Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en kalabalık şehri Prag, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında. Orta Çağ esintileri taşıyan şehir, Avrupa’nın kalbi, Şehirlerin anası, Masal şehir, Altın şehir gibi isimlerle anılıyor.

Bini aşkın kulenin bulunduğu Prag, bu kuleler nedeniyle “Bin Kuleler Şehri” benzetmesini taşıyor. 2.Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler’in bombalamaya kıyamadığı şehir, bu yüzden tarihi yapılarını günümüze kadar taşımayı başarmış.

Prag Gezilecek Yerler

Prag-Nasil-GidilirUNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Prag gezilecek yerler açısından adeta baş döndürüyor.  Eşsiz mimari yapıları, romanesk, gotik, modernizm ve kübizmin en güzel örneklerini taşıyor. Birbirinden farklı stillerin bir arada, uyum içerisinde görülebildiği Prag’da sokaklar açıkhava müzesi etkisi yaratıyor.

Prag’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında kale, küçük kasaba, eski şehir, St. James Katedrali, Yahudi Mahallesi, Old Town Meydanı, Astronomik Saat Kulesi, Charles Köprüsü, Kafka Müzesi, yeni şehir, St. Vitus Katedrali ve Petrin Tepesi bulunuyor.

Vltava Nehri’nin ikiye ayırdığı şehrin sol yanında Prag Kalesi ve Lesser Town (Küçük Kasaba), sağ yanında ise Staroměstské Náměstí (Eski Şehir) bulunuyor. Nehrin üzerindeki Charles Köprüsü önemli bir çekim merkezi. Bu köprü küçük kasaba ile eski şehir arasında bağlantıyı sağlıyor. Köprü üzerindeki heykeller ve göbeğini kaşıyan Türk heykeli görmeye değer. Köprünün sadece yayalara açık olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Old Town Meydanı, UNESCO koruması altındaki eski şehrin en merkezi noktası. Meydanda bulunan 635 yıllık Astronomik Saat Kulesi, her saat başında içinden çıkan havarileri ile herkesin ilgisini çekiyor.

Şehrin en yüksek noktası olan Petrin Tepesi’ne füniküler ile çıkmak mümkün. Yapımına 9.yüzyılda başlanan Prag Kalesi, dünyanın en büyük antik kalelerinden biri. Kafka’nın gömülü olduğu Yahudi Mezarlığı, Opera Binası, Oyuncak Müzesi ve Mucha Müzesi de görülecekler listesinde yer alabilir.

Prag’a Nasıl Gidilir

Prag-En-Ucuz-UcakPrag’a Türkiye’den ulaşmak çok kolay. İstanbul Atatürk ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanlarından farklı havayolu şirketleri Prag’a uçuyor. Doğrudan seferlerle Václav Havel Havalimanı’na gidiliyor. Şehir merkezine 19 kilometre uzaklıkta olan havalimanından otobüs ve taksi ile merkeze ulaşılabiliyor.

Kale, köprü ve katedralleri, 300’e yakın yerel birası ve otantik sokakları ile Prag, ziyaretçilerini büyülüyor. Prag uçak bileti ile Türkiye’den 2 saat 40 dakikada ulaşılabilen bir şehir. Şehri keşfetmek için ilk olarak uçak biletlerine göz atılabilir.

NOT: Çekya vizesi hakkında detaylı bilgilere de Turna.com üzerinden ulaşabilirsiniz.