Uçak Bileti

Uçakla seyahat eden birçok kişi yolculuk sırasında rahat bir koltukta oturmak ister. Yolculuk süresi boyunca sık sık tuvalete kalkan biriyle karşılaşmamak, geniş koltuk aralığında ayaklarını rahatlıkla uzatmak, çıkış kapısına yakın oturmak, tercihe göre koridor ya da pencere kenarında oturmak ise uçakla yolculuk yapanların en büyük dileği.

Hava yolu şirketlerinin online check-in hizmetini yaygınlaştırmasıyla birlikte check-in hizmetine açılan uçak seferi için herkes bir an önce davranıp istediği koltuğu seçmeye çalışırken bazı hava yolu şirketleri yolcuların en çok talep gösterdikleri koltuklar için ek ücret talep ediyor.

Uçakta Koltuk Seçimi Ücretleri

1. Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları, iç hatlarda dilediği koltukta oturmak isteyen yolculardan 25 TL talep ediyor. Geniş aralıklı koltuklar için 40 TL ödenmesi gerekiyor. Uçuşa 24 saat kala yapılan check-in ve koltuk seçimi işlemlerinde ekstra ücret alınmıyor. Dış hat uçuşlarında geniş aralıklı koltuk için 19 dolar ödemek gerekiyor. Kıtalararası uçuşlarda bu koltukların fiyatı 109 doları buluyor.

Türk Hava Yolları ile Business sınıfta uçan yolculardan ise koltuk seçimi için ekstra ücret alınmıyor.

Mobil Uygulama

2. Anadolu Jet

Türk Hava Yolları markası Anadolu Jet’te ücretsiz koltuk seçimi için online check-in işlemleri uçuşa 6 saat kala başlıyor. 6 saatten daha önce koltuk seçimi yapmak isteyenlerin geniş diz mesafeli koltuklar için 15-45 TL aralığında ücret ödemesi gerekiyor.

3. Pegasus

Pegasus, ücretli koltuk seçimi çeşitliliğinde Türk hava yolu şirketleri arasında en çok seçeneğe sahip şirket. Uçuşa 24 saat kala başlayan ücretsiz koltuk seçiminde koltuk numarası sistem tarafından atanıyor. Genellikle sistemin atadığı koltuklar orta sıradaki koltuklar oluyor.

Dilediği koltuğa oturmak isteyenler ise seçimine göre ekstra ücret ödemek durumunda. İç hat uçuşlarında ön koltuklarda oturmak isteyenler 17 TL, dış hatlarda ise 13 dolar ödüyor. Ekstra diz mesafesine sahip, geniş aralıklı koltuklar için ise iç hatlarda 26 TL, dış hatlarda 22 dolar, pencere kenarı ya da koridor seçimi ise iç hatlarda 16 TL, dış hatlarda ise 11 dolardan başlıyor. Bu kategoriler dışında kalan koltuk seçiminde ise iç hatlarda 15 TL, dış hatlarda ise 11 dolar ödemek gerekiyor.

4. SunExpress

SunExpress yolcuları diz mesafesi geniş koltuk seçimi yapmak istediklerinde iç hatlarda 40 TL, dış hatlarda ise 20 euro ödemek durumunda. En öndeki koltukların seçimi için ise iç hatlarda 40 TL, 20 euro ödemek şart. Herhangi bir koltuğu seçmek için iç hatlarda 10 TL, dış hatlarda ise 10 eurodan başlayan fiyatlarla koltuk satın alınabiliyor.

Ücretsiz koltuk seçimi uçuşa 24 saat kala başlıyor. Sistem ücretsiz koltuk seçimini otomatik atıyor.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here