PAYLAŞ

Şehir merkezine 154 km uzaklıktaki Alanya, Antalya’ya bağlı bir turizm cenneti. Türkiye’nin eşsiz güney sahillerinde, Akdeniz’in kıyı kesimlerinde küçük bir yarımada şeklinde uzanan Alanya, tarih boyunca Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları için Akdeniz’de önemli bir kale vazifesi gördü. Selçuklu zamanında, I. Alaeddin Keykubad yönetimi altında jeopolitik bir önem kazanan ilçenin, bugünkü sembollerinden Kızıl Kule, tersane ve Alanya Kalesi de bu dönemde yapıldı.

Kıyıda maviden turkuaza dönüşen denizin rengi, pırıltılı sapsarı incecik kumları, geniş kumsallı mavi bayraklı sahilleriyle yaz tatillerinin vazgeçilmez adresi. Alanya kent merkezinin tarihi yarımadaya göre batı ve doğu kıyısı plajlardan oluşuyor. Batıda Damlataş ve Kleopatra, doğuda Doğu ve Portakal plajları; kent dışında ise Ulaş, Konaklı, Fuğla, İncekum, Mahmutlar plajları bulunuyor.

Alanya’nın 5 Cennet Plajı

Alanya kent merkezindeki plajlarda giriş ve duş ücretsiz. Güneşlenme şezlongları ve plaj şemsiyeleri ise ücrete tabi. Portakal bahçeleri ile çevrili, yemyeşil dağlara sırtını yaslayan Alanya’nın eşsiz plajlarının yanı sıra, günün her saati cıvıl cıvıl olan çarşısını, antik kentlerini, doğal güzelliklerini ve mutfağını da keşfetmeyi ihmal etmeyin.

1. Kleopatra Plajı

Berrak denizi ile çıplak gözle balıkları ve deniz dibinin doğal güzelliklerini seyredebileceğiniz Kleopatra, Damlataş Plajı’nın devamı olarak yaklaşık 2 km uzunluğunda. Kleopatra, efsaneye göre ismini Mısır kraliçesi Kleopatra ile Roma İmparatoru Antonius’un yüzdüğü plaj olmasından alıyor. Geniş bir kumsala sahip Alanya’nın en gözde plajı, kıyıdan üç-dört adım sonra insan boyuna ulaşıyor. Güneşin batışını izlemeyi unutmayın, plajda muhteşem bir manzara yaratıyor.

2. Damlataş Plajı

Tarihi yarımadanın batısında, Damlataş Mağarası’nın önündeki kıyıda yer alan mavi bayraklı Damlataş Plajı, sırtını yarımadanın eteklerine dayamış, pırıl pırıl parlayan kum sahile sahip. Kayalarla çevrili havuz görünümündeki doğal bir plaj olan Damlataş’ta uzun bir yüzme parkuru arıyorsanız kıyı boyunca yarımadanın altındaki Fosforlu Mağara’ya gidilebilirsiniz. Plaja giriş ücretsiz, ancak şezlong ve şemsiye ücretli.

3. İncekum Plajı

Antalya-Alanya karayolunun 26. kilometresinde Avsallar Beldesi’nde bulunan İncekum Plajı, denizle ormanın iç içe olduğu İncekum mesire alanının da bir parçası. Alanyalılar için özel bir yere sahip İncekum’un temiz ve sığ denizi, incecik kumu ile hem piknik yapmaya hem de denize girmeye olanak sağlıyor. Kamp alanı ve plaja giriş ücretli.

Altın sarısı rengindeki kum olağanüstü incelikte ve vücuda yapışmayan türden İncekum aynı zamanda sığ denizi ile, çocuklu aileler için de ideal. Küçük küçük bir koydan oluşan plajı, çam ağaçlarının bittiği yerde başlıyor. İncekum Orman Kampı’nda ise, bir kısmında Orman Bakanlığı’na ait tesisler bir kısmında da çadır kurma alanı ve günübirlik gelenler için piknik alanı bulunuyor.

4. Ulaş Plajı

Alanya’nın 5 km batısında ve karayolu kenarında yer alan Ulaş Plajı, kayalık bir burun üzerinde piknik yeri olarak düzenlenmiş, merdivenle inilen kıyıdaki koy plajı. Günübirlik geziye çıkan teknelerin de uğrak adresi olan Ulaş, kum plajı, çiçekler ve ağaçlarla süslü çevresi ile, oldukça tercih ediliyor. Diğer yandan piknik alanı ve plaja giriş ücretli.

5. Doğu Plajı

Alanya yarımadasından başlayıp doğuda Gazipaşa’ya doğru yaklaşık 40 km boyunca uzanan Doğu Plajı, 1226’da Alanya’yı fetheden Sultan Aladdin Keykubat ve sahil boyunca yetişen begonvillerden dolayı bu plaj aynı zamanda Keykubat Plajı ya da Begonvil Plajı olarak da biliniyor. Aniden derinleşmediğinden çocuklu aileler için uygun Doğu Plajı’nda çeşitli su sporu aktivitelerini yapabilirsiniz. Kıyı boyunca uzanan parkların ve turistik tesislerin bulunduğu plaj kum ve kum kayalıklarından oluşuyor.

Alanya’ya nasıl gidilir

Alanya merkeze 45 km mesafede bulunan Alanya Gazipaşa Havalimanı veya 125 km uzaklıkta yer alan Antalya Havalimanı’nı kullanarak Alanya’ya rahatlıkla ulaşım mümkün. Alanya’nın bu eşsiz güzellikteki plajlarını keşfetmek bir Antalya uçak bileti almak kadar kolay! Ayrıca Alanya Gazipaşa Havalimanı, Alanya’yı ziyaret etmek isteyenler için nokta atışı.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

18 − 13 =

loading-YouTube-player_zps9255a050