Uçak Bileti

Tayland, Uzak Doğu’da tatil denilince çoğumuzun ilk aklına gelen ülke. Güneydoğu Asya güzel ülkesi, her geçen gün artan popülaritesi ile dünyanın her yerinden yılda 30 milyona yakın turisti ağırlıyor. Hemen hemen her ziyaretçinin beklentisine uygun farklı alternatifler sunuyor.

Tayland kesinlikle, Uzak Doğu kültürünü öğrenmek, felsefe ve dinini yakından tanımak, tarihi tapınaklarını görmek, bakir doğanın içinde macera yaşamak, birbirinden güzel adalarında bembeyaz kumların ve turkuaz denizinin keyfini çıkarmak için enfes bir rota.

Tayland Gezi Rehberi

Filmlere konu olan tropikal iklimli adaları, turistlerin akın ettiği budist tapınakları, benzersiz doğası ve hemen hemen herkesin bildiği Thai mesajı ile ünlü Tayland, Uzakdoğu turları içinde en çok ilgi gören destinasyonlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Tayland, deniz ürünleri başta olmak üzere, dünyanın ilgi gören mutfakları arasında yer alan leziz Tay yemeklerinin tadına bakmak, eğlenceli gece hayatını deneyimlemek ve kimilerine göre iyi kimilerine göre kötü bir ün kazanmasına sebep olan seks turizmi için giden, kozmopolit bir turist kitlesine sahip. Sadece bekarları değil balayına çıkan çiftleri ve çocuklu aileleri de tatil alternatifleri sunan bir ülke burası.

Tayland Gezi Rehberi

Çok sayıda tarihçiye göre, Taylandlılar güney Çin bölgesinden gelmiş. Çalkantılı tarihleri yüzünden homojenik bir yapıdan uzak ve daha çok birden fazla etnik kimliğin (Kımer, Birmanya, Lao, Çin) etkisinde kalmış.

Tay krallığı 14. Yüzyılda kurulmuş. Siyam imparatorluğunun ilk başkenti Sukhothai ve sonraları da Ayutthaya olmuş. 18. Yüzyılın sonlarında, Chakri hanedanlığı başa geldi ve ‘Krung Thep’ (Bangkok’un Taycası) yeni politik ve kültürel merkez haline geldi. 19. Yüzyılda diğer Asya ülkelerinin aksine eski Siyam (1939’da değişen ismiyle Tayland) hiçbir zaman Avrupalı ülkelerin sömürgesi altına girmedi.

Hindiçin Yarımadası’nın ortasında bulunan Tayland’ın eski ismi, kedileri ile mevcut isminden dahi meşhur olan “Siyam”. Yaklaşık 70 milyon nüfusa sahip olan ülkenin başkenti Bangkok, 9 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık başkentlerinden biri.

İlk yerleşimin 40 bin yıl öncesine kadar uzandığı bu coğrafyada çeşitli krallıklar hüküm sürmüş ve yaşanan savaşlar sonrasında I. Rama, ülkesinin temellerini, bataklıktan yeniden yaratarak 1782 yılında Bangkok’ta atmış.

Bugün hala parlamenter monarşi ile yönetilen Tayland Krallığı, aynı hanedana mensup ve halk tarafından hayranlık derecesinde sevilen Kral IX. Rama “Bhumibol Adulyadej” tarafından yönetiliyordu. Kral öldükten sonra yerine Taylandlılar tarafından pek de sevilmeyen oğlu geçti.

Bu minnet dolu sevginin arkasında, kült “Kral ve Ben” filminde hayatı anlatılan, bugünkü kralla aynı hanedandan IV. Rama’nın, Tayland’ın Avrupa ülkelerinin Hindiçin’de tek kolonileştiremedikleri ülke olmasını başarması yatıyor. IX. Rama öldüğünde dünyanın en uzun süre tahtta kalan kralı ünvanını elinde bulunduruyordu.

Ülkenin hemen her köşesinde görebileceğiniz dini figürlerin yanı sıra kralın, kraliçenin ve prensesin resimleri ile donatılmış olması şaşırtabilir. Ülkeye girişte pasaport kontrolü sırasında Buda figürlerine saygı gösterilmesi gerektiğine dair pek çok uyarı oluyor. Kraliyet ailesi resimlerine de aynı şekilde turistlerin saygı göstermesi beklenmektedir.

Tayland halkının birçok etnik kökeni olmasına rağmen (Isaan’dan gelen Çin, Lao, Kımerler ve Kuzey ve en Güneyde ki Müslümanlar) Tay kimliğini belirleyen iki ana birleştirici unsur var. İlki, tüm ülkede Kral’a ve krallığa duyulan büyük saygı. İkincisi de ortak dil. Tüm krallıkta bulunan bölgesel ve etnik farklılıklara aldırmadan, tek bir alfabeye sahip Tay dili, eğitimin ve tüm ülkede konuşulan dilin temelini oluşturuyor.

Yine Tay inancı gereği kutsal sayıldığından baş okşamak, rahiplere dokunmak ve ayak tabanlarını gösterecek şekilde oturmak saygısızlık sayılarak hoş karşılanmıyor. Yüksek sesle bağırarak konuşmak, tartışmak ise akıl hastası sanılmaya neden olabilecek kadar ayıp karşılanıyor.

Yıl genelinde seyahat etmek tropikal iklim sebebiyle gayet keyifli olmakla birlikte; en çok tercih edilen dönem nispeten serin sayılan Kasım ve şubat ayları arası. Mart ve Nisan yoğun sıcaklık ve nemin olduğu sıcak mevsim olarak adlandırılır.

Mayıs ve Ekim ayları arası ise muson yağmurlarının etkili olduğu dönemdir ve düşük sezondur; bu sezonda çok daha uygun fiyatlara otel bulmak, genelde kısa süren yağmurlar sonrasında seyahatin keyfini doyasıya çıkarmak da pekâlâ mümkün.

Tayland para birimi

Ülkenin para birimi Baht ve yuvarlayacak olursak 100 Baht, 26 Türk Lirası’na eşit olarak düşünebiliriz. Dolar ve Euro olarak da harcama yapılabilirsiniz ancak havaalanından ayrılmadan önce burada bulunan döviz bürolarından yeterli miktarda Baht alın. Çünkü şehir içine gitmek için cebinizde yeteri kadar baht olmalı.

Yanında fazla nakit taşımadan kredi kartına güvenmek ise çok büyük hayal kırıklığına neden olabilir. Halk arasında kullanımı yaygın olmadığından, büyük alışveriş merkezleri, sayılı restoran ve barlar dışında kredi kartı geçmiyor. Yine de yaygın olarak bulunan ATM’lerde komisyon ödeyerek acil nakit ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

tayland rehberi

Tayland Dini

Tayland’da Budizm çok önemli ve Taylandlılar dinlerine önem verirler. Resmi din Budizm. Halkın %92’si Budist, %5’i Müslüman, geri kalanı Hristiyan.

Tayland’a gidildiğinde onların dini duyarlılıkları konusunda dikkatli davranılmalı. Yabancılara karşı çok sıcak kanlı olsalar da dinlerine yapılacak bir hakarette kötü bir şekilde tepki verebilirler. Dini bir mekanı ziyaret ederken bazı noktalarda dikkatli olmalısınız.

Buddha heykelleri Tayland’da en üst seviyede saygı görmektedir. Küçük yada büyük hiç fark etmez, Buddha resimleri kutsal kabul edilir. Asla fotoğraf çektirmek için birinin üzerine çıkmayı veya bunun gibi yanlış yorumlanacak bir şey yapmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Tapınaklara ayakkabılarınızla girmeyin. Ancak Budist tapınağını etrafında gezerken giyebilirsiniz. Bu dini mekanların yerleri her zaman temizdir o yüzden ayaklarınız temiz kalacaktır.

Bazı tapınak girişlerinde ayakkabılarını bırakmak istemeyenler için bezden çantalar ve örtünmek için şallar verilmekte iken hepsinde bu imkânı bulmak mümkün olmadığından tedarikli gitmek en güzeli.

Düzgün bir şekilde giyinin. Asla tişört ya da şort veya diğer uygunsuz kıyafetler ile tapınaklara girmeyin. Dini mekanlar da Taylandlılar nasıl giyiniyorsa siz de o şekilde giyinin. Bir tapınağı ziyaret ederken kadınlar vücutlarını kapatacak şekilde pantolon ve göğsü kapatacak uzun kollu giysiler giymeli. Girerken ayakkabılar çıkartılır. Eğer içeride dini bir tören yapılıyorsa girmemelisiniz.

Diğer bir kural da şu: Bir kadın asla Budist bir rahip’e hiçbir şart altında dokunmamalıdır. Rahiplerin kadınlardan bir şey alması ise yasak. Yine de bir kadın keşişe bir şey vermek istiyorsa, onu ilk başta bir erkeğe vermeli ve erkek de keşişe vermeli. Ya da keşiş yere bir mendil açabilir ve kadın da vermek istediği şeyi onun içine koyabilir.

Tayland Budizm

Tayland halkın %95’i Budist. Bu diğer tüm Asya ülkelerinden çok daha büyük bir yüzde demek. Modern Tay kültürü “Theravada” Budizm’inin çok büyük etkisi altında. Budizm’in diğer etkileri olan atalara tapmak ve antik animistik inanç, halkın geçmişte yaşamış aile bireylerinin resimlerine ve eski Budist geleneği olan “Ruh Evlerine” (Spirit Houses) gösterdikleri saygıda açıkça görülüyor.

Tayland halkının %95’i Budist, %4 civarı Müslüman, geri kalanı da Hristiyan ve Musevi olmakla birlikte, oldukça azınlıkta olan bir kesim de daha eski dini inanışlara bağlılık gösteriyor. Ülkenin her yanına yayılmış Budist tapınakları “Wat” olarak isimlendiriliyor.

Sadece Bangkok’ta ki 400 Budist tapınağına siz yüz çevirseniz, onlar gözünüzün içine giriyor bile. Her tapınak adının başında “Wat” var. “Wat”, Kutsal Thai Budist tapınakları anlamına geliyor. Altın kaplamaları, olağanüstü çalışılmış renkli kiremit çatıları ve taş heykelleri ile tapınaklar adeta göz kamaştırıyor.

20 yaşına gelen her Tayland erkeğinin Budizm sınavından geçmesi gerekiyor. Budist rahiplerin bir omuzları açık. Safran renginde bezlere sarınıyorlar. Ayakları çıplak, kafaları sıfır numara. Budizm de en büyük amaç Nirvana’ya ulaşmak ve ruhlar alemine karışmak.

Bu yüzden rahipler kırk adet yasağa uymak zorundalar. Günde dört saat uyku uyuyorlar. Eşlerine ellerini süremiyorlar. Günlük yaşamda bile bayanlar Budist rahiplerle hiç bir şekilde iletişim kuramıyor, onlardan bir şey alıp veremiyorlar.

Felsefesi; içindeki kötülüğü hep iyiliğe yöneltmek olan Budizm’de insanlar her işini Budha adına yapıyor. Bu yüzden Tayland’da evlerin, işyerlerinin bahçelerinde içinde Buda heykeli bulunan ruh evleri bulunuyor. Budizm inanışına göre bu yolla insanların hem işleri rast gidiyor hem de kötülüklerden korunuyorlar.

Tayland Gezilecek Yerler

Dünyanın en sıcak başkentlerinden biri olan Bangkok’ta gezilecek yerlerin birbirine çok yakın oluşu, kısa süreli tatillerde bile birden çok yeri kolayca gezebilmenize olanak sağlıyor.

Tayland Kraliyet Sarayı olan Granda Palace’ı ziyaret ederek başladığınız gezinizin hemen ardından Yatan Budha Tapınağı olarak bilinen Wat Pho ve Şafak Tapınağı olarak adlandırılan ünlü Wat Arun‘u gezebilirsiniz. Taylandlılarca çok kutsal sayılan Zümrüt Budha Tapınağı olarak bilinen Wat Phra Kaew de görmeniz gereken yerler arasında.

Şehri gezerken ulaşım için raylı sistemlerin yanı sıra, çok uygun fiyatlarla fosforlu pembe renkleri ile göz alan taksiler ve tuk tuk denilen küçük araçları da kullanabilirsiniz. Daha büyük tuk tuk’lar taksi hizmeti yanı sıra dolmuş olarak da kullanılıyor. Trafiğin soldan aktığını unutmayın. Kalabalık sokaklarda daha hızlı yol almak isteyenler için motosiklet kiralamak da bir diğer alternatif.

Ülke genelinde motosiklet kullanımı çok yaygın olduğundan, yüzlerce motosikleti caddelerde aynı anda hareket ettiğini görünce bunların bir çete olduğunu düşünebilirsiniz. İkinci günden sonra bu kalabalığa alışılıyor insan. İlk görüldüğünde yadırganıp sonrasında alışılan görüntülerden birisi de şehrin her yanını saran milyonlarca telefon kablosu olacak.

Bangkok şehri için çok değerli olan Chao Praya Nehri’nde tekne turlarına katılabilir ve nehir üstündeki doğal hayata şahit olabilirsiniz. Bangkok Doğu’nun Venedik’i olarak adlandırılıyor. Tüm şehri birbirine bağlayan su kanallarında teknelerle gezmek mümkün. Şehrin 2 saat uzaklıktaki Yüzen Pazar’ı de gezmeyi unutmayın.

Tayland Gezilecek Yerler

1. Phuket

Phuket

Tayland denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri de Phuket Adası. Ülkede en çok ziyaretçi ağırlayan nokta olan ada, başkent Bangkok’un 862 km güneyinde yer alıyor.

Berrak turkuaz renkli denizi, bembeyaz kumsalları, tropikal ağaçları ve meyveleriyle adada zaman bir yerlerde durmuş gibi. Andaman Denizi kıyısında ana karaya küçük bir köprüyle bağlı olan adada Phuket Old Town ve Patong mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

2. Pattaya

Başkent Bangkok’un 155 km güneyinde yer alan Pattaya, ülkede Phuket ile birlikte en çok ziyaretçi ağırlayan tatil merkezlerinden biri. Şehrin karanlık yüzü olan ‘seks turizmi’ Pattaya’ya bakış açısını olumsuz etkilese de renkli gece hayatı, sokak lezzetleri, kumsalları ve lüks konaklama tesisleriyle en az bir hafta süre ayrılması gereken bir yer.

3. Krabi

Krabi

Krabi, Tayland’ın batı kıyısında yer alan, Koh Phi Phi’ye ve yakın mesafedeki 80 başka adaya da hareket eden gemilerin kalkış noktası. Doğal güzellikler açısından benzersiz yerlerden biri olan Krabi’de tekne turları muazzam güzellikteki adaları ve doğayı keşfetme fırsatı sunuyor.

Müslüman nüfusun yoğun olduğu bu bölgenin kültürel özellikleri de Tayland’ın geri kalanından farklı. Bölgenin merkezi olan Krabi Town’dan oldukça turistik olan Ao Nang Plajı, kaya tırmanma merkezi olan Ton Sai’ye ulaşmak mümkün. Tiger Cave Temple (Wat Tham Sua) Tapınağını ziyaret etmeyi unutmayın.

4. Chiang Mai

Bangkok’un 700 km kuzeybatısında yer alan, Kuzey Tayland’ın en büyük şehri olan Chiang Mai, Antik Lanna Krallığı’nın eski başkenti. Etkileyici bir geçmişe sahip kentte 300’den fazla tapınak bulunuyor. Bu tapınaklardan en ünlüleri, Wat Phrathat Tapınağı, Wat Phra Singh ve Wat Phra That Doi Suthep.

Chiang Mai’nin çevresindeki bölge geleneksel dağ kabilesi yürüyüşleri ile meşhur. Karen, Akha, Lahu gibi yerel kabilelerin kültürünü ve yaşadıkları bölgeyi tanıtan günlük turlar düzenleniyor. Bölgedeki birçok barınaktan kendinize bir fil seçebilir, binebilir, hatta isterseniz onu yıkayıp besleyebilirsiniz. Chiang Mai, birkaç günlüğüne tropik ormanlarda serüven yapmak için ideal bir yer.

5. Railay

tayland gezi rehberi

Railay olarak bilinen Rai Leh, Andaman Sahili’nde, Krabi eyaletinde yer alıyor. Rai Leh, dünyanın dört bir yanındaki dağcıların kaya tırmanışı için geldiği kalker kireçtaşı tepelerine sahip. Railay, etrafında bulunan dik ve yüksek kayalar nedeniyle sadece deniz yolu ile ulaşılan bir yarımada.

Yarımadanın güney ucunda beyaz bir kum plajı olan Phra Nang, yarımadanın mangrov ormanlarıyla kaplı bölgesi Rai Leh East, beyaz kum ve sığ sudan oluşan eşsiz bir kumsal olan Rai Leh West ve kaya tırmanıcılarının ve sırt çantalı gezginlerin tercihi Ton Sai bölgesi şehrin gözde gezi noktaları.

6. Khao Lak

Tayland’ın popüler adası Phuket’in 60 km kuzeyinde yer alan Khao Lak, yakınlarında bulunan Similan Adaları ile dalış turizmi açısından oldukça gözde bir yer. Khao Lak, 2004’te Hint Denizi’nde meydana gelen deprem sonrasında oluşan tsunamiden en çok etkilenen Tayland bölgelerinden biri.

Tsunamide, içlerinde turistlerin de olduğu birçok insanın hayatını kaybettiği Khao Lak’ta, tüm kasaba neredeyse turizm ekonomisi üzerine kurulu. Kilometrelerce uzayıp giden altın renkli kumlu plajları çevresinde çok sayıda lüks oteller yer alırken, yol üzerinde Avrupa standartlarında restoranlar, barlar ve çok sayıda diğer hediyelik eşya dükkânları bulunuyor.

Güneydoğu Asya’nın en popüler turizm destinasyonlarından Tayland, farklı kültürlerin buluştuğu sentez bir ülke. Muhteşem gece hayatı, hareketli sokakları, etkileyici sokak lezzetleri ve doğal güzellikleri ile Tayland, ziyaretçilerine onlarca farklı alternatif sunuyor.

Tayland tam bir adalar cenneti. Phi Phi Adaları, Phuket ve onlarca diğer ada zihnimizdeki ada kelimesini kökten değiştirecek güzellikte. Beyaz kumlu plajları, turkuaz denizi, hindistan cevizi ağaçları, tropik meyveleri ve harika iklimi ile yeryüzündeki cennet kavramının anlamını bulduğu yerler. Tayland uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here