facebook pageview

En Ucuz İstanbul Meşhed Uçak Biletleri

En uygun fiyatların olduğu tarihleri incele

Flydubai
İstanbul - Meşhed
1 aktarmalı - 5s 30d
25 Kasım 2017, Cumartesi 02:00
Flydubai
İstanbul - Meşhed
1 aktarmalı - 5s 35d
07 Ocak 2018, Pazar 01:35
Flydubai
İstanbul - Meşhed
1 aktarmalı - 5s 35d
01 Kasım 2017, Çarşamba 01:30
Türk Hava Yolları
İstanbul - Meşhed
direkt-uçuş - 2s 50d
25 Kasım 2017, Cumartesi 21:30
Türk Hava Yolları
İstanbul - Meşhed
direkt-uçuş - 2s 50d
02 Aralık 2017, Cumartesi 21:30
Türk Hava Yolları
İstanbul - Meşhed
direkt-uçuş - 2s 50d
16 Aralık 2017, Cumartesi 21:30
Türk Hava Yolları
İstanbul - Meşhed
direkt-uçuş - 2s 50d
20 Aralık 2017, Çarşamba 21:30
Türk Hava Yolları
İstanbul - Meşhed
direkt-uçuş - 2s 50d
22 Aralık 2017, Cuma 21:30

En Ucuz Meşhed Uçak Biletleri

Seyahatlerin daha avantajlı olduğu tarihlere gözat

Azerbaijan Airlines
Bakü - Meşhed
1 aktarmalı - 2s 50d
21 Ekim 2017, Cumartesi 21:30
Flydubai
İstanbul - Meşhed
1 aktarmalı - 5s 30d
25 Kasım 2017, Cumartesi 02:00
Flydubai
Tahran - Meşhed
1 aktarmalı - 4s 30d
27 Ekim 2017, Cuma 15:10
Türk Hava Yolları
Ankara - Meşhed
1 aktarmalı - 4s 10d
03 Ocak 2018, Çarşamba 18:10
Türk Hava Yolları
Antalya - Meşhed
1 aktarmalı - 4s 15d
24 Kasım 2017, Cuma 18:40
Türk Hava Yolları
İzmir - Meşhed
2 aktarmalı - 6s 30d
28 Ekim 2017, Cumartesi 13:55

Meşhed, İran

'' Tarihi İpek Yolu Üzerinde Bir Vaha Şehri
Meşhed

İran'ın Razavi Horasan Eyaleti'nin yönetim merkezi ve ülkenin ikinci büyük şehri olan Meşhed, ülkenin ve başkenti olan Tahran'ın doğusunda yer alıyor. Tarihi İpek Yolu üzerinde ve kadim bir vaha şehri olan Meşhed Şii dünyası için kutsal bir ziyaret yeri. 

Tarihi

823’te kurulan şehre, İmam Rıza'ya atfen “şehadet yeri” anlamına gelen “Meşhed” adı verilmiş. Şii imamların sekizincisi olan İmam Rıza’nın türbesinin burada olması sebebiyle İran’ın en kutsal şehri olan Meşhet, İranlı Şiilerin hacı olmak akın ettiği bir şehir. Günümüzde ise ülkenin Tahran’dan sonra ikinci büyük kenti konumunda.

Gezilecek Yerler

Ülkenin kuzeydoğu köşesinde, Horasan olarak adlandırılan dağlık bölgedeki bir alana kurulu olan Meşhed, İran’ın geneline göre oldukça turistik bir şehir.

Meşhed’de bütün yolların bağlandığı İmam Rıza Türbesi, 12 imamın sekizincisi olan İmam Rıza’nın zehirlenerek öldürüldüğü ve defnedildiği yer. Aynı zamanda şehrin gelişimini de büyük ölçüde belirleyen muhteşem altın kubbesi parıldayan türbenin, altın parmaklıklarla çevrilmiş mezar alanında, ziyaretçiler ikişer sıra halinde dönerek dua ediyorlar.

Türbenin yanına tarihi ve sanatsal değer taşıyan pek çok kutsal yapı yer alıyor. İran haricinde, Yemen, Irak, Hindistan ve Pakistan’dan gelen Şii’ler de türbenin devamlı ziyaretçileri arasında. Her yıl 12 milyon ziyaretçi ağırlayan Meşhed’de türbe girişinde titiz bir aramadan geçtikten sonra içeri girebiliyorsunuz. İçeri fotoğraf makinesi, cep telefonu ve herhangi bir çantanın sokulması kesinlikle yasak. Üzerinizde bulunan kamera ve telefonları girişlerde bulunan kilitli dolaplarda emanete bırakabilirsiniz. 

İmam Rıza Türbesi içerisinde yer alan üç müzenin en büyüğü olan Merkez Müze üç katlı. Giriş katında bir yüzü altın, diğer yüzü ise gümüş kaplama olan bir kapısı ve onun hemen yanında da binlerce küçük inci ile işlenmiş 18. yüzyıldan kalma bir seccade bulunuyor. Birinci katta İran’ın büyük minyatür sanatçılarından olan Mahmud Farsciyan’ın önemli eserlerinin orijinallerini görmek mümkün. En gözde parçası “Yedi Sevgili Şehrin Halısı” olan Halı Müzesi ise türbede bulunan ikinci müze. Halının yapımında 10 bin kişinin çalıştığı ve 14 yıl içinde toplam 30 milyon kadar düğüm atılarak tamamlandığı söyleniyor. İçerisinde 100’den fazla el yazması Kuran-ı Kerim bulunan Kuran Müzesi de türbenin üçüncü müzesi.

Goharshad Cami, türbenin güneyinde yer alan ve Timur döneminden kalma bir yapı. Alanın güney doğu köşesinde ise müze ve kütüphane, Şeyh Bahai’nin Mezarı’nın da bulunduğu bir bölüm bulunuyor.  Batı yönünde ise Parizad ve Balasar Medreseleri var. Tahran yolu üzerinde Meşhed’in biraz dışına çıkabilirseniz Hacı Murat Mezarını ziyaret edebilir, kuzeyinde Hacı Rabi Mezarını ve kaligrafi ustası Reza Abbasi tarafından işlenmiş yazıtları görebilirsiniz.

İran-Irak savaşında ölen binlerce şehidin mezarının da yer aldığı, aynı zamanda Şiilerin 1. İmamı olan Hacı Rabi’nin Kabrinin de bulunduğu bölge Meşhed’in 4 km kuzeyinde yer alıyor. Şah Abbas tarafından yaptırılan bu 8 köşeli türbe birçok kez yıkıma uğrasa da onarılarak ziyarete açılmış. Nadir Şah’ın Mezarı ve Müzesi aynı zamanda geniş park alanlarıyla çevrili rahatlatıcı ve güzel kültürel gezi adresleri.

Nişabur yönünde 24 km ilerlediğinizde ise, İran ve dünya edebiyatının en önemli ismi olan ve Şahname’nin yazarı Firdevsi’nin Mezarını göreceksiniz. Kentin gezilecek yerleri olan Torghabeh, Torogh, Akhlomod, Zoshk ve Shandiz gibi yazlık yerler de yine kentin biraz dışında yer alıyor.

Yeme-İçme ve Alışveriş

Oldukça lezzetli olan İran mutfağında ağırlıklı tüketilen malzemeler et, ekmek ve içecek olarak da çaydan oluşuyor. Şehrin en çok tüketilen ve özel yemeği olan Chello ve Bakhtiari adı verilen kebap çeşitleri. Meşhed yöresinin kara çayı yoğun kıvamı ve tadıyla kesinlikle denenmesi gerekenlerden.

Meşhed’den alınabilecek yöresel hediyelikler arasında, Horasan zanaat ürünleri, el işleri, kürk mantolar, takılar, kokular, safran ve dinsel anı eşyaları bulunuyor. Bazaar-e Reza,  Shargh-Zist Ticaret Merkezi, Sara-ye alışveriş yapabileceğiniz başlıca mekânlar arasında.

Ulaşım

Meşhed Uluslararası Havalimanı veya Şehit Haşimi Nejad Havalimanı, Tahran'daki Mehrabad Havalimanı ve Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan sonra ülkenin üçüncü ve en yoğun havalimanı. 30 tanesi iç hat olmak üzere toplam 57 noktaya uçuş yapılıyor. Türkiye-İran arası uçuş için Türk Hava Yolları, Atlas Jet ve Pegasus Havayolları ile İran Air’in de İran uçuşları mevcut.

Meşhed Haritası

5 Günlük Hava Durumu

GÜN
SICAKLIK
HAVA
icon temperature 16/-1
weather forecast icon for 15,73 degrees
icon temperature 14/-4
weather forecast icon for 13,98 degrees
icon temperature 18/-6
weather forecast icon for 17,61 degrees
icon temperature 18/-3
weather forecast icon for 17,76 degrees
icon temperature 16/-3
weather forecast icon for 16,31 degrees
x
Meşhed Haritası

Yakınlardaki Şehirler

Meşhed etrafındaki yerleri keşfet

 • Sarakhs

  Sarakhs

 • Sabzevar

  Sabzevar

 • Aşkabat

  Aşkabat

 • Bojnurd

  Bojnurd

 • Mary

  Mary

 • Herat

  Herat

 • Birjand

  Birjand

 • Kalaleh

  Kalaleh

 • Tabas

  Tabas

 • Shahrud

  Shahrud

İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı: