Uçak Bileti

Antik çağların en etkileyici ve hareketli şehirlerinden biri olan Efes Antik Kenti, MÖ 6,000’li yıllara uzanan tarihiyle, yıl boyu binlerce insanı ağırlıyor. İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan antik kent, Türkiye’nin en güzel ve korunan antik şehirlerinden biri.

Roma Devleti’nin Asya eyaletinin başkentliğini yapan, önemli bir liman şehri olan Efes, dünyanın 7 harikasından Artemis Tapınağı’nın da bulunması nedeniyle daha da popülerleşiyor.

Efes Gezilecek Yerler

Efes-Gezilecek-Yerler

Efes gezilecek yerler, tarih, sanat ve mimaride her biri özgün ve örnek gösterilen çok sayıda eser ve yapıdan oluşuyor. Yılda ortalama 1,5 milyon ziyaretçinin geldiği antik şehirde hareketlilik yaz kış devam ediyor.

100 yıldır sürdürülen kazılarda birçok eser gün yüzüne çıkarılmış. Mimari yapısıyla büyüleyici bir güzellik taşıyan Celcus Kütüphanesi, Efes’in en güzel yapılarından biri. 41,000 kadar kitabı taşıdığı düşünülen kütüphane Roma Devleti Dönemi’nde 110 ile 135 yılları arasında inşa edilmiş. 2 kattan oluşan kütüphane birbirinden güzel fotoğraf karelerine hayat veriyor.

Mobil Uygulama

Efes’te yaşayan zenginlerin evlerinin bulunduğu Yamaç Evler, teraslı ve bahçeli mimari yapılar topluluğundan oluşuyor. 1.yüzyılda inşa edilen bu yapılar, şehir terk edilene kadar sürekli yerleşim yeri olarak kullanılmış.

Bülbül Dağı eteğindeki evlerin zeminindeki mozaikler, mermer kaplı duvarlar ve fresklerle dekore edilen iç bölümler oldukça etkileyici. Merkezi ısıtma ve ev içinde yer alan çeşmeler de o dönem sisteminin ne kadar gelişmiş olduğunu gösteriyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 2015’te giren Efes Antik Kenti, Yedi Uyurlar, Meryemana, Kuşadası, Şirince Köyü gibi yerlere olan yakınlığı ile de tercih ediliyor.

Efes’e Nasıl Gidilir?

Efes-Nasil-Gidilir

İzmir’in Selçuk ilçesindeki antik kent, İzmir’e 83, Selçuk’a 3,5, İstanbul’a 552, Ankara’ya 628 ve Kuşadası’na 19 km mesafede. İzmir’den Selçuk’a otobüs ya da trenle ulaştıktan sonra antik şehre dolmuşla gidilebiliyor. En yakın havalimanı olan Adnan Menderes Havalimanı İzmir’de bulunuyor. İzmir uçak bileti alarak, bu etkileyici antik şehri görmek mümkün.

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlayan antik şehir, binlerce yıl önce insanoğlunun nasıl yaşadığına tanıklık etmek için oldukça güzel bir atmosfer sunuyor. Uygun uçak bileti ve kampanyaları takip ederek Efes seyahatini hayata geçirmek çok kolay!

Otobüs Bileti