Uçak Bileti

450 bine yaklaşan nüfusuyla İsrail’in en büyük ikinci şehri olan Tel Aviv, 7/24 hareketli yapısı nedeniyle ‘uyumayan şehir’ olarak nitelendiriliyor. Resmi ismi ‘Tel Aviv-Yafa’ olan şehir, Orta Doğu‘nun ekonomik gücü en yüksek yerleşim yerlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Beyaz Kent‘in yanı sıra pek çok kültürel ve tarihi yapıya ev sahipliği yapan şehirde, birbirinden ihtişamlı müzeler de dikkat çekiyor. İşte şehirde görülmesi gereken müzelerden bazıları.

Tel Aviv’de Ziyaret Edilmesi Gereken 5 Müze

1. Eretz İsrail Müzesi

Ramat Aviv mahallesinde yer alan bir tarih ve arkeoloji müzesi olan Eretz İsrail Müzesi, 1953 yılında kurulmuş. Arkeolojik, antropolojik ve tarihi eserlerden oluşan geniş bir yelpazesi bulunan müzede, cam eşyalar, seramik, madeni paralar, bakır eşyaları görmek mümkün.

2. Beth Hatefutsoth (Yahudi Diaspora Müzesi)

Beth Hatefutsoth (Yahudi Diaspora Müzesi), Ramat Aviv bölgesinde bulunuyor. Burası Yahudi halkın ait yaklaşık iki bin 500 yıllık bilgileri görebileceğiniz bir tarih müzesi. 1978 yılının Mayıs ayında kurulan müze, Tel Aviv Üniversitesi yerleşkesi içerisinde kalıyor. Haftanın her günü açık olan müze, şehrin en çok ziyaret edilen turistik noktalarından.

Mobil Uygulama

3. Tel Aviv Sanat Müzesi

1932 yılında kurulan Tel Aviv Sanat Müzesi, İsrail’in önde gelen sanatsal ve kültürel kurumlarından biri. Müze; İsrail Sanatı Bölümü,Modern Çağdaş Sanatlar Bölümü, Baskı ve Resim Bölümü, Fotoğraf Bölümü, Mimarlık ve Tasarım Bölümü, Eski Ustalar Bölümü gibi çeşitli bölümlerden oluşuyor.

4. Palmach Müzesi

90 dakikalık turlar kapsamında ziyaret edilen ve 6 yaş üstü çocuklara uygun bir içeriğe sahip olan Palmach Müzesi, Palmach mirasını bireylerin ve grupların öyküleriyle örtüştüren deneyimsel bir müze olarak dikkat çekiyor. 

5. Bialik Evi

İbrani ulusal şairi Hayyim Nahman Bialik’in şehir merkezinde yer alan evi, günümüzde müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmış. ‘Bialik Evi‘ ismiyle bilinen müze, şehre gelen turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. 1925 yılında Mimar Joseph Minor tarafından yaptırılan evdeki; açık hava terasları, kubbeler, sivri kemerli pencereler ve çiniler görülmeye değer.

Tel Aviv’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den direkt ve aktarmalı olarak uçuş imkanı bulunan şehir, İstanbul’dan yaklaşık iki buçuk saat uzaklıkta. Ülkenin en büyük havalimanı olan Ben Gurion Uluslararası Havalimanı‘nın hizmet verdiği Tel Aviv’de, şehir içi ulaşım içinse taksi, otobüs, araç kiralama gibi ulaşım seçenekleri değerlendirilebilir. Havalimanı şehir merkezine ortalama 26 kilometre mesafede kalıyor.

Siz de, bu muhteşem şehrin sokaklarında kaybolmak ve güzelliğini yakından görmek istiyorsanız, Tel Aviv uçak bileti fırsatlarına göz atmayı ihmal etmeyin.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here