En Ucuz Washington Duşanbe Uçak Biletleri

En uygun fiyatların olduğu tarihleri incele

Washington - Duşanbe
1 aktarmalı - 17s 30d
04 Eylül 2017, Pazartesi 10:55
Washington - Duşanbe
2 aktarmalı - 17s 5d
15 Eylül 2017, Cuma 17:50

En Ucuz Duşanbe Uçak Biletleri

Seyahatlerin daha avantajlı olduğu tarihlere gözat

Khudzhand - Duşanbe
direkt-uçuş - 45d
22 Eylül 2017, Cuma 20:00
Almati - Duşanbe
direkt-uçuş - 50d
25 Ekim 2017, Çarşamba 10:40
Moskova - Duşanbe
1 aktarmalı - 5s 15d
11 Eylül 2017, Pazartesi 21:45
Bişkek - Duşanbe
1 aktarmalı - 1s 40d
24 Ekim 2017, Salı 19:55
Antalya - Duşanbe
2 aktarmalı - 10s 25d
05 Ekim 2017, Perşembe 08:20
İstanbul - Duşanbe
1 aktarmalı - 8s 45d
06 Ağustos 2017, Pazar 01:45
İzmir - Duşanbe
2 aktarmalı - 7s 5d
12 Eylül 2017, Salı 13:05
Gaziantep - Duşanbe
2 aktarmalı - 7s 45d
28 Ağustos 2017, Pazartesi 00:40

Duşanbe, Tacikistan

Tacikistan’ın Başkenti Duşanbe 
Tacikistan’ın Başkenti Duşanbe 

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe, Farsça’da ‘pazartesi’ anlamına geliyor. Bölgenin en eski yerleşim yerleri arasında bulunan Duşanbe’nin isminin her hafta pazartesi günleri kurulan pazarın gelişmesinden kaynaklandığı söyleniyor.

1961 yılına kadar Stalinabad ismiyle anılan şehrin her köşesinde Rus etkilerini görmek mümkün. Tacikistan’ın en gelişmiş şehri olan Duşanbe, Sovyet Dönemi’nde gerçekleştirilen yatırım ve planlamalar ile günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Kentin mimarisi, şehir planları, yeme-içme ve tüketim alışkanlıklarına kadar her adımda Rus izleri görülüyor. İkinci resmi dilin Rusça olduğu şehirde, hatırı sayılır bir sayıda Rus askeri varlığı bulunuyor.

Duşanbe Gezilecek Yerler

Duşanbe gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yer Tacikistan’ın kurucusu Somoni’nin heykeli. Şehri gezmeye bu heykelden başlamak rota çizmeyi kolaylaştırıyor. Ülke geleneklerine göre yuva kuran (evlenen) yeni çiftlerin bu heykeli ziyaret etmesi evliliğin geleceği ve şans açısından önemli bir ritüel olarak kabul ediliyor.

Gelin ve damatlarla çevrili olan heykel, ülkenin resmi tören, resmi geçit ve bayramlarının kutlandığı yer olarak biliniyor. Ülkenin dünyaca ünlü müzesi, Tacikistan Ulusal Antika Müzesi (National Museum of Antiquities of Tajikistan) mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlardan. Ülkenin tarihi geçmişi hakkında bilgi sağlayan müze, geçmiş ve gelecek arasındaki geçişi simgeliyor.

The K. Behzod National Müzesi ismini minyatür sanatçısı Kamoliddin Behzod’dan alıyor. 15. ve 16. Yüzyıllarda yaşayan sanatçı, ülkenin gurur kaynağı. Müzede başta sanatçının minyatürleri olmak üzere süreli koleksiyon ve sergiler de görülebiliyor.

Duşanbe’de ziyaret edilebilecek müzeler arasında, Fine Arts Müzesi ve Gurminj Zavqibekov Müzikal Enstrümanlar Müzesi de sayılabilir. Ayrıca Fort Hissar ve Victory Park şehirde zaman kalırsa listeye eklenebilecek mekanlar arasında.

Tacikistan Devleti Bilimler Akademisi El Yazıları Enstitüsü, ülkenin en zengin koleksiyonlarından birine sahip. 13 bin parçayı aşan el yazması eserinin sergilendiği müzede çeşitli medeniyetlere ait el yazmaları görülebilir. Bunlar arasında Ebu Reyhan Biruni, Firdevsi, İbn-i Sina, Nasır-ı Hüsrev, Ömer Hayyam gibi isimlerin eserleri olduğunu da hatırlatmakta yarar var.

9 Eylül 1991 tarihinde Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını ilan eden Tacikistan’da her yıl bu tarihte kutlama törenleri düzenleniyor. Eğer bu tarihte ülkedeyseniz farklı program ve coşkulu kutlamalara tanık olup birbirinden güzel fotoğraf karelerine hayat vermek mümkün.

Duşanbe’ye Nasıl Gidilir

Haftanın 7 günü İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’ye gerçekleştirilen direkt uçuşlar, Türkiye ile Tacikistan arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Ayrıca çevre ülkelerden gelen transit yolcular da Duşanbe’ye İstanbul üzerinden yolculuk ediyor. Duşanbe uçak bileti alarak bu tarihi geçmişi derin şehri ziyaret etmek mümkün.

Farklı efsaneler, söylenceler, kültürler coğrafyası olan Tacikistan’ın en gelişmiş şehri Duşanbe, Orta Asya’nın saklı cennetlerinden biri. Bu büyülü coğrafyayı keşfetmek isteyenler için iyi bir başlangıç noktası özelliği taşıyan şehir, yılın her dönemi farklı alternatifler sunan yapısıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Duşanbe Haritası

5 Günlük Hava Durumu

GÜN
SICAKLIK
HAVA
38/22
36/20
36/18
14/5
14/6
x
Duşanbe Haritası

Yakınlardaki Şehirler

Duşanbe etrafındaki yerleri keşfet

 • Qurghonteppa

  Qurghonteppa

 • Kunduz

  Kunduz

 • Faizabad

  Faizabad

 • Fergana

  Fergana

 • Taşkent

  Taşkent

 • Namangan

  Namangan

 • Chitral

  Chitral

 • Osh

  Osh

 • Shimkent

  Shimkent

 • Kabul

  Kabul

Duşanbe İle İlgili Yazılar

İstanbul’un Keşfedilmemiş Güzellikleri
istanbul detay
İstanbul’un Keşfedilmemiş Güzellikleri
istanbul detay
İstanbul’un Keşfedilmemiş Güzellikleri
istanbul detay
İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı: