Uçak Bileti

Türk vatandaşları için vize uygulaması bulunmayan ülkelerden biri olan Ukrayna’nın gözde turizm destinasyonları arasında bulunan Lviv, renkli gece hayatının yanı sıra gezilip görülecek turistik noktalarıyla da ilgi çekiyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan şehir merkezi, mimarisi ile büyüleyen binaları ve birbirinden güzel kültür sanat etkinliklerine sahne olan sokakları ile göz alan şehir, görkemli dini yapılarıyla da kendine hayran bırakıyor. Konum olarak Polonya sınırı yakından yer alan bu etkileyici şehir, Ukraynalılar tarafından Lvov ismi ile anılıyor.

Lviv Sokaklarında Görülmesi Gereken 5 Dini Yapı

1. Dominican Katedrali ve Manastırı

Şehrin en büyük ve en eski dini yapısı olan Dominic Katedrali’nin yıkılmak üzere olan binası üzerine inşa edilen Dominican Katedrali ve Manastırı, mimarisi ile oldukça etkileyici bir görünüm oluşturuyor. Şehrin en popüler turistik noktaları arasında gösterilen bu tarihi katedralin geçmişi 1700’lü yıllara kadar uzanıyor.

2. Ermeni Katedrali

Yaklaşık 150 bin Ermeni kökenli vatandaşın yaşadığı şehir, 14. yüzyılda yapılan Ermeni Katedrali‘ne de ev sahipliği yapıyor. Rus, Gotik ve Ermeni mimarilerinin harmanlanması ile oluşturulan katedral, bölgede yaşayan Ermeniler tarafından inşa edilmiş.

Mobil Uygulama

3. St. Peter ve Paul Garrison Kilisesi

1610 – 1630 yılları arasında erken Barok tarzında inşa edilen Peter ve Paul Garrison Kilisesi, Lviv’deki en güzel dini yapılardan biri olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 60 yıl boyunca V. Stefanika Kütüphanesi bünyesinde kalan 5 bin kişi kapasiteli kilise, Ukraynalılar tarafından ‘Cizvit Kilisesi’ ismiyle biliniyor.

4. Dormition Katedrali

Eski Şehir (Old Town) bölgesinde bulunan Dormition Katedrali, altın rengi kubbeleri ile ihtişamlı bir görünüşe sahip. Kuruluşu 13. yüzyıl dönemine rastlayan ve ahşaptan yapıldığı için 1340 yılında yaşanan bir yangın sonunda ağır hasar alan bina, günümüzde Kutsal Eucharist Yunan Katolik Kilisesi olarak kullanılıyor.

5. St. George Katedrali

Heykeltıraş Johann Pinzel tarafından 1744 – 1760 yılları arasında inşa edilen St. George Katedrali, Yura Meydanı’nda bulunuyor. Avrupa’nın en önemli katedrallerinden olan bu görkemli yapı, Barok – Rokoko tarzı mimarisi ile şehre gelen turistlerin beğenisini kazanıyor. Liviv’de, St. George Katedrali’nin yanı sıra Bernardine Kilisesi ve Latin Katedrali de, şehrin görülmeye değer ibadethanelerinden.

860 bini geçen nüfusunun yüzde 88’i Ukraynalılardan, geri kalanı ise Rus ve Polonya kökenli kişilerden oluşan şehir, Ukrayna denildiğinde ilk akla gelen yerleşim yerlerinden biri oluyor. Siz de, bu cezbedici şehri yakından görmek ve kültürel güzelliklerini tanımak istiyorsanız, Lviv uçak bileti fırsatlarına göz atabilirsiniz. Şimdi, Lviv sokaklarını keşfetmek için yola çıkma zamanı!

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here