Uçak Bileti

Ege Denizi kıyısında, Balıkesir’e bağlı bir ilçe olan Ayvalık, Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor. 70 bini aşan nüfusa sahip olan ilçe, yaz aylarında tatil yapmak isteyenlerin akınına uğruyor. Farklı uygarlıkların yaşamının izlerine tanıklık edilen Ayvalık, doğal güzellikleri, tarihi evleri ve sıcakkanlı insanlarıyla keyifli bir seyahat rotası.

Antik Çağ’da bir tür yabani ayva olan Kidonia ismiyle anılan ilçeye ilk yerleşenlerin Yunanistan’ın Midilli adasının Kydona Köyü ya da Girit adasının Kydonies bölgesinden gelenler olduğu tahmin ediliyor. MÖ 330’dan bu yana Kydonie ismiyle anılan yerleşim yeri, Midilli adası ile karşı karşıya.

Ayvalık Gezilecek Yerler

Ülkemizin en hareketli turistik merkezlerinden olan Ayvalık, eski Rum evleri ile kültür turizminde de ön sıralarda bulunuyor. Sarımsaklı Plajı, Alibey (Cunda) Adası, Şeytan Sofrası gibi yerler ile ilçenin farklı bölgelerindeki plajlar oldukça popüler.Ayvalik-Gezilecek-Yerler

1842-1914 yıllarından kalan 363 tescilli yapının bulunduğu Ayvalık’ta bu binaların birçoğu bakımlı ve halihazırda kullanılabilir durumda.

Mobil Uygulama

Yunanistan’ın Midilli (Lesvos) adası ile karşılıklı feribot seferlerinin yapılması nedeniyle lojistik anlamda da güçlü bir yapısı olan ilçede, adadan günübirlik ziyarete gelen çok sayıda Yunan turistle karşılaşmak mümkün. Ayvalık’ı özellikle alışveriş için tercih eden Yunan turistler, yerel pazar ve dükkanlar için can suyu görevi taşıyor. Ayvalık gezilecek yerler hem yerli hem yabancı turistler için önemli bir çekim merkezi.

Ayvalık Nerede

Ayvalik-Nasil-Gidilir

Balıkesir’in Ege Bölgesi’ndeki tek ilçesi olan Ayvalık, Midilli Adası’nın tam karşısında yer alıyor. Çam ormanları, zeytinlikleri, doğal plajları, ada ve takımadalarıyla ziyaretçilerini etkileyen ilçenin güneyinde İzmir’e bağlı Bergama ve Dikili, kuzeydoğusunda Gömeç ve batısında ise Ege Denizi bulunuyor.

Ayvalık’a Nasıl Gidilir

Ayvalık’a gitmenin en kolay yolu uçakla Edremit Körfez Havalimanı’na bir uçak bileti almak. Edremit Körfez Havalimanı’na İstanbul, Ankara ve Tokat’tan direkt uçuş gerçekleştiriliyor. Sezona bağlı olarak uçak bileti bulmanın zorlaştığı Edremit yolculuğu için aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekebiliyor. Edremit Körfez Havalimanı ile Ayvalık arasındaki mesafe 40 km. Araç kiralama seçeneği, HAVAŞ ya da taksi kullanarak yaklaşık yarım saatte ilçeye gidilebiliyor.

Ayvalık, İstanbul’a 480 km, İzmir’den 215 km, Ankara’dan ise 623 km uzaklıkta. İlçeye Türkiye’nin dört bir yanından şehirlerarası otobüs seferleri düzenleniyor.

Bir uçak bileti mesafesindeki tatil cenneti Ayvalık, Kuzey Ege’nin en güzel yerleşim yerlerinden. Doğal güzellikleri, adaları, kumsalları, yeşil dokusu, tarihi evleri ve lezzetli yemekleri ile ilçe insanı etkilemeyi başarıyor.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here