facebook pageview

En Ucuz Washington Islamabad Uçak Biletleri

En uygun fiyatların olduğu tarihleri incele

United Airlines
Washington - Islamabad
1 aktarmalı - 28s 35d
19 Ekim 2017, Perşembe 12:25

En Ucuz Islamabad Uçak Biletleri

Seyahatlerin daha avantajlı olduğu tarihlere gözat

Emirates
Dubai - Islamabad
direkt-uçuş - 3s 5d
20 Ekim 2017, Cuma 21:20
Kuwait Airways
İstanbul - Islamabad
1 aktarmalı - 6s 5d
21 Aralık 2017, Perşembe 15:55
Kam Air
Ankara - Islamabad
1 aktarmalı - 4s 20d
10 Kasım 2017, Cuma 02:05
Onur Air
İzmir - Islamabad
2 aktarmalı - 10s 15d
15 Ocak 2018, Pazartesi 12:00
Etihad Airways
Tahran - Islamabad
1 aktarmalı - 5s 25d
10 Aralık 2017, Pazar 04:10
AtlasGlobal
Lefkoşa - Islamabad
2 aktarmalı - 7s 50d
12 Kasım 2017, Pazar 16:30
Etihad Airways
Viyana - Islamabad
2 aktarmalı - 9s 55d
07 Ocak 2018, Pazar 09:25
Kuwait Airways
Londra - Islamabad
1 aktarmalı - 9s
22 Aralık 2017, Cuma 11:45

Islamabad, Pakistan

'' İslam Cumhuriyeti'nin Başkenti İslamabad
Islamabad

Güney Asya'da İran, Afganistan ve Hindistan ile komşu olan Pakistan İslam Cumhuriyeti'nin başkenti olan İslamabad, ülkenin en hızlı büyüyen metropolü olma özelliğini taşıyor. Meclis ve hükümet binalarının, bakanlıkların ve konsoloslukların bulunduğu bir başkent olan İslamabad, yemyeşil bir kent.

Tarihi

Hindistan'la yapılabilecek bir savaşta denizden gelecek saldırılara karşı zayıf bir noktada olması, tersine dağlarla çevrili olduğundan güvenli bir konumda olması nedenleriyle 1960'larda Karaçi'nin yerine başkent olması için inşa edilmiş. Uzun yıllar Pencap Eyaletine bağlı kalan kent, Yunan mimarlık firması Doxiadis Associates tarafından planlanarak dört yanı, ağaçlı ve geniş caddelerle örülmüş. Pakistan'daki diğer şehirlere kıyasla çok daha temiz ve modern bir şehir olan İslamabad, sekiz değişik bölgeye ayrılarak dizayn edilmiş. Diplomasi, ticaret, eğitim, endüstri bölgeleri gibi her yörenin kendine ait binaları, alışveriş merkezleri ve parkları bulunuyor. Şehir nüfusunun büyük bölümünü kamu kurumlarında çalışanlar oluşturuyor.

Gezilecek Yerler

Kültürel ve tarihi mirasıyla ülke genelinde öne çıkan kent birçok uygarlığın hüküm sürdüğü bir geçiş noktasına kurulmuş. Himalaya Dağları'nın uzantısı olan Margala Dağları’nın eteklerine inşa edilmeye başlanan ve inşası devam eden federal başkenti İslamabad, modern mimarisi, geniş ve düzenli caddeleri, yeşil alanları, kalabalıktan ve kargaşadan uzak görünümüyle diğer kentlerden farklı olarak ülkenin gelişmiş ve modern yüzünü temsil ediyor. Margala Dağları'nın etrafını çevirdiği platoya inşa edilmesi için açılan proje yarışmasının ardından kentin inşasına başlanmış ve toplam 5 milyon kişinin yaşamasına uygun olarak planlanmış. Mimarisi ve planlamasıyla dünyanın örnek kentleri arasında gösterilen ve uluslararası birçok ödüle sahip olan kent 2008’de Gama Dünya Kentleri arasında yer almış.

Elbette bunda en büyük payı Projesi ünlü Türk mimar Vedat Dalokay tarafından çizilen ve inşasında Türk mühendis ve işçilerin çalıştığı Kral Faysal Camisi var. İslamabad'ın sembolü olarak gösterilen ve İslamabad'a hâkim bir tepeye inşa edilen yapı dünyanın en büyük 6 camisinden biri. Modern İslam mimarisinin başyapıtlarından gösterilen cami, her gün binlerce yerli ve yabancı kişi tarafından ziyaret ediliyor. 17 ülkeden 43 proje arasından seçilen caminin yapımına 1976 yılında başlanmış. İnşaatında Türk mühendisler ve işçilerin çalıştığı caminin finansmanı Suudi Arabistan Krallığı tarafından karşılanmış. 1986’da tamamlanarak ibadete açılan 200 bin kişilik cami, sıra dışı mimarisiyle Bedevi çadırını andıran Kral Faysal Camisi, geniş ve aydınlık içi, köşeli hatları, süslemeleri, uzun minareleri ve sadeliğiyle çağdaş mimarinin bütün özelliklerini taşıyor.

Faysal Camii'nin avlusunun hemen dışında Ziya-ül Hak'ın kabri bulunuyor. 10 yıllık bir yöneticiliğin ardından 1988’de uçağının düşürülmesi sonucu hayatını kaybetmiş. Buradaki kabrin temsili olduğu söyleniyor. İslamabad'da en çok ziyaret edilen yerlerden birisi de Golra Şerif ismiyle anılan Mehr Ali Şeyh Çeşti Türbesi.  Şehrin finansal merkezi olan ve Mavi Alan olarak bilinen bölgenin en önemli merkezi Constitution Caddesi. Bu cadde şehrin ana akış noktasını oluşturarak hükümet binasına kadar uzanıyor. İslamabad'ın merkezindeki en güzel caddelerden biri Atatürk Caddesi. Kentin en büyük parkı olan Fatma Cinnah'ta ise Süleyman Demirel’in açtığı Dostluk Anıtı yer alıyor.

Avrupa kentlerinde karşılaşabileceğiniz türden çağdaş bir sanat merkezi olan Ulusal Sanat Galerisi, 450 parçalık koleksiyonuyla birçok resim ve heykele ev sahipliği yapıyor. Bir diğer önemli müze ise, Shakarparian Park’ta bulunan Lok Virsa Müzesi. Bünyesindeki 25 galeride Pakistan, İran, Çin ve Orta Asya kültürel zenginlikleri ile temalı özel sergi alanları bulunuyor.

Pakistan genelinde yüzde 30'lar civarında olan okuma yazma oranı İslamabad’da yüzde 90'lara yakın. Tam 17 üniversitenin bulunduğu kentteki Allame İkbal Üniversitesi öğrenci sayısıyla dünyan en büyük üniversitesi olarak kabul ediliyor. İslamabad Hayvanat Bahçesi 300’den fazla tür hayvanın bulunduğu ve Daman-e-Koh Gözlem Evinin hemen yakınında, gözde bir eğlence noktası olan Japon Parkı’na komşu bir alan.

Yeme-İçme

Sebze, bakliyat ve et ağırlıklı olan Pakistan mutfağında çok çeşitli baharatlar kullanılıyor. Daman-e-Koh Bölgesi, yeşillikler ve çiçekler içerisinde kaliteli restoranlarda iyi yemeklere canlı müziğin eşlik ettiği gözde bir yer. Bununla birlikte Pir Sohawa,  Margalla Tepeleri üzerinde bulunan ve eşsiz bir şehir manzarası sunan bir yemek noktası. 

İslamabad’a Nasıl Gidilir

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-İslamabad arasında direkt uçuş seferleri bulunmakla birlikte pek çok havayolu şirketinin aktarmalı uçuşları da alternatifler arasında. Benazir Bhutto Uluslararası Havalimanı’ndan ise kente taksi ile ulaşım mümkün.

Islamabad Haritası

5 Günlük Hava Durumu

GÜN
SICAKLIK
HAVA
icon temperature 29/15
weather forecast icon for 29,44 degrees
icon temperature 29/12
weather forecast icon for 29,07 degrees
icon temperature 28/9
weather forecast icon for 28,49 degrees
icon temperature 22/6
weather forecast icon for 21,52 degrees
icon temperature 19/9
weather forecast icon for 18,58 degrees
x
Islamabad Haritası

Yakınlardaki Şehirler

Islamabad etrafındaki yerleri keşfet

 • Abbottabad

  Abbottabad

 • Rawala Kot

  Rawala Kot

 • Mansehra

  Mansehra

 • Sawan

  Sawan

 • Muzaffarabad

  Muzaffarabad

 • Saidu Sharif

  Saidu Sharif

 • Peshawar

  Peshawar

 • Kohat

  Kohat

 • Gujrat

  Gujrat

 • Srinagar

  Srinagar

İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı: