Uçak Bileti

Doğu Akdeniz kıyısında yer alan bir Arap ve Orta Doğu ülkesi olan Lübnan, kuzeyde ve doğuda Suriye, güneyde de İsrail ile komşu. Yaklaşık altı buçuk milyon nüfusu bulunan ülkenin resmi ismi ise Lübnan Cumhuriyeti. Tarihteki Fenike uygarlığının anavatanı olan Lübnan’da nüfusun büyük bölümü Müslümanlardan oluşuyor. Kültürel bakımdan oldukça zengin olan bu coğrafya da hem Arap hem de Avrupa kültüründen izlere rastlanıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan eserleri, rengarenk kafeleri ve misafirperver insanlarıyla cennet gibi bir atmosfere sahip olan ülke, gezilip görülecek sayısız turistik noktaya ev sahipliği yapıyor.

Lübnan’da Görülmesi Gereken 5 Şehir

1. Beyrut

Büyük Saray, Solider Meydanı, Güvercin Kayaları, Corniche, Al Omari Camii, Eski Saat Kulesi, Sursock Müzesi ve René Moawad Bahçesi gibi cezbedici yer ve yapılarıyla, ülkenin en popüler turizm destinasyonlarından biri olan Beyrut, 500 bin yıl öncesine uzanan köklü tarihi ve cıvıl cıvıl sokaklarıyla huzur dolu bir şehir. Beyrut ile ilgili daha fazla detay için bu bağlantıya göz atabilirsiniz. https://bujuyollarda.com/beyrut-gezilecek-yerler/

2. Biblos

Mobil Uygulama

Hala balıkçı barınağı olarak kullanılan Biblos Limanı, Osmanlılar döneminde yapılan günümüzde şehrin en canlı yerlerinden biri olan Byblos Çarşısı ve Crusader Kilisesi gibi pek çok etkileyici yeri bulunan Biblos, ülkenin en önemli liman şehirlerinden biri. Günümüzde tarihi ve kültürel dokusunu korumaya devam eden bu şehir, ülkeye gelen turistlerin en sık ziyaret ettiği yerlerden.

3. Sayda

Lübnan’ın güneyinde Cenub vilayetinin merkezi olan Sayda, Antik Çağ’ın en önemli Fenike şehirlerinden biri olmuş. Eski ismi Sidon olan bu etkileyici şehirde yaklaşık 200 bin kişi yaşıyor. Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılan Sayda, bugün kala o dönemlerin mimari ve kültürel izlerini taşıyor.

4. Trablusşam

Osmanlı zamanında, Libya’daki Trablus şehrinden ayırt edilmesi için Şam vilayetindeki Trablus anlamına gelen Trablusşam ismini alan şehir, Beyrut’un 85 kilometre kuzeyinde kurulmuş. Şehirde görülmeye değer turistik yerler arasında ise 2. Abdulhamit’in tahta çıkmasının 30. yılı nedeniyle dikilen Saat Kulesi, Khan el Saboun (Sabuncular Hanı) ve yerel çarşılar da bulunuyor.

5. Zahle

Kuruluşu bundan yaklaşık 300 yıl öncesine dayanan Zahle, Lübnan’ın Bekaa vilayetinin merkezi konumunda. Beyrut’un 52 kilometre doğusunda bulunan şehirde yaklaşık 150 bin kişi yaşıyor. 1885 yılında yapılan bir hükümet konağı olan The Serail, şehrin yerel mimarisini yansıtan tarihi bir yapı olan The Geha House ve 1720’de inşa edilen Elias Kilisesi ise şehrin en ünlü ziyaret adreslerinden.

Siz de, Lübnan uçak bileti fırsatlarını değerlendirerek, ülkenin binlerce yıl öncesine uzanan köklü tarihini ve muhteşem kültürel değerlerini keşfedebilirsiniz. 

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here