Uçak Bileti

İnsanlık tarihine yaşıt, medeniyetlerin doğuşuna tanık olan Kahire, Mısır’ın başkenti. Çevre bölgeleriyle birlikte nüfusu 20 milyonu aşan şehir, hem Mısır’ın hem de Afrika’nın en kalabalık şehri.

Karmaşık cadde ve sokakları, trafik sorunu, sıcakkanlı yerli halkı, İslam medeniyeti eserleri, antik döneme uzanan tarihi varlıkları, dünyaca ünlü piramitleri, Nil Deltası kıyısındaki harika yaşam, beş yıldızlı otelleri ve geleneksel yaşam izleri ile Kahire büyük bir karşıtlığın tam odağında.

Kahire Gezilecek Yerler

Kahire-Misir

Dünyada Kahire denildiğinde ilk akla gelen nokta Mısır Piramitleri oluyor. Dünyanın farklı yerlerinden milyonlarca ziyaretçinin uğradığı bu harika yapılar, antik dünyanın 7 harikasından günümüze kadar ulaşan tek eser olma unvanını da taşıyor.

Eski Şehir olarak adlandırılan bölümde bulunan eserler 1979 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Şehrin bu bölümünde piramitlerle birlikte, Kahire Müzesi, Nil Nehri Deltası da bulunuyor.

Mobil Uygulama

Şehir Mısır’ın en önemli bilim, kültür, eğitim, ticaret ve sanayi merkezi. Üniversiteleri, yüksek okulları, müze ve anıtlarıyla yaşamın kalbi olan kent, Mısır’ı gördüm diyebilmek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir konumda.

İslam medeniyetinin izlerinin de görüldüğü Kahire’de cami ve tarihi yapılar kentin sembolleri arasında. Şehre gelenlerin görmeden ayrılamaması gereken camilerin başında Muhammad Ali Camii geliyor. Bu cami Salahide Kalesi’nin içerisinde bulunuyor.

Kuleli iki kapısıyla 1092 yılında inşa edilen Bab Zuweila, Fatımiler Dönemi eserlerinden. Aşağı kent ya da orijinal adıyla Dowtown dünyanın en zengin koleksiyonlarından birine sahip olan Mısır Müzesi’nin bulunduğu bölge. 150,000 parçaya yakın eserin bulunduğu müzede birçok eser depolarda tutuluyor. 27 adet mumyanın sergilendiği Kraliyet Mumya Müzesi de ilgi çeken müzeler arasında.

Kahire’ye Nasıl Gidilir

Kahire-Nasil-Gidilir

Haftanın 7 günü İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ve Mısır Havayolları’nın düzenli sefer gerçekleştirdiği kente ulaşmak çok kolay. Bunun için Kahire uçak bileti almak gerekiyor. Avrupa’nın bazı kentleri ve Dubai’den de aktarmalı uçuş seçenekleri ile şehre gidilebiliyor.

Dünyanın en eski medeniyetlerinin doğuşuna tanıklık eden ve yılın her dönemi turist çeken Kahire, Orta Doğu ve Afrika coğrafyasının en güzel rotalarından biri.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here