Cidde Uçak Bileti 106 TL'den Başlayan Fiyatlarla | Turna.com

En Ucuz Washington Cidde Uçak Biletleri

En uygun fiyatların olduğu tarihleri incele

Washington - Cidde
1 aktarmalı - 13s 30d
27 Mayıs 2017, Cumartesi 18:05
Washington - Cidde
2 aktarmalı - 17s
24 Ağustos 2017, Perşembe 14:45
Washington - Cidde
2 aktarmalı - 14s 16d
24 Ağustos 2017, Perşembe 14:45
Washington - Cidde
1 aktarmalı - 20s 25d
30 Mayıs 2017, Salı 17:30

En Ucuz Cidde Uçak Biletleri

Seyahatlerin daha avantajlı olduğu tarihlere gözat

Medine - Cidde
direkt-uçuş - 1s
28 Haziran 2017, Çarşamba 19:00
Londra - Cidde
1 aktarmalı - 7s 50d
27 Mayıs 2017, Cumartesi 23:45
İstanbul - Cidde
1 aktarmalı - 5s 15d
06 Ağustos 2017, Pazar 16:00
Hatay - Cidde
direkt-uçuş - 3s 35d
08 Ağustos 2017, Salı 05:00
Adana - Cidde
direkt-uçuş - 3s 40d
27 Temmuz 2017, Perşembe 04:00
Trabzon - Cidde
1 aktarmalı - 5s 40d
28 Mayıs 2017, Pazar 05:05
Ankara - Cidde
1 aktarmalı - 4s 50d
26 Haziran 2017, Pazartesi 09:35
İzmir - Cidde
1 aktarmalı - 5s
17 Haziran 2017, Cumartesi 05:45

Cidde, Suudi arabistan

Kızıldeniz Kıyısında Bir Liman Kenti
Kızıldeniz Kıyısında Bir Liman Kenti

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'dan sonraki ikinci büyük yerleşimi olan Cidde, Kızıldeniz kıyısında, Mekke yakınlarında kurulmuş bir liman kenti. Ülkenin batı sahilleri boyunca kutsal kentlere olan yakınlığı, kozmopolit ve modern yapısıyla ülkenin ticaret başkenti konumunda.

Hicaz Bölgesi’nde tarih boyunca önemli bir liman kenti olan Cidde, Mekke’nin deniz ve havayolu bağlantısını sağlayan, büyükelçiliklerin ve ulusal üniversitenin yer aldığı, nüfusunu Arap, Hint, Afrika ve İran kökenlilerin oluşturduğu önemli bir endüstri merkezi.

Tarihi

İslamiyet’ten önce kurulan kent, Hz. Osman’ın halifeliği döneminde daha güneyde yer alan "Şuaybe Limanı" yerine Mekke’nin limanı durumuna gelmiş. Bu konumuyla yüzyıllar boyu Kızıldeniz ticaretinin önemli bir merkezi ve Mekke'ye ulaşmak isteyen Hacıların durağı olan kent, Memlûk, Osmanlı, Vehhabi, Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa ve Haşimi Krallığı yönetimlerinde kalmış ve İbni Suud tarafından Suudi Arabistan’a bağlanmış. Petrol üretiminin başlamasıyla 1947′den sonra hızla gelişen Cidde, İslam inancına göre cennetten kovulan Havva'nın yeryüzüne ilk indiği yer olarak kabul ediliyor.

Gezilecek Yerler

Gündüzleri havanın çok sıcak olmasından dolayı öğleden sonra genelde kapalı olan dükkânlarıyla hayatın durduğu Cidde, gece yaşamaya başlayan ışıl ışıl bir şehir. Yedi yıldızlı otelleri, modern binaları, geniş bulvarları, antik kenti ve sahildeki ortaçağ kalıntılarıyla gezilip görülecek pek çok yeri bulunuyor.

Kentinin tarihi merkezi olan Al-Balad deniz kıyısında, yerel mimari üslup ile yapılmış tarihi evleri ve sur kalıntılarıyla Unesco Dünya Miras Listesi’nde bulunan bir bölge. Kızıl Deniz’den çıkarılan mercan kayalarıyla yapılmış evlerden Sharbatly ve Naseef en ilgi çekici olanlarından.

Kentin en etkileyici parçaları ise, 1980'de Guinness Rekorlar kitabına giren ve püskürttüğü suyun yüksekliğinin 312 metreye ulaştığı, Kral Fahd Fıskiyesi; 235 metrelik uzunluğuyla ülkenin en yüksek binası olan NCB Kulesi; ülkenin ilk bankası konumundaki İslam Kalkınma Bankası'nın bulunduğu bina olan IBD Kulesi; 2006-2007 yılları arasında inşası tamamlanan ve 250 metre yüksekliğindeki TV Kulesi olarak sayılabilir. Bunların dışında çok sayıda tatil bölgesine sahip olan Cidde’de, Durrat Al-Arouse olarak adlandırılan turizm köyünde ticaret merkezleri, alışveriş mekânları, oteller, eğlence parkları, golf kulüpleri gibi bölümler yer alıyor.  

Lüks yaşamıyla göze çarpan Cidde, hava yolu ile komşu ülkelerin başkentlerine iki saat uzaklıkta oluşu ve limanıyla önem taşısa da sosyal yaşamın büyük ölçüde dini geleneklere bağlı. Binin üzerinde camiye ev sahipliği yapan kent, Uluslararası Britanya Okulu, Kral Abdulaziz Üniversitesi, Arap Açık Üniversitesi, Effat Koleji ve İslami Fıkıh Akademisi gibi eğitim kurumlarıyla bölgede öne çıkıyor.

Yeme-İçme ve Alışveriş

Dünya mutfaklarından lezzetler sunan Cidde restoranlarıyla birlikte etnik kökenli nüfus yapısıyla çeşitlilik gösteren zengin bir geleneksel mutfağa da sahip. Nejdi kabsa ve yemeni mandi, geleneksel Suud mutfağının en önemli lezzetleri olmakla birlikte, ızgara et, kavurma, köfte ve kebap ağırlıklı yemekler de sofraları süslüyor. Öte yandan Cidde’de fast-food zincirleri ve önemli sayıda Türk restoranı bulunuyor.

Mahmood Saeed Alandalus Cidde’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri. Bunun dışında Cidde’nin başlıca alışveriş caddesi olan ve kent merkezinde yer alan Tahliya Caddesi’nde dünyaca ünlü markalar bulunduran çok sayıda lüks mağaza ve butik; Al-Balad bölgesinde ise lüks alışveriş merkezleri, geleneksel sokak satıcıları ve açık hava pazarları yer alıyor.

Ulaşım

Türk Hava Yolları, Saudi Arabian Airlines ve Fly Nas Havayolları ile İstanbul-Cidde arasında direk uçuş seferleri bulunuyor. Cidde Kral Abdülaziz Uluslararası Havaalanı, şehir merkezine 19 km uzaklıkta bulunuyor. Merkeze taksiyle veya araç kiralayarak 30 dakikalık bir sürede merkeze ulaşım mümkün.

Cidde Haritası

5 Günlük Hava Durumu

GÜN
SICAKLIK
HAVA
28/28
31/28
32/30
32/29
33/26

Yakınlardaki Şehirler

Cidde etrafındaki yerleri keşfet

 • Taif

  Taif

 • Port Sudan

  Port Sudan

 • Yanbu Al Bahr

  Yanbu Al Bahr

 • Medine

  Medine

 • Abha

  Abha

 • Khamis Mushait

  Khamis Mushait

 • Marsa Alam

  Marsa Alam

 • Massawa

  Massawa

 • Atbara

  Atbara

 • Asmara

  Asmara

Cidde İle İlgili Yazılar

İstanbul’un Keşfedilmemiş Güzellikleri
istanbul detay
İstanbul’un Keşfedilmemiş Güzellikleri
istanbul detay
İstanbul’un Keşfedilmemiş Güzellikleri
istanbul detay
İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı: