Uçak Bileti

Ege Bölgesi’nin sakin ve huzurlu yerleşim yerlerinden biri olan Ayvalık, her ne kadar ‘Rakı-Balık-Ayvalık’ üçlemesi ile anılsa da bu şirin tatil bölgesinin kedileri de oldukça meşhur. Hemen hemen her köşe başında karşınıza çıkan bu şirin kediler eşliğinde Ayvalık sokaklarında gezmenin tadı bambaşka. Hem havası hem de sıcakkanlı insanları ile zihinlerde yaşanabilecek bir yer algısı oluşturan ilçe, Balıkesir’in gözde tatil noktalarından.

Ayvalık’ta Mutlaka Yapılması Gereken 5 Şey

1. Küçükköy’ü Ziyaret Edin

Daha çok Boşnak kökenli vatandaşların yaşadığı bir köy olan Küçükköy (Yeniçarohori), geleceğin Alaçatısı olarak nitelendiriliyor. Köy içerisinde bulunan eski Rum evleri günümüzde sanat atölyeleri ve butik otellere dönüştürülüyor. İlçe merkezine yalnızca 15 dakika uzaklıktaki beldede yaşanan dönüşümle, Küçükköy’ün bir sanat ve tasarım köyü haline getirilmesi planlanıyor.

2. Şeytan Sofrasına Uğrayın

Türkiye’nin en güzel manzaralarından birine sahip olan Şeytan Sofrası, özellikle günbatımı manzarası izlemek için muhteşem bir adres. Sönmüş bir volkanın oluşturduğu bu tepenin üzerinde şeytanın ayak izi olduğuna inanılıyor. Buraya gelenler, bu ayak izinin olduğu yere para atıp dilekte bulunuyor. Şeytan Sofrası şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Mobil Uygulama

3. Cunda Adası’nda Rakı-Balık Keyfi 

Ayvalık çevresindeki 22 ada ve adacık arasında, üzerinde yerleşim bulunan tek ada olan Cunda Adası, birbirinden güzel balık lokantalarıyla ‘Rakı-Balık-Ayvalık’ üçlemesinin tadını çıkaracağınız en güzel noktalardan biri. Cunda Adası’na gittiğinizde, Osmanlı zamanından bu yana ayakta duran Taş Kahve’nin leziz kahvesini yudumlamayı da ihmal etmeyin.

4. Ayvalık Pazarında Alışveriş 

İlçe merkezinde perşembe günleri kurulan pazar, sebze ve meyvenin yanı sıra kıyafet ve antika eşyaların da satıldığı geniş ve renkli bir alışveriş adresi. Yalnızca ilçe merkezinde yaşayanların değil, civar belde ve mahallelerdeki insanların da akın ettiği bu pazarda, Ayvalık’ın renkli dünyasına tanık olun.

5. Sokaklarını Keşfedin

Sokaklarında çok sayıda tarihi Rum evi bulunan bu eşsiz ilçede, kendinizi bir film karesinin içerisinde gibi hissedebilirsiniz. Dört bir yandan fırlayan kediler, her sorunuza içtenlikle yanıt veren, hatta sizi hiç tanımadan çaya kahveye davet eden insanlara rastlayacağınız bu sokaklarda, ilçenin geçmişine dair küçük hikayeler dinleme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca ev yemeği yapan küçük kafelerde parmak ısırtan lezzetlerle de karşılaşabilirsiniz.

Eğer siz de, seyahatlerinde huzuru arayanlardansanız uçak bileti kampanyalarına göz atarak, bu muhteşem ilçede ruhunuza hitap eden bir tatil geçirebilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here