facebook pageview

Şam, Suriye

'' Köklü medeniyetlerin buluşma noktası
Şam

Son yıllarda Suriye'de yaşanan iç savaşın etkisiyle zor günlerden geçen ve eski huzur dolu günlerine geri dönmeyi bekleyen Şam, ülkenin başkenti konumunda. Çoğu, savaş döneminde zarar gören birbirinden değerli tarihi ve kültürel eserlerin yer aldığı şehir, bu saldırılar nedeniyle tarihi dokusunu yitirme tehlikesi altında. Orta Doğu'nun en eski şehirlerinden biri olan Şam, binlerce yıllık köklü tarihi boyunca Emeviler, Abbasiler, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi pek çok devlete ev sahipliği yaptı. Günümüzde yaklaşık üç milyon kişinin yaşadığı bu şehir, ülkenin güney bölümünde bulunuyor.

Şam Gezilecek Yerler

Ülkenin en kalabalık şehri olarak nitelendirilen Şam, Suriye'nin gelişmekte olan yüzünü temsil eden bir yerleşim yeri. Ülkenin geleneksel dokusuyla harmanlanan bu modern yüzüyle turistik açıdan da büyük önem taşıyan Şam'da, bölgenin tarihini ve kültürel yapısını yansıtan Eski Şehir bölgesi oldukça popüler. Cumbalı evlerin yer aldığı dar sokaklarıyla mistik bir görüntüye sahip olan bu bölge de savaş koşullarından olumsuz etkilenen yerlerden. 2. Abdülhamit döneminde inşa edilen ve şehre hareket kazandıran Hamidiye Çarşısı, Şam Milli Müzesi, Sitti Zeynep Türbesi, Azim Palas, Süleymaniye Külliyesi ve dünyanın en büyük ve en eski camileri arasında gösterilen Şam Ulu Camii (Emevi Camii) de şehrin önemli yapıları arasında. Yaz aylarında 37 derecelere dek yükselen sıcak havanın etkisiyle bunaltıcı bir etki oluşturan bu şehri ziyaret etmek için en uygun dönem daha ılıman bir iklimin yaşandığı nisan-mayıs ve eylül ekim ayları olabilir.

Şam'a Nasıl Gidilir?

İç karışıklıklar sebebiyle Türkiye'den Şam Havalimanı'na yapılan uluslararası uçuşlara izin verilmiyor. Bu nedenle ülkeye havayolu ile gitmek isteyen yolcuların; İran, Lübnan, Ermenistan ve Rusya üzerinden düzenlenen aktarmalı uçuşları kullanması gerekiyor. Şam'a havayolunun yanı sıra karayoluyla da ulaşım sağlanabiliyor. Suriye'ye gidecek Türk vatandaşlarından 90 günlük seyahatleri için vize talep edilmiyor. Eğer siz de Şam'ın tarihi yapılarını ve zengin yiyeceklere sahip mutfak kültürünü daha yakından keşfetme planları yapıyorsanız, uçak bileti fırsatlarına göz atarak kendiniz için en uygun seyahat rotasını oluşturabilirsiniz.

Şam Haritası

3 Günlük Hava Durumu

GÜN
SICAKLIK
HAVA
icon temperature 25/15
weather forecast icon for 25,06 degrees
icon temperature 26/15
weather forecast icon for 25,50 degrees
icon temperature 23/12
weather forecast icon for 23,09 degrees
x
Şam Haritası

Yakınlardaki Şehirler

Şam etrafındaki yerleri keşfet

 • Beyrut Uçak Bileti

  Beyrut

 • Amman Uçak Bileti

  Amman

 • Tel Aviv Yafo Uçak Bileti

  Tel Aviv Yafo

 • Larnaca Uçak Bileti

  Larnaca

 • Lefkoşa Uçak Bileti

  Lefkoşa

 • Hatay Uçak Bileti

  Hatay

 • Paphos Uçak Bileti

  Paphos

 • Adana Uçak Bileti

  Adana

 • Gaziantep Uçak Bileti

  Gaziantep

 • Kahramanmaraş Uçak Bileti

  Kahramanmaraş

İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı:
x
Turna.com'un özel fırsatlarından
sen de haberdar ol!
Geçerli bir e-posta adresi girmeni bekliyoruz.