facebook pageview

En Ucuz Washington Bişkek Uçak Biletleri

En uygun fiyatların olduğu tarihleri incele

Delta Air Lines
Washington - Bişkek
2 aktarmalı - 18s
22 Ekim 2017, Pazar 17:40
Delta Air Lines
Washington - Bişkek
2 aktarmalı - 18s
27 Ekim 2017, Cuma 17:40
United Airlines
Washington - Bişkek
2 aktarmalı - 17s 37d
22 Ekim 2017, Pazar 18:59

En Ucuz Bişkek Uçak Biletleri

Seyahatlerin daha avantajlı olduğu tarihlere gözat

ZM
Osh - Bişkek
direkt-uçuş - 45d
07 Kasım 2017, Salı 09:10
ZM
Moskova - Bişkek
direkt-uçuş - 7s 20d
28 Ekim 2017, Cumartesi 11:10
Pegasus
İstanbul - Bişkek
direkt-uçuş - 8s 5d
31 Aralık 2017, Pazar 20:20
Pegasus
Gaziantep - Bişkek
1 aktarmalı - 9s 50d
05 Aralık 2017, Salı 07:20
Pegasus
Adana - Bişkek
1 aktarmalı - 9s 35d
19 Ocak 2018, Cuma 09:45
Pegasus
İzmir - Bişkek
1 aktarmalı - 9s 20d
11 Aralık 2017, Pazartesi 08:10
Pegasus
Ankara - Bişkek
1 aktarmalı - 9s 5d
11 Ocak 2018, Perşembe 08:05
Pegasus
Antalya - Bişkek
1 aktarmalı - 9s 20d
12 Aralık 2017, Salı 08:10

Bişkek, Kırgızistan

'' Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek 
Bişkek

Kuzeyde Kazakistan, doğu ve güneydoğuda Çin Halk Cumhuriyeti, batıda Özbekistan ve güney ve güneybatıda Tacikistan ile komşu olan Kırgızistan’ın başkenti olan Bişkek, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri konumunda. Bir satranç tahtası biçiminde tasarlanan Bişkek, geniş meydanları, tarihi yapıları, devlet binaları ve Sovyet döneminden kalma tek tip blokların bir arada bulunduğu bir kent.

Kazakistan sınırında, Chui Irmağı kıyısında, Alma Atı’nın güneybatısında yer alan şehir, Kırgız Sıradağları‘nın eteklerinde, Alaarçe ve Alamedin Irmakları üzerine kurulmuş, Büyük Chuiski Kanalı’nın ikiye böldüğü yemyeşil bir şehir Bişkek.

1878 yılında Ruslar tarafından, Kokand Hanlığı’nın yönetimindeki Pispek Kalesi’nin alınmasıyla kurulan Bişkek, 1926’ya kadar Pispek adıyla anılmış. Daha sonraları bu kentte doğan ve önemli devrim kahramanlarından biri olan Sovyet Generali Mihail Vasilyeviç Frunze’nin adı verilerek onurlandırılmış. Kırgızistan’ın bağımsızlığıyla birlikte başkent olarak son adı Bişkek olarak kalmış.

Bişkek Gezilecek Yerler

İyi bir şehir planlamasına sahip olan Bişkek’in, dik caddelerin birbirini kestiği ağaçlıklı meydanlarını yürüyerek keşfetmek oldukça keyifli. Şehrin merkezi olan ve festivallere ev sahipliği yapan Ala-Too Meydanı’nda Meclis Binası ve Ulusal Müze yer alıyor. İlk iki katında Kırgız tarihinin, en üst katta ise Sovyet dönemi materyallerinin sergilendiği müzenin kuzeyinde ise Lenin Heykeli bulunuyor. Devlet Uygulamalı Sanatlar Müzesi’ni Kırgız kültürünü gözlemlemek isteyenler ise ziyaret edebilir. Burada Kırgız el işi sanatı örnekleri sergileniyor.

Devlet Tarih Müzesi’nin de yer aldığı meydanda eğlence parkı Panfilova ve White House olarak adlandırılan Başkanlık Konutu da bulunuyor. Ana devlet binası konumundaki White House’un gösterişli binasının hemen yakınlarındaki parkta Ivan Panfilov Heykeli’ni de görebilirsiniz.

Tarihi Bişkek Tren İstasyonu, 1946’dan bu yana hiçbir yenilik yapılmadan ayakta kalan ve Alman savaş mahkûmları tarafından inşa edilmiş bir yapı. Erkindik Bulvarı ise istasyonun hemen karşısında yer alıyor. Burada bulunan ve bir dönem kente adını veren Mikhail Frunze’nin Atlı Heykeli’ni fotoğraflayabilirsiniz.

Ülkenin tekstil, deri, gıda gibi endüstriyel sanayinin ve Kırgızistan Bilimler Akademisi, Devlet Üniversitesi, Teknik ve Tarım Enstitüleri, opera, tiyatro, bale ve kütüphanelerinin bulunduğu kültür ve eğitim merkezi olan Bişkek nüfusu çoğunlukla gençlerden oluşuyor. Gece hayatı renkli olan şehir, hem Rus hem de Orta Asya yaşamının birleştiği güzel bir coğrafya.

Bişkek Yeme-İçme ve Alışveriş

Yerel Kırgız mutfağı çoğunlukla ekmek, pilav ve patatesten oluşuyor. Yemeklerde ise genellikle koyun ya da sığır eti tüketiliyor. Sovyet dönemlerinden bu yana gelenekselleşen shashlyk, salamurada bırakılmış ve kızartılmış koyun ya da sığır etinden yapılıyor. Bunun yanında samsi diye adlandırılan ve fırınlanmış yufka ile birlikte sığır ya da piliç etinden oluşan bu yemek özellikle öğle yemeklerinde sofralara geliyor. Şehrin restoranlarında Amerikan hamburgerinin yöreseli olan gamburger sunuluyor. Döner de yeşil salata, salatalık, maydanoz ve ketçapla birlikte yuvarlak ekmekler arasında servis ediliyor.

Alışverişte ise şehir merkezindeki The Osh Bazaar kentin en canlı çarşısı olmakla birlikte gıdaya dair hemen her şeyi bulabileceğiniz bir pazar. Hediyeliklerde ise Kırgızistan’a özgü keçe aksesuarlar iyi bir tercih. Bunun yanında geleneksel desenleriyle rengârenk Kırgız halıları da çok meşhur.  Buraya kadar gelmişken kımızı yani at sütünü de denemeden dönmeyin. 

Bişkek’e Nasıl Gidilir

Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları ile İstanbul-Bişkek arasında direkt uçuş seferleri bulunmakla birlikte, Air Astana ve diğer pek çok havayolu şirketinin aktarmalı uçuşlarından yararlanabilirsiniz.

Uçuş süresi İstanbul'dan yaklaşık 5 saat 20 dakika sürüyor. Manas Uluslararası Havalimanı ise kente 25 km mesafede bulunuyor.

Bişkek Haritası

5 Günlük Hava Durumu

GÜN
SICAKLIK
HAVA
icon temperature 11/3
weather forecast icon for 10,54 degrees
icon temperature 17/5
weather forecast icon for 17,02 degrees
icon temperature 17/2
weather forecast icon for 16,94 degrees
icon temperature 11/-4
weather forecast icon for 10,87 degrees
icon temperature 11/-1
weather forecast icon for 11,45 degrees
x
Bişkek Haritası

Yakınlardaki Şehirler

Bişkek etrafındaki yerleri keşfet

 • Almati

  Almati

 • Burundai

  Burundai

 • Osh

  Osh

 • Namangan

  Namangan

 • Fergana

  Fergana

 • Kashi

  Kashi

 • Shimkent

  Shimkent

 • Taşkent

  Taşkent

 • Aksu

  Aksu

 • Zhambyl

  Zhambyl

İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı: