Fransa‘nın başkenti Paris’in 20 kilometre güneyindeki Versay Sarayı (Château de Versailles), Fransa tarihi boyunca önemli rol oynamış ve bir Paris gezisi listesine dâhil edilmesi gereken önemli noktalardan biri.

Barok dönemin sonu ve klasik üslubun başlangıcı olarak kabul edilen Versay Sarayı, kraliyet döneminin tüm özelliklerini yansıtmanın yanında Fransız tarihini özetler nitelikteki mimari eserlerden biri konumunda. Fransa’nın politik merkezi olan sarayın hakkını vererek gezmek için bir tam gün gerektiğini hatırlatalım.

1668 yılında XIV. Louis tarafından yaptırılan saray aynı anda 20 bin kişiyi barındırabilen, Avrupa’nın en büyük saraylarından biri olmakla birlikte Fransa tarihindeki pek çok önemli olayın geçtiği yer.

Fransa’nın en ihtişamlı devrini, ölçüsüz harcamalarla devletin iflasını simgelerken, Marie Antoinette’in “ekmek bulamazlarsa pasta yesinler” dediği, Fransız İhtilali’nin başladığı, Fransız krallarının saltanat ve ihtişama doyduğu, üstün bir sınıf oluşturma çabalarından dolayı halkı görmezden gelmeye başladığı dönemin baş mekânı.

Sarayın ilginç bir özelliği de 1789 Fransız İhtilali’ne kadar sarayda, o zamanki asillik anlayışına göre, asillerin istediği yerde ihtiyaçlarını giderebileceği düşüncesiyle hiç tuvalet ve banyo bulunmaması.

Sarayın en önemli dairesi, bahçenin en güzel yerine bakan Aynalı Galeri. Bahçelerinin düzeni ve güzelliği ile 10 havuzdaki Apollon heykelleri göz kamaştırıcı.

Avrupa’nın en çok yabancı ziyaretçi ağırlayan kentlerinden Paris’te gezilecek yerler Versay Sarayı ile sınırlı değil. Başta Eyfel Kulesi olmak üzere kentte cazibe merkezi olan çok sayıda nokta var.

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi Louvre Müzesi, Disneyland, Paris’te ölen ünlülerin defnedildiği yer olan Ünlüler Mezarlığı, Notre Dame Kilisesi, Avrupa’nın en zengin koleksiyonlarından birine sahip olan Fransa Ulusal Kütüphanesi bunlardan bazıları

Ayrıca dünyanın en kaliteli eğitim kurumlarından biri olan Sorbon Üniversitesi, Çizgi roman, çağdaş sanat ve fotoğraf temalarındaki sergilere ev sahipliği yapan Pinacotheque Müzesi, Marais’te bulunan Maison Avrupa Fotoğraf Müzesi, Avrupa’nın en büyük modern sanat galerisi ve kütüphanesi olarak işlev gören Centre Pompidou Paris seyahatinde ziyaret edilecek noktalar arasında.

Paris’e Nasıl Gidilir?

Fransa’nın başkenti Paris’e İstanbul’dan farklı hava yolu şirketlerinin direkt uçuşlarıyla seyahat etmek mümkün. Özellikle kampanyalı dönemlerde gidiş-dönüş uçak biletleri çok uygun fiyata bulunabiliyor. Paris’i keşfetmek için ilk adım Paris uçak bileti seçeneklerine göz atmak.

Dünyada romantizmin başkenti olarak da adlandırılan, ışıklar şehri Paris, Avrupa seyahati düşünenler için en iyi başlangıç noktalarından biri. Bu güzel şehri keşfetmek için uçak bileti seçeneklerini araştırın, seyahatinizin ilk aşamasını sonlandırın.

Turna.com üzerinden Fransa vizesi hakkında detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here