Uçak Bileti

T.C Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 önlemleri kapsamında, yurt içinde güvenle seyahat etmeyi sağlayacak; seyahat etmeden önce alınması zorunlu bir kod uygulamasıdır.

HES Kodum Olmadan Seyahat Edebilir Miyim?

HES kodunuz olmadan bilet satın alamaz ve check-in yapamazsınız. Uçak yolculuklarında check-in sırasında size HES kodunuz sorulacaktır. Kısacası HES kodu almadan uçak, otobüs ve tren ile seyahat edemezsiniz.

HES Kodunu Nereden ve Nasıl Alabilirim?

T.C. Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar uygulamasından veya 2023’e HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve ihtiyacınız olan gün sayısını belirterek hızlı bir şekilde HES kodunuzu alabilir, güvenle seyahat edebilirsiniz. Uygulamayı App Store üzerinden veya Google Play üzerinden indirebilirsiniz.

HES Kodu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • HES kodunuzun süresi gidiş-dönüş seyahat aralığınızın tamamını kapsamalıdır. HES kodunuzda yeterli süre bulunmadığı durumda uçuşa kabul edilmeyeceksiniz.
 • HES kodu alırken TC Kimlik numaranızı ve Pasaport numarası, eksiksiz girilmelidir.
 • 0-2 yaş bebekler için HES kodu zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Her yolcu için ayrı HES kodu alınmalıdır.
 • Covid-19 nedeniyle yolcunun uçuşuna engel bir durum belirlenirse; diğer yolcuların sağlığı ve güvenliği açısından yolcu, uçuşa kabul edilmeyecektir.

Önceden Satın Aldığım Bir Uçak Biletim Var, HES Kodu Girişini Nereye Yapacağım?

Daha önceden satın alınmış biletler için HES kodu, yine check-in sırasında sorulacaktır. İlgili alana HES kodunu girip check-ininizi tamamlayabilirsiniz.

Mobil Uygulama

Yurt Dışından Türkiye’ye Uçuşlarda HES Kodu Almak Gerekir Mi?

Yurt dışından Türkiye’ye geliş uçuşlarında HES kodu zorunluluğu bulunmamaktadır.

Otobüs Bileti

11 YORUMLAR

 1. 9 aylık bebeğimiz var, annesiyle uçağa binebilir mi acaba? Yoksa 20 yaş altı sokağa çıkma yasağından dolayı uçuş yasak mı?

 2. HES kodu tek başına yeterli mi?
  Sadece bu kod ile “seyahat izin belgesi almadan” olmuyor diye biliyorum.
  Yine e-devlet veya kaymakamlıktan izin belgesi almak gerekiyor diye biliyorum.

 3. Blog yazısı yazcağınıza önce firmanızla iletişim kurmaya çalışan mağdur müşterilerinize cevap verin. Telefon ile arıyoruz koronadan dolayı bu hizmetiniz yok ulaşamıyoruz. Mail gönderiyoruz, iletişimden kısmından yazıyoruz cevap yok belki 20 gün oldu. Firmanız aracılığıyla 4 Haziran günü Adana’dan İzmir’e uçak bileti satın aldım. Bununla ilgili bilgi almak istedim. Cevap verilmedi. Tamda sorduğum, endişelendiğim konuda, firmanız aracılığıyla satın aldığım bilet için uçak firması mail gönderdi ve bilet tarihimi değiştirdi bana sorulmadan. Onları arıyorum onlarda aynı şekilde cevap vermiyor. Mail gönderiyorum cevap yok. Sisteminizde 4 Haziran gözüküyor halen uçuş, fakat uçak firmasının sitesinde 7 Haziran gözüküyor. Ne yapmaya çalışıyorsunuz bir bilgi vermek bu kadar mı zor ?

 4. Yurt disindayim.Yakinda Türkiye’ye ucacagim,Istanbulda birkac gün kalip sonra tatil icin yazliga gidecegim.Yurt disindan Türkiye’ye ucuslardaHES zorunlulugu yok,Benim sorum.Acaba Türkiye’ye ucmadan önce yurt disindan Edevlet üzerinden HES kodumu almam da bir sakinca var midir.

 5. Hes kodundan cikmadan once buradan bilet almıştık ama check-in sırasında hes kodumuzu girmemiz gerekiyormus. SunExpress bize acenteye hes kodunuzu bildirmeniz gerekmektedir diyor ama telefon numaranıza ulaşamıyoruz. Son güne kadar check-ini bekleyip eksik bir şey yapmaktan korkuyoruz lütfen bize yardımcı olur musunuz?

 6. Annem ve babam ićin alınan12 haziran uçuşlu izmir erzurum bileti hes kodu gerekli imiş ama size ulaşmak ne mümkün insan gidip havaalanındamı kalsın bana dönüş yapmanızı istiyorum cep njmarsm 0536 928 34 54

 7. Sayın editör, gecenin ikisinde ve ctesi günü insanlara satış yapacağınızımı düşünüyorsunuz yoksa gece 2 de insanları rahatsız etmemeyi düşünemiyormusunuz???

 8. Bens kodu almadan çöp bileti satın aldın hesabımdan para kesildi sonra hes kodu aldım şimdi para hesabıma dönmüyor tekrar bileti satın almam gerekiyor mu?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here