Uçak Bileti

Havayoluyla seyahat etmek pratik ve kolay olduğu kadar diğer ulaşım yöntemlerine göre de daha güvenli. Ancak ilk uçak yolculuğu heyecanla birlikte gerginliğe de neden olabiliyor. Bu konuda deneyimli olanlardan genel bilgiler edinmek faydalı olabilir, zira alacağınız ufak tedbirlerle hiçbir sorunla karşılaşmadan keyifli bir seyahat geçirebilirsiniz. Şimdiden iyi uçuşlar!

Uçuş Öncesi Hatırlatmalar

Bagaj Kuralları

Belli bir ağırlığa kadar ücretsiz olan bagaj ağırlığı uçtuğunuz havayoluna göre değişiyor. Türk havayolu firmaları için bu ölçü maksimum otuz kilogram. Birlikte seyahat ettiğiniz yakınlarınız varsa, ağırlığı paylaşabilirsiniz. Bavulunuzun yırtık veya hasarlı olmamasına dikkat edin, üzerine adınızı ve adresinizi yazın. Uçaktan inip bagaj beklerken pek çok benzer bavulun arasından seçmeniz kolaylaştırması bakımından hatırlayacağınız bir işaret de koyabilirsiniz. Eğer yabancı biri sizden herhangi bir şeyi bagajınızla geçirmenizi isterse kabul etmeyin.

Kabin Bagajı Kuralları

Havacılık kuralları gereğince uçağa binerken el bagajına almamanız gereken sıvılar var. Deodorant, parfüm, su, sıvı yiyecek, şurup şişesi gibi pek çok şey, eğer hepsi kolayca görülebilecek şekilde, 20 x 20 cm büyüklüğündeki saydam poşetin içine girmiyorsa; şişelerin her biri 100 mililitreden küçük olsa da yanınıza almanıza izin verilmiyor. İkinci kapı girişindeki çöp kutsuna atmanıza neden olacak eşyaları çantanızda bulundurmayın. Havayolu şirketleri el bagajı için farklı ağırlık kuralı uyguluyorlar. Bu nedenle uçuştan önce mutlaka bagaj kuralların öğrenin.

Mobil Uygulama

Aktarmalı Uçuşlar

Yurtiçi ve yurtdışı aktarmalı uçuşunuz varsa, biletinizi aldığınız havalimanına aktarmalar esnasında ne yapacağınızı ve bagajınızın aktarmalar esnasında nasıl taşınacağını sorun. Özellikle, aktarmalı yurtdışı uçuşlarda, ikiden fazla havayolu kullanacaksanız, bagajınızın bir havayolundan diğerine doğrudan aktarılmama riski olabilir. Gideceğiniz yere indiğinizde bagajınız farklı bir ülkede kalmış olabilir.

Yeni Başlayanlar için Uçak Yolculuğu

1. Havalimanına Ulaşım

Temel olarak uçuş süreci dört unsurdan oluşuyor. Bunların ilki de elbette havalimanına ulaşım. Yurtiçi uçuşlar için uçuş saatinizden en az iki saat, yurtdışı uçuşlar için de uçuş saatinizden en az üç veya dört saat önce havalimanında olmanız gerekiyor. Böylece herhangi bir problem söz konusu olduğunda çözecek ve uçuşa yetişecek kadar vaktiniz olur.

2. Giden Yolcu Girişi

Havalimanına geldiğinizde girmeniz gereken kapı. Buradan girdiğinizde bagajınızı, çantanızı ve üzerinizdeki metal eşyaları çıkararak x-ray cihazı ile vücut ve eşya taramasından geçiyorsunuz. Aramaya girmeden önce üzerinizdeki metal eşyaları yedek bir çantaya koymanız daha iyi olur. Zira kemer, diz üstü bilgisayar, bozuk para, çakmak, metal saç tokası gibi hemen her şeyi çıkarmanız isteniyor. Bilgisayarı ise zaten çantasından çıkararak, hatta bazı durumlarda çalıştırarak taramadan geçirmek durumundasınız. Özellikle dış hatlarda bu kuralların daha sıkı olduğunu hatırlatalım.

3. Check-in ve Bagaj Teslimi

Havalimanına girdiğinizde biletinizi alarak bagajınızı uçağa teslim etmek için, hangi havayolu şirketi ile seyahat edecekseniz onun gişesine gidip check-in işlemi yaptırmanız gerekiyor. Check-in işleminde nüfus cüzdanınızı vererek, uçak biletinizi alıp uçaktaki koltuğunuzu seçiyorsunuz. Ardından görevliye bagajınızı teslim etmek üzere, bantlı sisteme vereceksiniz. Bu esnada görevli biletinize ve bagajınıza bagaj etiketi yerleştirecek. İndiğinizde bu etiket yardımı ile bagajınızı takip edebilirsiniz.

4. Uçak Bileti

Size verilen uçak bileti üzerinde isminiz, uçuş numarası, uçuş saati, uçağa bineceğiniz kapı numarası ve uçağa yolcu alma saati ile bitişi yazıyor. Uçuşunuz numaranızı havalimanında bulunan elektronik ekranlardan bulacaksınız. Bu ekranlarda, uçağa hangi kapıdan bineceğiniz, uçuşta rötar olup olmadığı ve yolcu alma saati gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

5. İkinci Kapı Kontrolü

Check-in işleminin ardından bagajınızı teslim edip dış hatlarda seyahat ediyorsanız pasaport ve vize kontrolü; iç hatlarda da kimlik ve bilet kontrolünün yapıldığı ikinci kapıdan geçiyorsunuz. Yurtdışına çıkacaksanız pasaport ve vize kontrolü öncesinde maliye veznesinden harç pulu almanız gerekiyor. Yurtiçinde giden yolcular için böyle bir zorunluluk yok.

6. Uçuş Kapısı

İkinci kapı kontrolünden geçtiğinizde yapmanız gereken tek şey uçağa bineceğiniz kapıyı bulmak. Kapıyı bulup uçağa yolcu alımı başladığında görevliye kimlik ve biletinizi göstererek uçağa biniyorsunuz. Uçağa binişler, uçağın kalkış saatinden; yurtiçi uçuşlar için yaklaşık 30-45 dakika, yurtdışı uçuşlar için 45-60 dakika önce başlıyor.

7. Uçağa Biniş

Uçağa bindiğinizde, öncelikle biletinizde yazan koltuk numarasını buluyor, el bagajınız varsa, koltukların üzerindeki bagaj bölmelerine veya, önünüzdeki koltuğun altına koyuyorsunuz. Host veya hosteslerden de koltuk numarası veya bagaj konusunda yardım isteyebilirsiniz.

8. Uçuş Öncesi

Uçuş öncesinde host veya hosteslerin uçuş güvenliği ile ilgili anlattıklarını dikkatle dinleyin. Uçuş güvenliği ve acil durumlarla ilgili, ön koltuğun arkasındaki uyarıları okuyun. Kemerinizi bağlayın ve cep telefonunuzu uçak moduna alın.

9. Uçuş Esnasında

Uçağın kalkış ve iniş anında kemeriniz mutlaka bağlı olmalı. Basınç farkından dolayı kulaklarınızda oluşacak tıkanıklığı önlemek için yudum yudum su içebilir veya sakız çiğneyebilirsiniz.

10. Uçuş Sonu

Uçuş sonlandığında, uçaktan indikten sonra, elektronik ekranlar aracılığıyla yolcuları bantlı bölmelere gönderecekler. Yine elektronik ekranlar üzerinden, uçuş numaranızla hangi banttan bagajınızı alacağınızı bulabilirsiniz.

11. Bagajınız Kayıpsa

Eğer havayolu bavulunuzu kaybettiyse, her havalimanında bulunan bagaj kayıp bölümüne başvurabilirsiniz. Her şeye rağmen bagajın bulunamadığı durumlarda, tazminat davası açabilirsiniz. Yolculuğun sonlandığı, yani bagajınızı teslim almanız gereken tarihten itibaren iki yıl içerinde dava açma hakkınız var.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here