Türkiye‘nin tatil başkenti Antalya, batıdan doğuya birbirinden hoş plajları, doğal, tarihi ve kültürel merkezleriyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin keyif aldığı bir tatil rotası.

Antalya’yı dünyaca ünlü bir tatil rotasına dönüştüren en önemli özelliği ise yıl boyu yüzünü gizlemeyen güneşi ve muhteşem plajları. Ülkemizin en temiz ve mavi bayraklı plajlarına ev sahipliği yapan Antalya’da Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün Deniz Suyu Takip Sistemi verilerine göre en temiz beş plajı sizler için bir araya getirdik.

Antalya’nın En Temiz Plajları

1. Konyaaltı Plajı

Lara Plajı ile birlikte Antalya kent merkezinde yerli ve yabancı konukların en çok tercih ettiği plajlardan biri olan Konyaaltı Plajı, Antalya denildiğinde akla ilk gelen yerler arasında. Alabildiğince uzun bir kumsaldan oluşan Konyaaltı Plajı, mavi bayrağa sahip. Sahil boyunca kafe, restoran, şezlong, şemsiye, duş, tuvalet ve soyunma kabini var. Plaj engelli erişimine uygun. Çocuklu aileler için de ideal. Denizin yer yer aniden derinleşmesi ise zaman zaman risk yaratabiliyor.

2. Olimpos Plajı

Olimpos Antik Kenti’nin kalıntılarının içerisinden yürüyerek ulaşılan Olimpos Plajı, Antalya’nın Kumluca ilçesinde. Çakıl taşlarından oluşan plajda su aniden derinleşiyor. Yaz aylarında su sıcaklığının yüksek olduğu plaja Müze Kart ile giriş var. Çocuklar için çok uygun değil. Plaj genelinde tesis olmayışı da bir sorun. Plaja giriş bölgesinde bulunan marketten ihtiyaçlar temin edilebiliyor. Ancak plaja giderken hazırlıklı olmakta yarar var.

3. Büyük Çakıl Plajı

Antalya’nın Kaş ilçe merkezinin 1750 metre doğusunda, kendi adıyla anılan minik bir koyda bulunan Büyük Çakıl Plajı, Kaş’ın en popüler denize girilecek noktalarından. Plaj adından da anlaşılacağı üzere çakıllı. Tesis olmasına rağmen giriş ücretsiz. Ücret karşılığında şezlong, tuvalet ve duş imkanından yararlanılabiliyor. Suyun içerisindeki soğuk su kaynağı denizi her dönem buz gibi soğuk yapıyor.

4. Kaputaş Plajı

Türkiye’nin tanıtım materyallerinde de sıklıkla ismi geçen Kaputaş Plajı, Antalya’nın Kaş ilçesi sınırlarında. Turkuaz renkli harika suyu ile yalnızca yaz aylarında değil yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğrayan plajda bir adet kafe, restoran işletmesi mevcut. Plaja giriş ücretsiz. Şezlong, şemsiye gibi imkanlardan ücret karşılığında yararlanılabiliyor. Deniz çabuk derinleşiyor. Çocuklu ailelerin bu duruma dikkat etmesi gerekiyor.

5. Kleopatra Plajı

Antalya’nın Alanya ilçesinin dünyaca ünlü Kleopatra Plajı, ince sarı renkli kumsalıyla biliniyor. Geniş, uzun bir sahil şeridinde uzanan plaj mavi bayrak standardında. Giriş ücreti alınmayan kumsalda şezlong, şemsiye ve tuvalet gibi alanlardan ücret ödeyerek yararlanılabiliyor. 8-10 metreye kadar denizin sığ oluşu çocuklu aileler için büyük avantaj sağlıyor. Yaz aylarında yoğunluktan dolayı kumsalda yer bulmak zor olabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here