Güneydoğu Asya’nın en popüler turizm destinasyonlarından Tayland, farklı kültürlerin buluştuğu sentez bir ülke. Muhteşem gece hayatı, hareketli sokakları, etkileyici sokak lezzetleri ve doğal güzellikleri ile Tayland, ziyaretçilerine onlarca farklı alternatif sunuyor.

Tayland tam bir adalar cenneti. Phi Phi Adaları, Phuket ve onlarca diğer ada zihnimizdeki ada kelimesini kökten değiştirecek güzellikte. Beyaz kumlu plajları, turkuaz denizi, hindistan cevizi ağaçları, tropik meyveleri ve harika iklimi ile yeryüzündeki cennet kavramının anlamını bulduğu yerler.

Tayland uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Tayland Gezilecek Yerler

1. Phuket

Tayland denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri de Phuket Adası. Ülkede en çok ziyaretçi ağırlayan nokta olan ada, başkent Bangkok’un 862 km güneyinde yer alıyor.

Berrak turkuaz renkli denizi, bembeyaz kumsalları, tropikal ağaçları ve meyveleriyle adada zaman bir yerlerde durmuş gibi. Andaman Denizi kıyısında ana karaya küçük bir köprüyle bağlı olan adada Phuket Old Town ve Patong mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

2. Pattaya

Başkent Bangkok’un 155 km güneyinde yer alan Pattaya, ülkede Phuket ile birlikte en çok ziyaretçi ağırlayan tatil merkezlerinden biri. Şehrin karanlık yüzü olan ‘seks turizmi’ Pattaya’ya bakış açısını olumsuz etkilese de renkli gece hayatı, sokak lezzetleri, kumsalları ve lüks konaklama tesisleriyle en az bir hafta süre ayrılması gereken bir yer.

3. Krabi

Krabi, Tayland’ın batı kıyısında yer alan, Koh Phi Phi’ye ve yakın mesafedeki 80 başka adaya da hareket eden gemilerin kalkış noktası. Doğal güzellikler açısından benzersiz yerlerden biri olan Krabi’de tekne turları muazzam güzellikteki adaları ve doğayı keşfetme fırsatı sunuyor.

Müslüman nüfusun yoğun olduğu bu bölgenin kültürel özellikleri de Tayland’ın geri kalanından farklı. Bölgenin merkezi olan Krabi Town’dan oldukça turistik olan Ao Nang Plajı, kaya tırmanma merkezi olan Ton Sai’ye ulaşmak mümkün. Tiger Cave Temple (Wat Tham Sua) Tapınağını ziyaret etmeyi unutmayın.

4. Chiang Mai

Bangkok’un 700 km kuzeybatısında yer alan, Kuzey Tayland’ın en büyük şehri olan Chiang Mai, Antik Lanna Krallığı’nın eski başkenti. Etkileyici bir geçmişe sahip kentte 300’den fazla tapınak bulunuyor. Bu tapınaklardan en ünlüleri, Wat Phrathat Tapınağı, Wat Phra Singh ve Wat Phra That Doi Suthep.

Chiang Mai’nin çevresindeki bölge geleneksel dağ kabilesi yürüyüşleri ile meşhur. Karen, Akha, Lahu gibi yerel kabilelerin kültürünü ve yaşadıkları bölgeyi tanıtan günlük turlar düzenleniyor. Bölgedeki birçok barınaktan kendinize bir fil seçebilir, binebilir, hatta isterseniz onu yıkayıp besleyebilirsiniz. Chiang Mai, birkaç günlüğüne tropik ormanlarda serüven yapmak için ideal bir yer.

5. Khao Lak

Tayland’ın popüler adası Phuket’in 60 km kuzeyinde yer alan Khao Lak, yakınlarında bulunan Similan Adaları ile dalış turizmi açısından oldukça gözde bir yer. Khao Lak, 2004’te Hint Denizi’nde meydana gelen deprem sonrasında oluşan tsunamiden en çok etkilenen Tayland bölgelerinden biri.

Tsunamide, içlerinde turistlerin de olduğu birçok insanın hayatını kaybettiği Khao Lak’ta, tüm kasaba neredeyse turizm ekonomisi üzerine kurulu. Kilometrelerce uzayıp giden altın renkli kumlu plajları çevresinde çok sayıda lüks oteller yer alırken, yol üzerinde Avrupa standartlarında restoranlar, barlar ve çok sayıda diğer hediyelik eşya dükkânları bulunuyor.

6. Railay

Railay olarak bilinen Rai Leh, Andaman Sahili’nde, Krabi eyaletinde yer alıyor. Rai Leh, dünyanın dört bir yanındaki dağcıların kaya tırmanışı için geldiği kalker kireçtaşı tepelerine sahip. Railay, etrafında bulunan dik ve yüksek kayalar nedeniyle sadece deniz yolu ile ulaşılan bir yarımada.

Yarımadanın güney ucunda beyaz bir kum plajı olan Phra Nang, yarımadanın mangrov ormanlarıyla kaplı bölgesi Rai Leh East, beyaz kum ve sığ sudan oluşan eşsiz bir kumsal olan Rai Leh West ve kaya tırmanıcılarının ve sırt çantalı gezginlerin tercihi Ton Sai bölgesi şehrin gözde gezi noktaları.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here