facebook pageview

En Ucuz İstanbul Nalchik Uçak Biletleri

En uygun fiyatların olduğu tarihleri incele

Onur Air
İstanbul - Nalchik
direkt-uçuş - 1s 25d
14 Aralık 2017, Perşembe 00:20
Onur Air
İstanbul - Nalchik
direkt-uçuş - 1s 25d
04 Aralık 2017, Pazartesi 00:20
Onur Air
İstanbul - Nalchik
direkt-uçuş - 1s 25d
07 Aralık 2017, Perşembe 00:20
Onur Air
İstanbul - Nalchik
direkt-uçuş - 1s 25d
16 Aralık 2017, Cumartesi 00:20
Onur Air
İstanbul - Nalchik
direkt-uçuş - 2s 25d
23 Ekim 2017, Pazartesi 00:20
Onur Air
İstanbul - Nalchik
direkt-uçuş - 1s 25d
23 Aralık 2017, Cumartesi 00:20
Onur Air
İstanbul - Nalchik
direkt-uçuş - 2s 25d
28 Ekim 2017, Cumartesi 00:20
Onur Air
İstanbul - Nalchik
direkt-uçuş - 1s 25d
02 Kasım 2017, Perşembe 00:20

En Ucuz Nalchik Uçak Biletleri

Seyahatlerin daha avantajlı olduğu tarihlere gözat

Onur Air
İstanbul - Nalchik
direkt-uçuş - 1s 25d
14 Aralık 2017, Perşembe 00:20
Onur Air
İzmir - Nalchik
1 aktarmalı - 2s 30d
03 Aralık 2017, Pazar 17:20
Onur Air
Antalya - Nalchik
1 aktarmalı - 2s 40d
08 Aralık 2017, Cuma 20:35
Onur Air
Adana - Nalchik
1 aktarmalı - 4s 5d
25 Ekim 2017, Çarşamba 19:10
Türk Hava Yolları
Ankara - Nalchik
1 aktarmalı - 2s 35d
28 Ekim 2017, Cumartesi 23:50
Aeroflot
Moskova - Nalchik
1 aktarmalı - 6s 10d
21 Aralık 2017, Perşembe 21:45

Nalchik, Rusya

'' Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti'nin Başkenti
Nalchik

Rusya’nın güneyinde, kuzey Kafkasya'da yer alan Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti'nin başkenti olan Nalçik, Kafkas Dağları eteklerinde kurulmuş bir kent. Adını, üzerinde kurulu olduğu Nalçik Irmağı'ndan veya topografik olarak etrafını çeviren dağ silsilesinin de nal şeklinde olması dolayısıyla aldığı düşünülüyor. Türkçe, Adigece ve Balkarca "nal" anlamına gelen kelimeden türetildiği görüşü hâkim olmakla birlikte “Nalçik” adı Kabardeyce'de ve Türk dillerinden biri olan Karaçay-Balkarca’da “küçük at nalı” anlamına geliyor. Bu nedenle de nal, şehrin amblemi olarak kullanılıyor.

Tarihi

1743 yılından beri Kabardeyler ve Balkarların yaşadığı bugünkü Nalçik, 1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında bölgeyi ele geçiren Ruslar tarafından 1818 yılında bir askeri kale olarak kurulmuş. 1862 yılında büyük bir kasabaya dönüşmüş ve o yıllarda 2800 civarında insanın yaşadığı bir yerleşim birimi haline gelmiş. 1917 Ekim Devrimi'nden önce önemsiz bir yerleşim olarak bilinen Nalçik, bu tarihle birlikte merkezi bir yapı halini almaya başlamış ve 1918 Martında Sovyet gücünün kurulumuna zemin hazırlayacak bir nitelik kazanmış. Ocak 1919'da Beyaz Ordu Nalçik'e girmişse de, Sovyet Gücü Mart 1920'de tekrar kurulmuş. 1 Eylül 1921'de kurulan Kabardey Özerk Oblastı'ının merkezi olarak kent statüsü almış ve 16 Nisan 1922'ye kadar tam anlamıyla büyük bir yerleşim merkezi haline dönüşerek Kabardey-Balkar'ın merkezi olmuş. II. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya’sı tarafından işgal edilmiş ve bu sırada büyük hasar görmüş olsa da 12 Aralık 1936'da ise o zamanın Kabardey-Balkar Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin, bugünün Kabardey-Balkar Federe Cumhuriyeti'nin başkenti olmuş. Kuzey Kafkasya'daki ana yolardan kara ve demiryolu uzantılarının bulunduğu Nalçik'te, bir de havalimanı mevcut. Ağaç ve yeşil alanları toplamı 991 hektar olan Nalçik 2003'te Rusya’nın ikinci en temiz kenti seçilmiş.

Gezilecek Yerler

Askeri bir kaleden büyüyerek kentleşen Nalçik’te klasik kent orta meydanı bulunmuyor. Buna rağmen, geleneksel yapının yanında, çağdaş kent özelliklerinin de uyarlandığı kentin geniş cadde ve sokakları ile hemen hemen tam ortadan bölen demiryolu ile oldukça özgün bir yapısı var.

Nalçik gezilecek yerler deyince Lenin Caddesi, Abhazya Meydanı, Univermag, Gorna Bölgesi, Elbrus, Sosriko, Chegem ve Bezengi bölgeleri ile Elbrus Dağları ilk akla gelenler.

Nalçik’te şehrin tam ortasında, Lenin Caddesi’nde yukarı doğru çıkarken düz, aşağı doğru yürürken yokuş aşağı yürür gibi oluyorsunuz. 60 metre genişliği ve kaldırımda iki sıra boyunca dizilmiş kestane ağaçlarıyla, çimen ve çiçeklerle harika kokuların içinde yürünecek bir cadde burası. Caddenin iki tarafında uzanan en fazla dört katlı olan evler çok şirin. Abhaz Özgürlük Meydanı’nın sağ tarafında ise boylu boyunca içerisinde gezinti alanları, şık kafeler, lokantaların yer aldığı Nalçik Parkı bulunuyor. Şowgencuk Ali Tiyatrosu’nda bir de oyun izleyebilir, aynı cadde üzerinde Ulusal Parlamento Binası’nı gezebilirsiniz. Parlamentonun karşısında ise devasa boyutlu bir Lenin Heykeli bulunuyor. Bu caddede üzerinde ise Kültür Merkezi, Sinema Salonu, Marina Heykeli’nin karşısında ise ünlü Rusya Oteli yer alıyor. Birçok sokak şarkıcısına denk gelebileceğiniz caddede yürümeye devam ederseniz Belediye Meclis Salonu’nu geçerek şehri ortadan bölen demiryolunun istasyonuna çıkarsınız. Bu istasyondan, Moskova’dan Sibirya’ya, hatta Çin’e kadar her yere trenle ulaşmanız mümkün.

Kentin en ilgi çekici bölgeleri ise Zelona ve Dupkiy Pazarları. Kimse bağırarak bir şey satmadığı bu pazarlarda bütün patates tezgâhları bir yerde, aynı şekilde sigara tezgâhları, içki, ilaç, tekstil, araba yedek parçası, meyve, et, bal her bir ürünün kendine ayrılmış bir bölgesi var. Yan yana 10-15 tezgâhta sadece o ürünler satılıyor.

Nalçik Parkı haricinde kentte onlarca irili ufaklı park bulunuyor. Tamamen dev ceviz ağaçlarından oluşan Cevizli Park’tan tutun, son derece bakımlı, çiçekli ve yemyeşil parklarla birlikte mahalle aralarında yolda yürürken bile ceviz, elma, erik ağaçlarına sıklıkla rastlayabilir, mevsiminde giderseniz meyve koparıp yiyebilirsiniz de...

Yeme-İçme

Yüzyıllar boyunca pek çok kültürün bir arada yaşadığı bir coğrafya olan Kafkasya, mutfağına da bu lezzetleri kabul etmiş. Zenginleşen bu kültür mozaiğiyle Çerkes mutfağı dünyaca tanınmış mutfaklar arasında hak ettiği yeri almış olarak bir adım öne çıkıyor. hingel mejag, Fıdıgabın, fıtcan, velibah, haltımış, hınkal, hatık, metaz, psıhalıve, ethıçın, metaz, hak haluj, puf böreği, şelame, lepsi, kundusu, Tavuk Şıpsı paste, gomil, abaza tatlısı, iron helva, kabışıps, bal kabağı reçeli, boza ve kalmuk çayı en çok tüketilen lezzetler arasında. Türkiye’den dönerek Nalçik’e yerleşenlerin işlettikleri Tamaris Kafe, Leyla Kafe gibi kafelerde çay molası vermeyi unutmayın.

Nalçik’e Nasıl Gidilir

Türkiye’den yalnızca Onur Air ile aktarmasız olarak uçuş seferlerinin bulunduğu Nalçik’e aktarmalı olarak pek çok havayolu şirketi ile ulaşım mümkün. Kente 3 km mesafede yer alan Nalçik Havalimanı’ndan kente taksi ile ulaşabilirsiniz.

Nalchik Haritası

5 Günlük Hava Durumu

GÜN
SICAKLIK
HAVA
icon temperature 18/7
weather forecast icon for 18,44 degrees
icon temperature 9/6
weather forecast icon for 8,96 degrees
icon temperature 8/4
weather forecast icon for 8,46 degrees
icon temperature 16/6
weather forecast icon for 16,26 degrees
icon temperature 19/7
weather forecast icon for 18,83 degrees
x
Nalchik Haritası

Yakınlardaki Şehirler

Nalchik etrafındaki yerleri keşfet

 • Mineralnye Vody

  Mineralnye Vody

 • Vladikavkaz

  Vladikavkaz

 • Kutaisi

  Kutaisi

 • Grozny

  Grozny

 • Stavropol

  Stavropol

 • Sokhumi

  Sokhumi

 • Tiflis

  Tiflis

 • Batum

  Batum

 • Artvin

  Artvin

 • Gyumri

  Gyumri

İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı: