Uçak Bileti

Jet Lag, vücudun biyolojik saatiyle, seyahat edilen yerin saatinin uyuşmaması ve vücudun bocalaması anlamına geliyor. Farklı zaman dilimleri arasında uçarken vücudun buna uyum sağlaması biraz zaman alabiliyor. Bu uyum sürecinde yorgunluk, uykusuzluk, kabızlık, ishal, dikkatsizlik gibi etkiler en sık görülen olumsuzluklar arasında.

Gidilen Yerde Jet Lag’a Karşı Önlemler

  • Jetlag-TedavisiDışarıda dolaşın ya da egzersiz yapın. Mümkün olduğunca güneş görmeye çalışın. Eğer gittiğinizde hava aydınlıksa dışarıda dolaştığınızda beyniniz güneş ışığından faydalanarak yeni zaman dilimine daha hızlı adapte olacaktır.
  • Sürekli aktif olun. Hemen otelinize gidip televizyonun karşısına geçmeyin. Eğer çok yorgunsanız yarım saat bir kestirin, daha fazlası Jet Lag’in çok daha kötü hale gelmesine yol açacaktır.
  • Eğer iş gezisindeyseniz egzersiz yapmaya vaktiniz olmayabilir, olsun problem değil. Sadece gün ışığında biraz hareket etmek, yürümek ve dolaşmak bile yeterli olacaktır.
  • Otelden dışarıya çıkamıyor musunuz? Perdeleri sonuna kadar açıp içeriye mümkün olduğunca ışık girmesini sağlayın ve odanızda egzersiz yapın. Hiç yoktan iyidir ve yine faydasını göreceksinizdir. Yaratıcı olun!
  • Hafif yemekler yiyin, adapte olmaya çalışan sadece uyku düzeniniz değil aynı zamanda sindirim sisteminiz. Ağır yemekler hazmı zorlaştıracağı için vücudunuzun adapte olması uzun sürecektir ve hatta kabızlık ve ishal gibi yan etkileri de beraberinde getirebilir.
  • Sabah ve akşam erken saatlerde egzersiz yapın. Akşam yatmadan önce yapacağınız biraz egzersiz daha iyi bir uyku çekmenizi sağlayacaktır (yatmadan birkaç saat önce yaparsanız vücudun normale dönmesine de zaman ayırmış olursunuz). Sabah kalktığınızda kan dolaşımınızın daha hızlı olmasını ve daha dinç olmanızı sağlayacaktır.
  • Geldiğinizde bol protein içerikli bir kahvaltı yapın. Farkındalığınız artacaktır.
  • Hiçbiri olmuyorsa melatonin almayı düşünebilirsiniz. Melatonin vücudunuzun uyumadan önce salgıladığı bir hormondor. Uyumak istediğinizde bu hormonu alırsanız biyolojik saatinizin uyum sağlamasına yardımcı olacaktır.
  • Eğer melatonin alacaksanız bunun saati çok çok kritik. Yatmadan yarım saat önce alarak bedeninize “artık yatma vaktin geldi” demeniz gerekiyor. Yatmayı düşünmediğiniz bir saatte sakın almayın. Vardıktan sonra en fazla 4 gün boyunca alabilirsiniz ve mutlaka almadan önce doktorunuza danışın.

Dünyanın dört bir yanında yaygınlaşan uzun uçuşlar, Jet Lag gibi sorunları beraberinde getirebiliyor. Modern dünyanın seyahat sendromu olarak da isimlendirilen Jet Lag’dan kurtulmak ya da etkisini azaltmak bizim elimizde.

Otobüs Bileti