Uçak Bileti

Seyahat etmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi yaşam felsefesi haline getirmiş herkesin ilgisini çekecek birbirinden eşsiz kitaplarını sizler için bir araya getirdik. İyi okumalar!

1- Seyâhatnâme – Evliya Çelebi

Evliya Çelebi tarafından 17. yüzyılda yazılan 10 ciltlik Seyâhatnâme kitabı, Türk kültür ve edebiyatı ve gezi edebiyatı açısından önemli bir yere sahiptir. Evliya Çelebi’nin o dönemki koşullarda birçok coğrafyayı gezip görmesi ve bu yerlerin kültürel, coğrafi ve tarihi özelliklerini en detaylı şekilde anlattığı bu kitap, Seyahat etmeyi seven herkesin kütüphanesinde yer alması gereken altın değerinde bir eserdir.

2- Motosiklet Günlükleri – Ernesto Che Guevara

1950’li yıllarda Ernesto Che Guevara’nın arkadaşı Alberto Granado ile birlikte motosikletle ilk kez çıktıkları Güney Amerika seyahatinde tuttuğu günlüklerden derlenen kitap, aynı zamanda Küba Devrimi’ne giden bir serüvenin de yol haritası niteliğinde.

3- 80 Günde Dünya Turu – Jules Verne

Çoğumuzun çocukluğunda mutlaka okuduğu klasiklerden biridir eski adıyla 80 Günde Devr-i Alem. Jules Verne’nin kaleminden çıkan bu kitapta, iddia üzerine dünyanın çevresini uçak kullanmadan 80 günde tamamlamak zorunda kalan İngiliz zengin Phileas Fougg’un hikayesi anlatılmaktadır.

Mobil Uygulama

4- Yolda – Jack Kerouac

Kerouac, yazar, şair ve başıboş bir avuç arkadaş grubunun Amerika’yı boydan boya gezdikleri yolculuklarının anlatıldığı kitapta, kurulu düzenden çıkıp yollara düşmelerinin hikayesi anlatılıyor. Başlarına gelen her türlü durumu gerçekçi bir şekilde kitaba yansıtan Kerouac’ın bu yolculuğunu mutlaka okumalısınız.

5- İtalya Seyahati – Johann Wolfrang Von Goethe

Alman edebiyatının önde gelen ismi Goethe’nin hayalindeki İtalya seyahatini otobiyografik şekilde anlatan kitap, yazarın seyahati boyunca kişisel dönüşümünü en iyi şekilde gözler önüne seriyor. Bu ilgi çekici kitabı okurken İtalya’ya ve Goethe’ye bir kez daha hayran kalacaksınız.

6- Bir Dinozorun Gezileri – Mina Urgan

Ekonomik bir şekilde -kendi tabiriyle dinazorca- çıktığı dünya seyahatini eğlenceli bir dil ile anlatan Mina Urgan’ın kitabını tebessümle okuyacağınızın garantisini veriyoruz. Seyahatinde tanıştığı kişileri, yaşadığı olayları gerçekçi bir şekilde betimleyen Urgan, Bir Dinazorun Gezileri kitabıyla sizi harika bir yolculuğa çıkaracak.

7- Evsiz Bir Göçebe Kadar Özgür – Paivi Kannisto

Paivi Kannisto ve eşi Santeri Kannisto’nun kurulu düzenlerinde her şeyi bırakıp yollara bir göçebe gibi düşmelerinin hikayesinin anlatıldığı kitap, gezginlerin ilham alacağı ve kafalarındaki tüm sorulara cevap verebilecek nitelikte.

8- Seyahat Sanatı – Alain de Botton

Seyahati, ruhu dinlendiren bir etkinlik ve ritüel olarak gören ve farklı yazarlar ile farklı seyahatleri ele alan Alain de Botton, Seyahat Sanatı kitabında size bambaşka bir bakış açısı kazandıracak. Evinizde, kahve eşliğinde ruhunuzu dinginleştirecek ve iyileştirecek yolculuklara çıkmaya hazır olun.

9- Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında – John Stainback

Stainback, karavanı Rochinante ve köpeği Charley’le Amerika’yı yeniden keşfetmeye çıktığı yolculuğunu anlattığı kitabı, gezi edebiyatının en güzel örneklerinden biri. Nobel Ödüllü Stainback’in serüvenini mutlaka okumalısınız.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here