Uçak Bileti

Bazı filmler konularıyla izleyicinin zihninde bambaşka kapılar açar, daha önceden düşünmediği bir fikrin doğmasına, daha önceden görmediği bir yere gitmesi için planlar yapma isteği uyandırır.

Bir sinema filmindeki tek bir sahne, insanın seyahat planılarının şekillenmesine neden olabilir. Dünyanın bazı yerleri o bölgede çekilen dizi ve sinema filmleri nedeniyle ziyaretçi akınına uğruyor. İzlediğinizde yola çıkma isteği uyandıran en güzel seyahat filmleri, evde geçirdiğiniz süreyi keyifle geçirmenize yardımcı olacak.

En Güzel Seyahat Filmleri

1. Easy Rider (Özgürlüğün Bedeli)

1969 yapımı Easy Rider, (Özgürlüğün Bedeli) filmi seyahat temalı filmler arasında kült kategorisinde değerlendirilen filmlerden biri. Filmin konusu uyuşturucu satarak gelir elde eden ve bu gelirle motosiklet gezisine çıkan iki hippinin deneyimlerini anlatıyor. Wyatt ve Billy isimli iki hippinin Los Angeles’ta başlayan motosiklet yolculuğu Batı Amerika’dan başlayıp Doğu’ya doğru devam ederken, yolculuk Amerika’daki idealist toplum anlayışının tükenişe mesaj gönderiyor.

Mobil Uygulama

Easy Rider (Özgürlüğün Bedeli), Yönetmen: Dennis Hopper Oyuncular: Jack Nicholson, Dennis Hopper, Peter Fonda (1969)

2. On The Road (Yolda)

2012 yapımı On The Road (Yolda) filmi, New Yorklu genç yazar Sal Paradise’ın babasının vefatının ardından eski hükümlü Dean Moriarty adlı kişiyle tanışmasının ardından yaşanan anlara odaklanıyor. Kısa süre içerisinde yakınlaşan Sal ve Dean, Dean’ın karısı Marylou’yu da yanlarına alarak yola çıkıyor. Özgürlük hissi yaşam biçimi olan bu 3 insan yol boyunca kendileri de dahil olmak üzere dünyayı ve insanları keşfediyor. Film, Jack Kerouack’ın aynı adlı kitabından uyarlama.

On The Road (Yolda), Yönetmen: Walter Salles Oyuncular: Kristen Stewart, Sam Riley, Amy Adams (2012)

3. Everything is Illuminated (Her Şey Aydınlandı)

2005 yapımı Everything is Illuminated (Her Şey Aydınlandı) filmi, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgalinden dedesini kurtaran kadını bulmayı hedefleyen Ukrayna kökenli Amerikalı Jonathan’ın hikayesini anlatıyor. Jonathan’ın dedesini kurtaran kadını bulmak için çıktığı gezide Jonathan’a bir tur rehberi, rehberin kendisini kör zanneden dedesi ve köpekleri eşlik ediyor. Dedesinin köyünü bulmak için mücadele eden Jonathan, gezi boyunca başka gerçeklerin ortaya çıktığını fark ediyor. Jonathan’ı Elijah Wood canlandırıyor.

Everything is Illuminated (Her Şey Aydınlandı), Yönetmen: Liev Schreiber Oyuncular: Elijah Wood, Eugene Hutz, Boris Leskin 2005

4. Before Sunrise (Gün Doğmadan)

1995 yapımı Before Sunrise (Gün Doğmadan) filmi Fransız Celine ile Amerikalı Jesse’nin Budapeşte-Viyana tren yolculuğu sırasında bir çiftin kavgası esnasında tesadüfen tanışması üzerine başlayan hikaye ve devamında gelişen olayları anlatıyor. Cebinde hiç parası olmayan Jesse’nin Viyana’da sokakta geçirdiği 14 saatlik zaman diliminde Celine de Jesse’ye eşlik eder. Romantik bir öyküsü olan film birçok festivalden ödülle döndü.

Before Sunrise (Gün Doğmadan), Yönetmen: Richard Linklater Oyuncular: Ethan Hawke, Julie Delpy (1995)

5. Rain Man (Yağmur Adam)

Zengin babasının ölümünün ardından babasının mal varlığının üzerine konma hayalleri kuran Charlie, babasının kendine 1949 model bir araba bıraktığını, geri kalan tüm servetini ise Charlie’nin varlığından bile haberdar olmadığı ağabeyi Raymond’a miras bıraktığını öğrenir. Kardeşini ziyaret ederek mirasta kendi payı olduğunu anlatmak isteyen Charlie, abisinin kaldığı yerin otizm vakfı olduğunu öğrenir ve iki kardeşin hayatı bu andan itibaren değişir.

Rain Man (Yağmur Adam), Yönetmen: Barry Levinson Oyuncular: Tom Cruise, Dustin Hoffman, Bonnie Hunt (1989)

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here