Uçak Bileti

Çeşme’ye yarım saat uzaklıktaki Sakız Adası (Chios), Yunanistan‘ın en çok Türk ziyaretçi ağırlayan adalarından biri.

Adını adada yetiştirilen damla sakızından alan ada tarihi ve turistik bölgeleri, el değmemiş plajları, muhteşem deniz ürünleri sunan tavernaları ve mis gibi temiz havasıyla harika bir tatil destinasyonu.

Sakız Adası uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Sakız Adası’nda Görülecek Yerler

1. Sakız Adası Kalesi

Mobil Uygulama

Sakız Adası Kalesi, Sakız Adası’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Bizans Dönemi’nde, adanın idari merkezi olarak hizmet verebilmesi için yapılan kale, daha sonra Ceneviz egemenliği sırasında, döneme uygun olarak modernleştirilmiş.

Kale, inşaat süresine bağlı olarak farklı mimari tarzlara sahip. Dokuz kulesi bulunan ve çevresi hendekle çevrili olan Sakız Adası Kalesi içinde, Sakız Adası piskoposu Platonos’un makamı, Osmanlı komutanlarının mezarları, Agios Georgios şapeli, Bayraklı Cami ve Jüstinyen Müzesi yer alıyor.

2. Jüstinyen Müzesi

Jüstinyen Müzesi, on dört ila on beşinci yüzyıllar arasında inşa edilmiş olan Sakız Adası Kalesi’nin içinde yer alıyor. Justinyen Müzesi’nde Bizans duvar resimleri, yine Bizans ve Cenevizlilere ait heykeller ve birçok tarihi eser bulunuyor. Arhangelos Mihail’in freski ise müzenin en önemli eseri.

3. Nea Moni Manastırı

Nea Moni Manastırı, Sakız Adası’nın merkezinden 12 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 1042’de üç rahip tarafından inşa edilen Nea Moni Manastırı’nın en çok geliştiği dönemin, adanın Bizans egemenliğinde olduğu tarihlere denk geliyor.

İstanbullu ustalar tarafından yapılmış mozaiklerle dekore edilen manastır, Bizans sanatının tipik örneklerinden. Günümüzde ise, yeni bir restorasyon gören yapı UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunuyor.

4. Agia Markella Manastırı

Agia Markella Manastırı, Sakız Adası’nın merkezinden 45 kilometre uzaklıktaki, Volissos Köyü yakınlarında yer alıyor. Adanın kutsal koruyucusu olarak bilinen Azize Markella adına yapılan manastır, Psara Adası’nın karşısında, kumlu ve ince çakıl taşlarıyla kaplı soğuk ve derin deniziyle tanınan koyda, büyük çınar ağaçlarının arasında inşa edilmiş.

Bahçesinin günümüzde misafirhane olarak kullanıldığı yapının yakınlarından çıkan suyun kutsal olduğuna inanılıyor. Her yılın 22 Temmuz’unda, Sakız Adası’ndan, çevre adalardan ve tüm Yunanistan’dan binlerce kişi bu bölgeye akın ediyor, zira o gün büyük hac günü olarak kabul ediliyor.

5. Agios Isidoros Şapeli

Şapel kapalı,sanat yönünden bir özelliği yok ama manzara müthiş,takvim sayfası olacak güzellikte bir minik şapel..Bir de tarihi bir kerteriz noktası oluşu açısından önemli, Piyale Paşa 1566 da donanmayı buradaki burnun ucuna yayıyor ve Giustiniani ye haber gönderiyor ”Tez gelsin,vergiyi ödesin!”

6. Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi, 1966-1971 tarihleri arasında inşa edilen ve sergi odaları, laboratuvar, ofisler ve depolar olmak üzere oldukça geniş bir alanı kaplıyor.

Müzede, Britanya Okulu’nun, adadaki Emporios ve Agio Galas bölgelerindeki kazılarda bulduğu tarih öncesi antik döneme ait eserlerin koleksiyonları ve Modern Yunan kalıntıları sergileniyor.

7. Bizans Müzesi

Bizans Müzesi, Sakız Adası’nın merkezinde yer alan bir on dokuzuncu yüzyıl yapısı. Michael Chomatzas’ın 1734 tarihli üç kızın uyumasını anlatan tablosu ve Aziz Nikolaos’ın mucizelerini anlatan tablosu Bizans Müzesi’nin en önemli eserlerinden.

Ayrıca bu müzede, Rönesans Dönemi’ne ait Cenevizlerden kalma eserler de bulunuyor. Bizans Müzesi’nde ayrıca, avlusu ziyarete açık olan bir Osmanlı Camisi de müze olarak kullanılıyor. Müslüman ve Musevilere ait mezar taşlarının bulunduğu camii, 1980’den bu yana müze olarak hizmet veriyor.

8. Agio Galas Mağarası

Agio Galas Mağarası, Sakız Adası’nın en büyük mağarası konumunda. 1969’da keşfedilen mağarada neolitik döneme ait önemli kalıntılar yer alıyor. Agio Galas Mağarası, aynı zzamanda 250 metre derinliğe kadar ziyaret edilebilmesiyle de ünlü.

9. Olympi Mağarası

Olympi Mağarası, bir Orta Çağ yerleşimi olan Olympi Köyü’nün 8 kilometre güneyinde yer alıyor. 2003’te ziyaret açılan, sarkıt ve dikitlerden oluşan etkileyici mağaranın en derin yeri 52 metre. Girişindeki muazzam güzellikteki Ege Denizi manzarasının yanı sıra, mağaranın bazı bölgelerinden içeri giren ışık demeti rengârenk büyülü bir görüntü oluşturuyor.

10. Korais Kütüphanesi

Korais Kütüphanesi, yalnızca Sakız Adası’nın değil aynı zamanda Yunanistan’ın da en önemli kütüphanelerinden biri. Adını, 1800’lerde yaşamış Yunan bilgin Adamantios Korais’tan alan kütüphanenin en önemli kısmını Korais’in kitapları, el yazmaları ve kendisinin kitap koleksiyonları oluşturuyor.

Günümüzde ise, 150 bin önemli ve nadir kitap, el yazması, fotoğraf, gazete ve dergi arşivlerinin de bulunduğu müze ayrıca mobil ünite, halk sanat müzesi, galeri ve okuma bölümleriyle hizmet veriyor.

11. Kallimasia

Kallimasia, Sakız Adası’nın merkezinden 14 km uzaklıkta ve Mastihohoria’nın en büyük köylerinden. Köyde ünlü Panagia Plakidiotissa Manastırı, ortaçağdan kalma kule kalıntıları ve iyi korunmuş kiliseler bulunuyor. Turist akınına uğrayan Agios Yannis, Agios Emilianos ve Agia Fotia Plajları ise köye oldukça yakın.

12. Denizcilik Müzesi

Denizcilik Müzesi, Sakız Adası’nın merkezinde bulunan ve neoklasik tarzdaki tarihi bir konakta yer alıyor. Müzede Sakız Adası’nın denizcilik geleneğine ait tarihi eserler, yelkenli gemi tabloları, gemi maketleri, gemi parçaları ve denizcilik sektörüne ait fotoğraflar sergileniyor.

13. Citrus Müzesi

1500’lü yıllardan itibaren adadaki narenciye ticaretini anlatan, nefis bir butik müze. Kocaman bahçeli bir taş konağın içinde yer alıyor. 1500’lere kadar adada hüküm süren Cenevizliler için portakal o kadar değerli bir ihracat maddesi ki; 4 adet portakalın satış fiyatı, bir işçinin günlük yevmiyesine denk geliyor.

O nedenle portakalı üzeri altın yaldızlı kağıtlara mı sarmamışlar zamanında, neler neler. Müzenin bahçesindeki cafede Citrus markalı portakallı badem ezmeleri, portakal reçelleri ve kakaolu portakallı lokum satılıyor ki; ben böyle bir lezzet görmedim ömrümde.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here