facebook pageview

Moğolistan

'' Geleneksel Yaşam Tarzı
Moğolistan

Büyüleyici coğrafyası, zengin kültürü ve geleneksel yaşam tarzıyla dikkat çeken Moğolistan, kuzeyinde Rusya, güney, doğu ve batı bölümlerinde ise Çin Halk Cumhuriyeti ile komşu konumda bulunuyor. Yaklaşık 3 milyon nüfusa sahip olan ülke, tarih boyunca Hunlar, Sien-Piler, Cücenler ve Göktürklerin yönetimi altında yer aldı.
3 milyona ulaşan nüfusunun yüzde 30’u hala göçebe ve yarı göçebe olarak yaşayan Moğolistan’da, çadırda konaklayanların sayısı da oldukça yüksek. Geleneksel yaşantısından uzaklaşmayan ve Moğol kültürünü sürdürmek için mücadele eden Moğolistan halkı, kış aylarında eksi 40 derecelere düşen sert iklim koşulları altında yaşıyor.

Moğolistan Gezilecek Yerler

Denize kıyısı olmayan bir ülke olan Moğolistan’da sert geçen iklim koşulları mutfak kültürünü de etkilemiş durumda. Özellikle koyun eti tüketiminin oldukça yaygın olduğu ülkede, en çok tercih edilen içecekler arasında ise Moğolistan vodkası ve ‘suutei tsai’ isimli sütlü ve tuzlu çay geliyor.
Seyahat tutkunlarının Asya’daki ilk duraklarından biri olarak gösterilen ülke, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Türk tarihi için de oldukça önem taşıyan Moğolistan, Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi ile Göktürkler tarafından yazılan Orhun Yazıtları’na ev sahipliği yapıyor.
Ayrıca, Çin ve Moğolistan sınırları içerisinde kalan Gobi Çölü ise dünyanın en büyük beşinci çölü olarak biliniyor. Maceraseverlerin oldukça ilgi gösterdiği çöl bölgesi, devasa kum tepelerinin oluşturduğu eşsiz manzarası ile kendine hayran bırakıyor. 
Doğal ve kültürel güzelliklerinin yanı sıra çok sayıda müzenin de bulunduğu ülkede; Bogd Khaan Winter Palace Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Moğolistan Milli Tarih Müzesi, Choijin Lama Tapınak Müzesi ve Zanabazar Güzel Sanatlar Müzesi en çok ilgi çeken yerler arasında.
Ayrıca Terelj Milli Parkı’ndaki doğal kaplumbağa kayası, Sukhbaatar Meydanı’nda bulunan 40 metre uzunluğundaki Cengiz Han Heykeli ile Çerileri, Hülagü Han, Batu Han, Kubilay, Timur Olcayto Han ve Ögeday heykelleri de, Moğolistan'da görülmesi gereken önemli sanat eserlerinden bazıları.

Moğolistan’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den havayolunun yanı sıra trenle ulaşım imkânı da bulunan Moğolistan’a havayolu aracılığıyla gitmek için Moskova aktarmalı olarak seyahat etmek gerekiyor.
Bu zengin coğrafyanın büyülü dokusunu görebilmek için Moğolistan uçak bileti fırsatlarını değerlendirmeyi ihmal etmeyin.

 

Moğolistan İle İlgili Yazılar

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler 2017

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler 2017

Vize seyahat özgürlüğü önündeki en büyük engel. Seyahat etmek isteyen birçok insan vize uygulamaları nedeniyle planlarını değiştiriyor. Vize başvuru sürecinde istenen evraklar, harcanan emek ve para ile zaman kaybı birçok kişi için kabusa dönüşüyor. Vizesiz seyahat edilen ülkelere pasaport ve uçak bileti ile ulaşmak oldukça kolay. Özellikle ucuz uçak bileti almanın eskiye göre daha da ...

Devamını Oku

Mavi Göklerin Ülkesi Moğolistan’da Görülecek 5 Şehir

Mavi Göklerin Ülkesi Moğolistan’da Görülecek 5 Şehir

Doğu ve Orta Asya’da yer alan denize kıyısı olmayan bağımsız bir ülke olan Moğolistan, baş döndürücü doğası ve yüzyıllardır kaybolmayan göçebe kültürüyle mavi göklerin ülkesi olarak anılıyor. Kuzeyinde Rusya, güneyinde, doğusunda ve batısında ise Çin Halk Cumhuriyeti ile komşu olan bu etkileyici ülkede, yaklaşık 3 milyon kişi yaşıyor. Moğollar, Kazaklar ve Tuvalardan meydana gelen nüfusunun

Devamını Oku

Dünyanın En Uzun 5 Nehri

Dünyanın En Uzun 5 Nehri

Binlerce kilometreyi bulan uzunlukları ile doğdukları coğrafyanın sınırlarını aşan bu beş nehri, merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız listeye göz atmanızda fayda var. Görkemli görünümleri ile kendine hayran bırakan bu nehirler, yüzyıllardır pek çok medeniyetin gelişmesine katkı sağlamış ve günümüzde de bu işlevini sürdürmeye devam ediyor. Birkaç farklı koldan beslenen ve içinden geçtikl...

Devamını Oku

Ulan Batur Haritası

5 Günlük Hava Durumu

GÜN
SICAKLIK
HAVA
icon temperature -18/-28
weather forecast icon for -17,61 degrees
icon temperature -13/-25
weather forecast icon for -12,60 degrees
icon temperature -8/-18
weather forecast icon for -8,32 degrees
icon temperature -13/-22
weather forecast icon for -13,10 degrees
icon temperature -11/-23
weather forecast icon for -10,95 degrees
x
Ulan Batur Haritası

Moğolistan Şehirleri

En uygun uçuşları bulmak için gitmek istediğin şehre tıkla

 • Ulan Batur Uçak Bileti

  Ulan Batur

 • Moron Uçak Bileti

  Moron

 • Dalanzadgad Uçak Bileti

  Dalanzadgad

 • Ulgit Uçak Bileti

  Ulgit

 • Tsetserleg Uçak Bileti

  Tsetserleg

 • Khovd Uçak Bileti

  Khovd

 • Choibalsan Uçak Bileti

  Choibalsan

 • Ulaangom Uçak Bileti

  Ulaangom

 • Baruun Urt Uçak Bileti

  Baruun Urt

 • Underkhaan Uçak Bileti

  Underkhaan

 • Uliastai Uçak Bileti

  Uliastai

 • Bulgan Uçak Bileti

  Bulgan

 • Umnugobitour Uçak Bileti

  Umnugobitour

 • Tosontsengel Uçak Bileti

  Tosontsengel

 • Erdenet Uçak Bileti

  Erdenet

 • Bayankhongor Uçak Bileti

  Bayankhongor

 • Arvaikheer Uçak Bileti

  Arvaikheer

 • Altai Uçak Bileti

  Altai

 • Mandalgobi Uçak Bileti

  Mandalgobi

 • Khatgal Uçak Bileti

  Khatgal

 • Khujirt Uçak Bileti

  Khujirt

 • Kharkhorin Uçak Bileti

  Kharkhorin

Yakındaki Ülkeler

İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı: