Uçak Bileti

Mermer ve kaplıcalar diyarı olarak anılan Afyonkarahisar, kış seyahatlerinin en popüler turizm destinasyonlarından biri. Zengin kültürü ile yöreye gelenlerin dikkatini çeken şehir, hala yaşatılmaya çalışılan geleneksel el sanatlarıyla da öne çıkıyor.

Afyonkarahisar’ın Geleneksel El Sanatları

1. Çömlek Yapımı

Killi toprağın şekillendirilip sıcak fırınlarda pişirilmesi ile hazırlanan çömlekler, şehre gelenlerin beğenisini topluyor. Çok uzun yıllardan bu yana Türk kültürünün parçası olan çömlekler, mutfakların vazgeçilmez eşyalarından biri.

2. Keçecilik

Hunlardan Göktürklere, Selçuklulardan Osmanlılara yüzlerce yıllık geleneklerle aktarılarak günümüze dek ulaşan keçe, ayakkabı astarı, terlik, yelek, heybe, çanta, şal, minder, takı gibi eşyaların yapımında kullanılıyor.

Mobil Uygulama

3. Semercilik

Beygir, katır, eşek, at gibi yük taşıyan hayvanların sırtlarının zarar görmemesi için kullanılan semerler, tarımla uğraşanlar için altın değerinde. Afyonkarahisar’da hala devam ettirilen semercilik ise yörenin unutulmaya yüz tutan el sanatlarından.

4. At Arabacılığı

Bir dönemin en popüler taşıma araçlarından olan at arabaları, yerini motorlu araçlara devretmiş durumda. Gelişen teknolojiye yenik düşen at arabacılığı günümüzde birkaç usta ile devam ettirilmeye çalışılıyor.

5. Yemenicilik

Üstü deri, altı kösele veya gönden yapılan hafif bir ayakkabı türü olan yemeni, ekonomik ve dayanıklı olmasının yanı sıra ayak sağlığı açısından da oldukça cazip. 1900’lü yılların başından bu yana yörede devam eden yemenicilik sanatı ise şehre gelen turistlerin ilgisini çekiyor.

6. Kilim Dokumacılığı

Motifleri, yün malzemesi ve kaliteli boyası ile adından söz ettiren önemli el sanatlarından biri olan kilim dokumacılığı, bugün halk eğitim merkezleri ve vakıflarda açılan kurslar ile yaşatılmaya çalışılıyor.

Afyonkarahisar’a en yakın havalimanı Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde yer alan Zafer Havalimanı. Buradan Afyonkarahisar şehir merkezine gitmek içinse havalimanından kalkan servis araçlarını kullanabilirsiniz. Siz de, bu harika el sanatlarını keşfetmek için Kütahya uçak bileti kampanyalarına göz atmayı ihmal etmeyin.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here