Uçak Bileti

Nüfusunun büyük bölümü Hindu olan Nepal, dini ritüellere, yogaya, meditasyona ve doğaya meraklı olan gezginler için büyüleyici bir seyahat rotası. Mistik atmosferi, şahane doğası, mimarisiyle göz kamaştıran tapınakları ve rengârenk görüntüler oluşturan festivalleriyle sizi hayallerinizin ötesinde bir yolculuğa çıkaran bu Asya ülkesi, Buda’nın doğum yeri olmasıyla da biliniyor. Nepal seyahatinizi unutulmaz kılacak birbirinden harika yerleri keşfetmek için yola çıkma zamanı.

Nepal’de Görebileceğiniz 6 Yer

1. Everest Dağı

Dağcılıkla ilgilenen hemen hemen her sporcunun hayali Everest’e tırmanmak olsa da bu öyle sanıldığı kadar kolay değil. Eğer siz de zirveyi görebilecek kadar profesyonel değilseniz, kısa veya uzun süreli trekking turlarına katılarak bu görkemli dağın çevresini görebilirsiniz. Ayrıca bütçesi elverenler hava şartları doğrultusunda bir saatlik uçak turlarına katılarak, eşsiz bir manzara izleyip, dünyanın zirvesini görebilir.

2. Katmandu Vadisi

Asya’nın eski uygarlıklarının kesiştiği noktada konumlanan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Katmandu Vadisi, ülkenin en popüler turistik yerlerinden biri. Bölgedeki geleneksel yaşamı, canlı kültürü ve dini ritüelleri görme şansı bulabileceğiniz Katmandu Vadisi; Bhaktapur, Patan ve Katmandu gibi ünlü şehirlere ev sahipliği yapıyor.

Mobil Uygulama

3. Chitwan National Park

Toplam 68 tür memeli, 544 kuş türü, 56 herpetofauna türü ve 126 balık türünün yaşadığı zengin bir doğa alanı olan Chitwan National Park, aynı zamanda Bengal kaplanları, Gharial Crocodile ve tek boynuzlu gergedanların da koruma alanı. 1973 yılında kurulan bu park, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

4. Lumbini

Buda’nın doğum yeri olduğu için Budizmin en kutsal mekanlarından biri olarak kabul edilen Lumbini, tapınaklarla ve arkolojik kalıntılarla çevrili bir bölge. 1997 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Lumbini, Hindistan sınırı yakınlarındaki Rupandehi bölgesinde yer alıyor. Lumbini aynı zamanda Budistlerin hac merkezi olarak da kabul ediliyor.

5. Pashupatinath Tapınağı

Katmandu’da Bagmati Nehri kıyısında bulunan Pashupatinath Tapınağı, ölülerin yakıldığı Hindu cenaze törenlerinin yapıldığı bir yer olduğu için oldukça önemli. Hemen hemen her saat bir cenaze töreninin gerçekleştiği bu tapınağı ziyaret ederek, bu hüzünlü ve ilginç ritüeli izleme fırsatı bulabilirsiniz. Tapınağa girişin ücretli olduğunu da unutmayın.

6. Swayambhunath Tapınağı

İsmini çevresinde yaşayan yüzlerce maymundan alan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunan Swayambhunath Tapınağı’nda, Katmandu şehrini kuşbakışı izlemek de mümkün. Tabi bunun için 365 tane basamak çıkmanız gerektiğini unutmayın. Turistlerin meditasyon yapabildiği bu tapınağın çevresinde çok sayıda kafe ve hediyelik eşya dükkanı da var.

UNESCO Dünya Mirası Listesinin büyük bölümünü kaplayan nefis yapıları ve yerleşim yerleriyle hayranlık uyandıran bu ülkeyi görmek için Nepal uçak bileti fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here