Almanya‘nın başkenti Berlin, Avrupa’nın en renkli şehirlerinden. Kültür, sanat, festival gibi etkinliklerin yanı sıra renkli gece hayatıyla da öne çıkan şehri her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor.

Şehirde 440’dan fazla sanat galerisi, 3 binden fazla sergi, konser, tiyatro, opera ve bale gibi etkinliklerle sanat severler için bolca alternatif bulunuyor. Berlin’in dört sanat yüksek okulunda genç sanatçılar eğitim görüyor.

Berlin uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Müzeler Adası, Berlin’i ziyaret eden kültür sanat aşıklarının mutlaka uğradıkları yerler arasında. Müzeler Adası ile birlikte Kültür Forumu ve Dahlem müzeleri ve koleksiyonları şehirde kültür sanat yaşamının yapı taşlarından.

Bu yapıların dışında Berlin’de 3 opera binası, bir filarmoni salonu, çok sayıda tiyatro ve konser salonu ile yüzlerce kütüphane bulunuyor. Yılın belirli dönemlerinde düzenlenen festival, tiyatro organizasyonu ve konserler ile Berlin dört dörtlük bir sanat kenti.

Berlin Müzeler Adası

Müzeler Adası (Museumsinsel), Berlin’in Mitte bölgesinde yer alıyor. Bu bölgeden geçerek kenti ikiye ayıran Spree Nehri’nin üzerinde konumlanan küçük bir adanın kuzeyindeki müzeler kompleksi hem Almanya’nın hem de Avrupa’nın en çok ziyaretçi ağırlayan noktalarından biri.

Müzeler Adası Kompleks yapısının içerisinde 5 farklı bina bulunuyor. Müzeler Kompleksi’ndeki müzelerde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan dünyanın farklı bölgelerinden birçok şehirden onlarca eser sergileniyor.

Müzeler Kompleksi’nde yer alan müzeler ise şöyle: 

Eski Ulusal Galeri: 19. yüzyıl tablo ve heykellerinden oluşan koleksiyona sahip.

Bergama Müzesi: Bergama Antik Kenti’nden kaçırılan mihrap, Zeus Sunağı, Milet Roma Pazar Kapısı ve Babil İştar Kapısı gibi Anadolu’nun en önemli arkeolojik eserleri sergileniyor.

Eski Müze: Yunan, Roma ve Eturyalılardan günümüze uzanan heykel ve sanat eserlerinin bulunduğu müze.

Boda Müzesi: Bizans sanatının en seçkin eserleri sergileniyor.

Alman Tarih Müzesi: 2 bin yılı aşkın zengin tarihi geçmişe sahip olan ve dünyanın en güçlü ülkelerinden olan Almanya’nın tarihine tanık olabileceğiniz bir müze.

Berlin Yahudi Müzesi: Alman Yahudilerine adanan müze, Almanya’da yaşayan Yahudilerin kültürü ve yaşamından izler taşıyor.

DDR Müzesi: Sosyalizm döneminde Berlin’deki yaşamı yansıtan zengin eserler sergileniyor.

Doğa Tarihi Müzesi: Dünyadaki en büyük dinozor iskeletine ev sahipliği yapan müzede bilgisayar simülasyonları aracılığıyla geçmişte dünyadaki yaşamın nasıl olduğu gözler önüne seriliyor.

Alman Teknik Müzesi: Geçmişten günümüze teknolojideki gelişmeler ve Almanya’nın bu alandaki başarılarını yansıtan bir müze.

Avrupa’nın zengin kültürel yaşamına tanık olabileceğiniz şehirlerinden Berlin, göz kamaştıran müzeleriyle keşfedilmeye değer.

NOT: Almanya vizesi hakkında da Turna.com üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here