facebook pageview

En Ucuz Mazar I Sharif Uçak Biletleri

Seyahatlerin daha avantajlı olduğu tarihlere gözat

Flydubai
Mumbai - Mazar ı sharif
2 aktarmalı - 7s
18 Ağustos 2017, Cuma 05:10
Flydubai
Dubai - Mazar ı sharif
1 aktarmalı - 3s 55d
13 Ekim 2017, Cuma 10:10
Flydubai
İstanbul - Mazar ı sharif
2 aktarmalı - 8s 15d
15 Eylül 2017, Cuma 21:35
Turkish Airlines
Frankfurt - Mazar ı sharif
1 aktarmalı - 7s 40d
09 Kasım 2017, Perşembe 18:30

Mazar ı sharif, Afganistan

'' Hz Ali’nin Mezarına Ev Sahipliği Yapan Şehir 
Mazar I Sharif

Afganistan’ın en önemli ticaret merkezi olan Mazar-i Şerif, ülkenin kuzeyinde Belh Vilayeti’nin başkentliğini üstleniyor. Yaklaşık 500 bine ulaşan nüfusunun büyük bölümü Özbek, Tacik ve Türkmenlerden oluşan Mazar-i Şerif, ülkenin dördüncü büyük şehri olarak nitelendiriliyor.

19. yüzyılda Afgan yönetimine giren, 2001 yılında ise ABD tarafından işgal edilen şehir, Özbekistan, Türkmenistan ve Tacikistan sınırlarının kesiştiği stratejik bir konuma sahip. Ekonomisi tarıma dayanan bir şehir olan Mazar-i Şerif, rivayete göre Hz. Ali’nin mezarına ev sahipliği yaptığı için bu ismi almış.

Mazar-i-Sharif Gezilecek Yerler

Özbekistan sınırının 56 kilometre güneyinde bulunan Mezar-i Şerif’in en popüler yeri, tüm ihtişamı ile şehri süsleyen Hz. Ali Türbesi. İnanışa göre Hz. Ali’nin yakınları, düşmanları cesedine saygısızlık yapmasın diye naaşını Irak’ın Necef şehrinden kaçırarak, Mazar-i-Sharif’e getirir. Naaşı taşıya devenin yorgun düşüp çöktüğü yere de, Hz. Ali’nin yeni mezarını inşa ederler. Zaman içerisinde büyüyüp gelişen bu bölge, kutsal bir yer olarak nitelendirilir ve şehre halk tarafından Mezar-ı Şerif adı verilir. Burada yapılan türbe,  günümüzde Müslümanların uğrak ziyaret ve ibadet noktalarından biri.

Şehirde görülmesi gereken diğer önemli yerler arasında ise Mevlânâ Celâlleddin Rûmî Kültür Parkı, Taşkurgan Sarayı, Hükümet Sarayı ve Mezarı Şerif Kapısı, Huzur Bağı (Bagh-e-Hozoor), Belh Bilgi ve Kültür Merkezi, Kifayet, Gazanfer, Bereket ve Firdevsi Meydanları göze çarpıyor. Ayrıca mavi çinilerle kaplı olduğu için Mavi Cami (Blue Mosque) ismiyle anılan tarihi ibadethane de, hem fotoğraf meraklıları hem de turistlerin beğenisini topluyor.

Şehir yakınında ziyaret edilebilecek turistik noktalardan biri de, Belh şehri. Mevlânâ Celâlleddin Rûmî’nin doğum yeri olan bu şehre giderek, doğduğu evi ziyaret edebilirsiniz.

Mazar-i-Sharif’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Mazar-i-Sharif’e direkt ve aktarmalı olarak seyahat etme şansı bulunuyor. Türk Hava Yolları’nın İstanbul üzerinden hareket eden uçuşlarıyla ya da Kabil-Yeni Delhi aktarmalı olarak gidilen Mazar-i Şerif Uluslararası Havalimanı’ndan taksi, servis araçları ya da araç kiralayarak şehir içi ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Zira şehirde toplu ulaşım sistemi oldukça zayıf.

Siz de Mazar-i Şerif uçak bileti fırsatlarını değerlendirerek, farklı kültürler ve deneyimlerle tanışma şansı yakalayabilirsiniz.

Mazar I Sharif Haritası

x
Mazar I Sharif Haritası

Yakınlardaki Şehirler

Mazar ı sharif etrafındaki yerleri keşfet

 • Annaba

  Annaba

 • Apalachicola

  Apalachicola

 • Aachen

  Aachen

 • Aalborg

  Aalborg

 • Anaco

  Anaco

 • Anapa

  Anapa

 • Aarhus

  Aarhus

 • Altay

  Altay

 • Abbottabad

  Abbottabad

 • Araxa

  Araxa

Mazar I Sharif İle İlgili Yazılar

İstanbul’un Keşfedilmemiş Güzellikleri
istanbul detay
İstanbul’un Keşfedilmemiş Güzellikleri
istanbul detay
İstanbul’un Keşfedilmemiş Güzellikleri
istanbul detay
İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı: