Uçak Bileti

Dinozorları tarih sayfalarına gömdüğü söylenen meteorun oluşturduğu ‘Chicxulub’ isimli krater gibi çarpma etkisiyle dünya yüzeyinde 170 krater bulunduğu ifade ediliyor. Bu kraterlerin tamamı aynı sert ve hasar verici etkiye sahip olmasa da yeryüzünde bıraktıkları devasa izlerle, milyonlarca yıl sonra bile dikkat çekmeyi sürdürüyorlar. Her biri bulunduğu coğrafyaya ilgi duyulmasına neden olan ilginç oluşumları bir araya getirdik.

Dünyanın En Görkemli Kraterleri

1. Roter Kamm Krateri, Namib Çölü

Namibya’nın ünlü Namib Çölü içerisinde bulunan Roter Kamm Krateri, 2.5 kilometre çapa ve 130 metre derinliğe sahip. Turuncu ve kırmızı renkleri andıran çöl kumları arasında Mars yüzeyini andıran bir görünüm oluşturan bu kraterin yaklaşık 3,7 milyon yıl önce oluştuğu düşünülüyor.

Namibya uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Mobil Uygulama

2. Tenoumer Krateri, Moritanya

1.9 kilometre genişliğindeki Tenoumer Krateri, Moritanya’da Sahra Çölü’nün batı kısmında yer alıyor. Kraterin oluşumunu inceleyen bilimadamları, Tenoumer’in 10 bin/30 bin yıl önce meydana geldiğini belirledi.

3. Lonar Krater Gölü, Maharaşta, Hindistan

50 bin yıl önce oluşan Lonar Krater Gölü, 1,2 kilometre çapı ile dikkat çeken bir su birikintisi. Tuzlu suya sahip olan Lonar çevresinde çok sayıda kuş türü ve etkileyici bir bitki örtüsü bulunuyor.

4. Monturaqui Krateri, Şili

1962 yılında keşfedilen Monturaqui Krateri, Salar de Atacama Gölü’nün güneyinde yer alıyor. 460 metre çapındaki bu kraterin tahminen bir milyon yıl önce dünyaya ulaşan bir meteor yüzünden oluştuğu tahmin ediliyor.

5. Gosses Bluff Krateri, Avustralya

Avustralya merkezine yakın bir konumda bulunan Gosses Bluff Krateri, yaklaşık 142 milyon yıl önce bir göktaşının ya da kuyrukluyıldızın çarpma etkisi ile oluşmuş. 40 bin km hızla dünya yüzeyine çarptığı belirtilen bu gök cismi, ardında yaklaşık 5 km çapında bir krater bırakmış.

6. Tswaing Krateri, Güney Afrika

Yaklaşık 220 bin yıl önce bir göktaşının oluşturduğu Tswaing Krateri, yağmur sularının etkisi zaman içerisinde bir göl haline dönüşmüş. Kraterin bulunduğu bölge, tuz yeri anlamına gelen ‘Zoutpan’ adı ile anılıyor.

7. Pingualuit Krateri, Kanada

Hiroşima’da atılan atom bombası kadar güçlü etkiye sahip bir göktaşının yeryüzüne çarpması ile meydana gelen Pingualuit Krateri, 1.4 milyon yıl önce oluştu. çerisinde dünyanın en saf suyunun bulunduğu düşünülen bu 3.44 km çapındaki krater, 1943 yılında meteoroloji uçuşu yapan bir uçak sayesinde keşfedildi.

8. Amguid Krateri, Cezayir

500 metre çapındaki Amguid Krateri, 100 bin yıl öncesine dayanan geçmişiyle yeryüzündeki genç kraterler arasında yer alıyor. Üst bölümü kum taşı blokları ile çevrili olan Amguid’ın merkezi ise rüzgar etkisi ile sıkışan çamurlarla kaplı.

9. Wolfe Creek Krateri, Avustralya

Batı Avustralya’da bulunan ve Aborjinler tarafından ‘Kandimal’ adı ile bilinen Wolfe Creek Krateri, 300 bin yıl önce oluşmuş. 875 metre çapındaki kraterin derinliği de, ortalama 60 metre civarında. Krater, 1947 yılında bir hava yüzey araştırması sırasında tespit edilmiş.

10. Barringer Krateri, Arizona

Çarpma etkisi ile oluşan kraterlerin, yeryüzünde en çok bilinen ve en iyi korunmuş örneği olan Barringer Krateri‘nin, 50 bin yıl önceye dayanan bir oluşum hikayesi var. Arizona Çölü’nün kuzeyinde yer alan Winslow kasabası yakınlarındaki kraterin çapı 1200 metreyi buluyor.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here