Uçak Bileti

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine 17 km uzaklıktaki Behramkale Köyü’nde bir antik kent olan Assos (Behramkale), günümüzde Babakale’den Küçükkuyu’ya kadar uzanan bölgenin ismi. Her yıl pek çok tatilcinin ziyaret ettiği Assos, yöreye özgü andezit taşından yapılmış evleri, nefis balık menüleri sunan deniz restoranları, tarihi surları, yeşil doğası, görkemli antik tapınakları ve tertemiz serin suları ile çok şey vadediyor.

Kuzey Ege’de yer alan bir köy, tarih kokan taş sokakları, en genci yüz yıllık olan taş evleri ve antik çağ kalıntıları ile tam bir yaşayan tarih. Assos, en az tarihi değerleri kadar doğası ile de fark yaratıyor. Temiz, berrak denizi ve yürüyüşe müsait uzun, düz dağ yolları çokça zaman geçireceğiniz yerler olacak.

Assos gezilecek yerler

Bir liman kenti olarak geçse de Assos, denizden 240 metre yukarıda kayalıklar üzerine kurulmuş tarihi bir şehir. Antik kentle iç içe yaşayan Behramkale Köyü, Assos gezisi için başlangıç noktası. Taş evleri ve mimarisiyle dikkat çeken köyün meydanı ise, el emeği hediyelik eşya satan yöre insanıyla dolu.

Sit alanı ilan edilen, tarih boyunca Lidya, Pers, Pergamon ve Roma egemenliğinden sonra 1330’da Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine giren Assos, Platon’un öğrencilerinden Aristoteles’in 3 yıl yaşadığı ve bir felsefe okulu kurduğu eşsiz bir bölge.

Tarihi milattan önce altıncı yüzyıla dek uzanan Assos Antik Kenti, Asos’a has bir taş olan andezit taşı ile inşa edilmiş antik yapılardan oluşuyor. Ayvacık’ın yaklaşık on yedi kilometre güneyindeki Behramkale Köyü’nde yer alan antik kent, Midilli Adası’nın karşısında, Antik Çağda Troas olarak adlandırılan bölgenin güney ucundaki volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında kurulmuş.

Mobil Uygulama

Taş döşenmiş sokakları, yerel taşlardan yapılmış evleriyle Osmanlı döneminde kurulmuş eski bir köy olan Behramkale Köyü, antik kent surları içinde yer alıyor. Tamamı sit alanı olarak koruma altında olan Behramkale, Assos mimarisinin taş işçiliğinin güzel örneklerini barındıran ve tarihi dokusunu koruyan sokaklarında keyifle dolaşılan şirin bir yerleşim.

Kuzeyinde ve güneyindeki koylarda deniz, güneş, kum tatilinin yanı sıra eşsiz antik kalıntılarıyla da gezginlerin gözdesi Assos’ta, köyün aşağısında yer alan ve antik dönemden bu yan kullanılan Assos Limanı çevresindeki geleneksel taş yapılar, günümüzde butik otel ve balık restoranları olarak hizmet veriyor.

Assos Antik Kenti’nin 4 km uzunluğundaki surları içerisinde bulunan köyün en yüksek yerinde, Athena Tapınağı yer alıyor. Antik surların içinde aynı zamanda nekropol, amfi tiyatro, agora gibi kalıntılar da bulunuyor.

Assos Gezilecek Yerler

1. Assos Antik Kenti

MÖ 6. yüzyıla dek uzanan Assos Antik Kenti, sönmüş bir volkanik tepe üzerine, andezit kayalıkları arasına, denizden 236 metre yüksekliğe kurulu. İlk arkeolojik kazıların 1881’de başladığı antik kentin en önemli yapılarının başında eşsiz manzarasıyla Athena Tapınağı geliyor.

Arkaik Çağ’da Anadolu’da yapılan ilk ve tek dor düzenindeki tapınak, halen oldukça büyüleyici. 12 Olimpos Tanrısından biri olan Zeus’un kızı Athena, kentin koruyucu tanrıçası olarak kabul ediliyordu.

Midilli Adası’na tüm görkemiyle yükselen tapınağın kutsal odasında bulunan tanrıça heykeli ise ne yazık ki, 1800’lü yıllarda Amerikalılar tarafından götürülmüş. Sütunların üzerlerindeki kabartmaların bir kısmı Boston Müzesi, Louvre Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

abartmalarda Herakles ile ilgili bir hikâye anlatılıyor. Antik Kentte Athena Tapınağı’nın yanı sıra, 3200 metre uzunluğunda 20 metre yüksekliğindeki surları, 9 yüzyıl boyunca mezarlık olarak kullanıldığı tespit edilen Nekropolü, kentin güney yamacında Midilli Adası’na karşı kurulu, 2500 kişi kapasiteli Amfi Tiyatro’yu, insanların bir araya geldiği kentin en hareketli yeri olan Agora’yı görebilirsiniz.

Ziyaret Saati: Haftanın her günü 08.00-17.00
Giriş Ücreti: 10 TL, Müzekart geçerli.

2. Athena Tapınağı

Assos Antik Kenti

Assos Antik Kenti’nin en yüksek noktasına inşa edilen ve Arkaik Çağ’da Anadolu’da yapılan ilk ve tek Dor düzenindeki tapınak olan Athena Tapınağı; Zeus’un kızı kentin koruyucu tanrıçası olan Athena adına inşa edilmiş.

Sağlam sütunlardan çıkarılan örnek kalıplarla dökülen yeni sütunların ayakta olduğu tapınağın kutsal odasında bulunan tanrıça heykeli 1800’lerde Amerikalılar tarafından götürülmüş.

Sütunların üzerlerindeki frizlerin bir kısmı ise günümüzde Boston Müzesi, Louvre Müzesi ve İstanbul Arkeoloji müzesinde bulunuyor.

3. Assos Limanı

Assos Limanı, daracık taş sokaklardan oluşan, yüzyıllık taş yapıların yer aldığı, tesislerin önlerindeki ahşap iskelelerden denize girmenin mümkün olduğu oldukça şirin bir bölge. Tarihi dokusu, samimi atmosferi, balık restoranları, çay bahçeleri, dondurmacılar ve hediyelik eşya tezgahlarıyla çevrili sahil yüzyıllar öncesinin antik havasını koruyor.

Bozulmamış mimarisi, restoran, bar ve otelleriyle bölgenin kalbi olan Antik Assos Limanı, Assos bölgesinin en çekici yerlerinden biri. Kıyıda sıra sıra balık restoranlarının olduğu Antik Liman mendireği, kırmızı ve yeşil fenerleri antik kentin sütunlarının üzerine konmuş.

Mendireğin kırmızı ve yeşil fenerleri antik kentin sütunlarının üzerinde bulunuyor. Akşamları mendirekte oturmak, balık tutmak da bir gelenek olmuş durumda. 2000’de genişletilen mendirek ise, birçok balıkçı teknesine barınak olmuş.

4. Behramkale

Behramkale-Koyu

Behramkale Köyü, Osmanlı döneminde kurulmuş, 30 senedir sit alanı olarak koruma altında bulunan şirin bir köy. Köy içinde Assos mimarisinin taş işçiliğinin güzel örneklerini görmek mümkünken, tarihi dokusunu koruyan sokaklarda dolaşmak pek keyifli.

Assos Antik Kenti Ören Yeri, köyün en yüksek tepesinde bulunuyor. Buraya taşla kaplı bir yokuşu yürüyerek varılıyor. Ören yerine çıkan yokuş üzerinde, köylü kadınların evde ürettikleri çeşitli malzemeleri sağlı sollu sattıkları tezgahlarda zeytinyağından yöresel ürünlere, el isçiliği hediyeliklere dek pek çok şey var.

Köy içinde 14. yüzyılda Osmanlı döneminden kalma Hüdavendigar Camii ve Hüdavendigar Köprüsü yer alıyor.

5. Hüdavendigar Camii ve Köprüsü

Hudavendigar-Camii-Assos

Birinci Murat tarafından on dördüncü yüzyılda, tek kubbeli ve kare planlı olarak inşa edilen Hüdavendigar Camii’nin girişini eski Cornelius kentinin kapısı oluşturuyor. Antik kent sınırları içerisindeki tepede yer alan caminin içinde yer alan kadırga resimlerinin Osmanlı cami mimarisinde pek karşılaşılmayan bir örnek olduğu biliniyor.

Yine 1. Murat tarafından on dördüncü yüzyılda inşa edilen ve Tuzla Çayı üzerinde yer alan Hüdavendigar Köprüsü’nün kemerleri halen orijinalliğini koruyor. Araç trafiğine kapalı olan köprü yaklaşık 600 yıldır ayakta duruyor.

6. Kadırga Plajı

Kadırga Plajı

Pırıl pırıl denizi, serin suları ve uzun kumsalıyla Kadırga Plajı, Assos’un hemen güneyinde, kara yoluyla iki kilometre mesafede yer alan bir koy. Assos bölgesinde denize girmek için en popüler yer olan Kadırga, her bütçeye uygun otel ve kamping alanlarıyla dolu. Geniş, uzun ve taşlık bir plajı bulunan Kadırga’nın berrak denizi de mavi bayraklı.

Osmanlı döneminde donanmanın merkez üssü olan Midilli Adası’ndan savaşa giden ve dönüşte hasarlı olan kadırgalar bu koya getirilip, yörenin meşe ve kayın ağaçları ile tamir edilirmiş. Kadırgalar bu koya çekildiği için bu isimle anılan koyda akşamüzeri başlayan imbat rüzgârları ise ayrı güzel.

7. Yörük Köyleri

Yakın çevrede yer alan, geleneksel yaşamını devam ettiren Yörük köylerini mutlaka ziyaret edin. Assos’a 18 km uzaklıkta yer alan ve Ege’nin en temiz rotalarından biri olan Sokakağzı Köyü, tarihle iç içe dokusu, huzurlu ve dingin günlük yaşamı, misafirperver köylüleriyle bambaşka bir kültürü tanımanıza ve yaşamanıza vesile olacak.

8. Adatepe

Adatepe Köyü, Kaz Dağı köylerinin içinde en dikkat çekenlerinden. Zira köye girmeden hemen önce Zeus Altarı‘nın girişi ile karşılaşıyorsunuz. Burada bütün körfezi görebileceğiniz harika bir deniz manzarası bekliyor sizi.

İlyada’da bahsedilen ve Zeus ile Hera’nın Troya Savaşını izledikleri antik Gargaros Tepesi’nin de burası olduğu düşünülüyor. Bir mübadele yerleşimi olan Adatepe 1989’da sit alanı ilan edilerek eski taş evler koruma altına alınmış.

Köy meydanındaki 400 yaşındaki dev çınar ağacının etrafındaki otantik kahveler turistlere için bütün yıl açık. Zeytincilikle uğraşılan köyde zeytinyağı ve sabun alabileceğiniz dükkanlar da bulunuyor.

Adatepe’de ayrıca, 1947-1985 yılları arasında faaliyet gösteren Taşmektep’i ve Türkiye’de türünün ilk örneği kabul edilen Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

9. Yeşilyurt

Kaz Dağları’nın butik otelleriyle ünlü köyü Yeşilyurt (Büyük Çetmi), Küçükkuyu Sahiline 3 km uzaklıkta, zeytin ve çam ağaçları ile çevrili, Kaz Dağları’nın yamaçlarında eşsiz körfez manzarasına sahip bir Ege güzelliği.

Eski evler restore edildiği bir sit alanı olan Yeşilyurt’ta, sakinlerin çoğunu Yörükler oluşturuyor. Zeytincilikle uğraşan köy halkının ürettikleri ev yapımı salça, tarhana, kurutulmuş otlar, kapari, zeytin, zeytinyağı ve reçel çeşitlerini mutlaka denemelisiniz!

Assos’a nasıl gidilir

Çanakkale Havalimanı, Balıkesir Koca Seyit Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanarak Assos’a ulaşım mümkün. Assos’a 60 km uzaklıkta bulunan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’ndan, direkt şehir merkezine hareket eden toplu taşıma aracı bulunmadığından Edremit, Burhaniye, Ayvalık araçlarına binip oradan şehir merkezine aktarma yapabilir, buradan Assos’a geçebilirsiniz.

Assos’a 90 km uzaklıkta bulunan Çanakkale Havalimanı’ndan Çanakkale şehir merkezine yakın konumda bulunan Çanakkale Havalimanı’ndan şehrin merkezi noktasına taksi, araç kiralama, otobüsler ve özel servisler ile ulaşım imkânı bulunduğu gibi, özel aracınızla da şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan altı, İzmir’den üç saat uzaklıkta bulunan Assos’a, İstanbul’dan, Biga-Çan-Bayramiç-Ezine güzergâhı izlenerek Edremit Körfezi’ne, buradan da biraz virajlı olan Assos’a gelebilirsiniz. Çanakkale otobüs bileti seçeneklerine göz atın.

Otobüs Bileti

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here