Uçak Bileti

Seyahat kültürü geliştikçe seyahat eden kitleler ilgi alanları ve merakları doğrultusunda yeni rotalar belirliyor. Doğa, gastronomi, sanat, kültürel miras dünyada en çok ilgi gören seyahat alanları arasında.

Kültür ve sanata merakı olanların vazgeçilmez durakları olan sanat müzeleri ise birçok ülke için yeni yabancı ziyaretçi anlamına geliyor. Dünyanın dört bir yanından sanat meraklısı turistlerin müzeleri ziyaret etmek için yollara düşmesiyle sanat müzeleriyle öne çıkan ülkeler yeni konukları ağırlıyor.

Binlerce yıllık tarihi geçmişi olan sanat eserleri, yağlı boya tablolar, heykeller ve objelerle bezeli dünyanın en büyük sanat müzeleri estetik algıyı değiştirecek kadar benzersiz eserlere sahip.

Dünyanın En Büyük Sanat Müzeleri

1. Louvre Müzesi, Paris

Fransa’nın romantik şehri, aynı zamanda da ülkenin başkenti Paris’te yer alan Louvre Müzesi, 350 binden fazla sanat eseriyle dünyanın en büyük sanat müzesi konumunda. 73 bin metrekarelik bir alanı kaplayan bu devasa müzenin tamamını gezmek ve içindeki tüm eserleri görmek için en az iki buçuk ay zaman gerekiyor.

Mobil Uygulama

Louvre Müzesi’nin hakkını vererek gezmek için birkaç güne sığdırılmış bir Paris seyahati maalesef yeterli değil. Louvre’ye gitmeden önce biraz araştırma yapıp, en önemli eserlerin sergilendiği galerileri belirlemek daha tatmin edici bir gezi yapmanızı sağlayabilir. Sanata ilginiz varsa dünyanın gözbebeği konumundaki bu müzeyi mutlaka listenize ekleyin.

Paris uçak bileti seçeneklerine göz atın.

2. State Hermitage Müzesi, St. Petersburg

Rusya’nın St. Petersburg kentinde yer alan State Hermitage Müzesi, kentin en önemli müzesi. 1764 yılına uzanan tarihi, 3 milyondan fazla eseri ile dünyanın en büyük resim koleksiyonuna ev sahipliği yapan müze sanat alanında öncü kabul ediliyor.

Bir müzayededen 200 tablo satın alan ve koleksiyonerliğe heveslenen Rus Çariçesi Katerina’nın temellerini attığı müze, pazartesi günleri ziyarete kapalı. Müze her ayın ilk perşembe günü ücretsiz gezilebiliyor.

3. Çin Ulusal Müzesi, Pekin

Çin’in başkenti Pekin’de yer alan Çin Ulusal Müzesi (National Museum of China), Çin tarihi ve sanat geçmişine yakından bakmak için ülkedeki en iyi adres. Yılda 8 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan müze, 200 bin metrekarelik bir alanda kurulu.

Çin Ulusal Müzesi, 1959 yılından bu yana aynı çatı altında bulunan iki müzenin birleştirilmesiyle resmi olarak 2003 yılında açıldı. Pazartesi hariç 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzeye 15.30’dan sonra giriş mümkün değil.

4. Metropolitan Museum of Art, New York City

Dünyanın en eski müzelerinden biri olan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kenti New York’ta yer alan Metropolitan Museum of Art, 2 milyondan fazla eserin sergilendiği kalıcı sergi koleksiyonunun yanı sıra çok sayıda geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.

ABD’de kültür-sanat denildiğinde akla ilk gelen adreslerden biri olan müze yılda 8 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor. Modern sanat koleksiyonları, antik sanat eserleri, eski giysiler, müzik aletleri ve objeleriyle muazzam bir yapı.

5. Vatikan Müzeleri, Vatican City, Roma

İtalya’nın başkenti Roma içerisinde yer alan ve Hristiyanlığın Katolik mezhebinin merkezi olarak kabul edilen Vatikan şehir devletinin Vatikan Müzeleri, dünyanın en zengin sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Rönesans Dönemi’nde inşa edilen ve Roma Katolik Kilisesi’nin yüzyıllar boyunca biriktirdiği önemli eserlerin sergilendiği Vatikan Müzeleri Sistina Şapeli, Etrüsk Müzesi (Museo Etrusco), Dört Raffaello Odası ve sarmal merdivenleriyle ünlü. 42 bin metrekarelik bir alanda yer alan müzede 70 binden fazla eser var. Müzeyi hakkını vererek gezebilmek için 2 tam gün ayırmak gerekiyor.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here