga beyni ile derdimi alan gibi yöresel tatlar denenmeli.

Nasıl Gidilir?

Isparta Akdeniz, Ege ve İç Anadolu Bölgeleri arasında ve İzmir-Konya ve Ankara-Antalya hattı üzerindeki konumundan dolayı karayolu ile ulaşım kolay sağlanıyor. Isparta, İstanbul'dan 596, Ankara'dan 393 ve İzmir'den 405 Km mesafede.

Süleyman Demirel Havalimanından ise Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet ile İstanbul ve İzmir'e uçak seferleri sağlanıyor.

Isparta İle İlgili Yazılar

Salda Gölü’nde Yapılması Gereken 6 Şey
Salda Gölü’nde Yapılması Gereken 6 Şey

Salda Gölü, bembeyaz kumsalları ve mavinin her tonunu gözler önüne seren sularıyla büyüleyici bir görünüme sahip. Turkuaz rengi ve eşsiz doğasıyla Türkiye‘nin en ünlü turizm destinasyonları arasında girmeye aday olan bu harika göl, konuklarına unutamayacakları bir tatil fırsatı sunuyor. Yeni yeni keşfedilen bir bölge olan Salda Gölü çevresinde neler yapabileceğini merak edenler ise doğa i...

Devamını Oku
Türkiye’de Yıldızı Parlayan 4 Seyahat Rotası
Türkiye’de Yıldızı Parlayan 4 Seyahat Rotası

Sosyal medya sitelerinin yaygın kullanımı, gittiğimiz yerlerin bir sır olarak kalmasına izin vermiyor. Bu sayede her gün bambaşka seyahat rotalarını keşfetmeyi planlarken, popüler seyahat rotaları arasına yenilerini eklemeye devam ediyoruz. 2016 yılının yıldızı parlayan seyahat rotaları arasında ise turkuaz renkli suları ve beyaz kumsallarıyla ünlü plajların yanı sıra kültürel dokusu ve doğasıy...

Devamını Oku
Türkiye’nin Maldivleri’ne Yolculuk: Salda Gölü
Türkiye’nin Maldivleri’ne Yolculuk: Salda Gölü

Son günlerde giderek daha popüler hale gelen Salda Gölü, berrak ve turkuaz renkli sularıyla özellikle kamp tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri oldu. Bakir doğası ve sularının güzelliği ile öne çıkan bu coğrafya, sakin bir tatil planı yapanlar için kaçırılmayacak bir destinasyon. Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan Salda Gölü, el değmemiş doğasının yanı sıra göz alıcı manzarasıyla da ...

Devamını Oku
Isparta Haritası
5 Günlük Hava Durumu
GÜN
SICAKLIK
HAVA
icon temperature 7/-4
weather forecast icon for 6,72 degrees
icon temperature 11/-5
weather forecast icon for 11,42 degrees
icon temperature 11/-2
weather forecast icon for 11,37 degrees
icon temperature 11/6
weather forecast icon for 10,83 degrees
icon temperature 8/4
weather forecast icon for 7,80 degrees
x
Isparta Haritası

Isparta Yakınlarındaki Şehirler

Isparta Etrafındaki Yerleri Keşfet

 • Antalya Uçak Bileti
  Antalya
 • Konya Uçak Bileti
  Konya
 • Uşak Uçak Bileti
  Uşak
 • Denizli Uçak Bileti
  Denizli
 • Kütahya Uçak Bileti
  Kütahya
 • Eskişehir Uçak Bileti
  Eskişehir
 • Alanya Uçak Bileti
  Alanya
 • Kastelorizo Uçak Bileti
  Kastelorizo
 • Dalaman Uçak Bileti
  Dalaman
 • Ankara Uçak Bileti
  Ankara
İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı:
x
Turna.com'un özel fırsatlarından
sen de haberdar ol!
Geçerli bir e-posta adresi girmeni bekliyoruz.