facebook pageview

En Ucuz İstanbul Khartoum Uçak Bileti Fiyatları

En uygun fiyatların olduğu tarihleri incele

Nasair
İstanbul - Khartoum
1 aktarmalı - 4s 50d
05 Mart 2018, Pazartesi 13:45
Nasair
İstanbul - Khartoum
1 aktarmalı - 4s 50d
16 Mart 2018, Cuma 13:45
Nasair
İstanbul - Khartoum
1 aktarmalı - 4s 50d
19 Mart 2018, Pazartesi 13:45
Nasair
İstanbul - Khartoum
1 aktarmalı - 6s 50d
16 Nisan 2018, Pazartesi 13:45
Nasair
İstanbul - Khartoum
1 aktarmalı - 4s 50d
21 Mart 2018, Çarşamba 13:45
Flydubai
İstanbul - Khartoum
1 aktarmalı - 5s 55d
11 Mart 2018, Pazar 00:40
Flydubai
İstanbul - Khartoum
1 aktarmalı - 7s 20d
12 Mart 2018, Pazartesi 01:40
Flydubai
İstanbul - Khartoum
1 aktarmalı - 5s 55d
18 Mart 2018, Pazar 00:40

En Ucuz Khartoum Uçak Bileti Fiyatları

Seyahatlerin daha avantajlı olduğu tarihlere gözat

Nasair
Cidde - Khartoum
direkt-uçuş - 55d
25 Şubat 2018, Pazar 22:15
Nasair
İstanbul - Khartoum
1 aktarmalı - 4s 50d
05 Mart 2018, Pazartesi 13:45
Qatar Airways
Ankara - Khartoum
1 aktarmalı - 9s
21 Şubat 2018, Çarşamba 20:20
Qatar Airways
Adana - Khartoum
1 aktarmalı - 9s
22 Şubat 2018, Perşembe 12:25
Nasair
Hatay - Khartoum
1 aktarmalı - 5s 5d
28 Şubat 2018, Çarşamba 13:45
Onur Air
İzmir - Khartoum
2 aktarmalı - 7s
24 Şubat 2018, Cumartesi 18:55
Türk Hava Yolları
Londra - Khartoum
1 aktarmalı - 8s 10d
05 Mart 2018, Pazartesi 10:15
Türk Hava Yolları
Gaziantep - Khartoum
2 aktarmalı - 6s 35d
02 Mayıs 2018, Çarşamba 14:45

Khartoum, Sudan

'' Sudan'ın Başkenti Hartum
Khartoum

Sudan'ın başkenti ve en büyük şehri olan Hartum, Nil Nehri kıyısında yer alıyor. Şehir merkezi İngilizler tarafından İngiliz Union Jack bayrağındaki beyaz çizgiler şeklinde düzenlenmiş olan Hartum, Nil Nehri’nin beyaz ve mavi Nil olarak ikiye ayrılarak şehri dolaştığı kent olarak biliniyor.

Tarihi

Afrika’nın en büyük ülkesi olan Sudan’ın başkenti Hartum, Mısır’a, Port Sudan’a ve el-Ubeyyiz’e demir yollarıyla bağlı. 1821’de Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın ordusunu oluşturan Arnavut askerleri tarafından kurulan kent ismini Nil Nehri'nin fil hortumunu andıran şeklinin Arapçası olan Al-kartoūm'dan alıyor. Hartum’un en ünü caddesi El Amarat'ta büyükelçilik binaları, oteller ve çok uluslu şirketler bulunuyor. Mavi ve Beyaz Nil ırmaklarının birleştiği noktanın hemen güneyinde yer alan kent, Mısır’a, Port Sudan’a ve el-Ubeyyiz’e demir yollarıyla bağlı. Nil Nehri’nin mavi ve beyaz olmak üzere ikiye ayrıldığı Hartum’da,  nehir üzerindeki suyolu trafiği ve uluslararası havalimanının yer aldığı ülkenin önemli bir ticaret ve ulaşım merkezi.

Sudan'da yaşayan 19 etnik grup ve bunların altında da 500'ün üzerinde alt etnik grup yaşıyor. Bu çeşitlilikle birlikte 100’ün üzerinde farklı dil konuşuluyor. Nüfusunun % 70'i sünni Müslüman olan ülkede sufîlik de yaygın. Yüzölçümü bakımından dünyanın 16. ülkesi olan Hartum çöl nedeniyle yaşam alanının kısıtlı olduğu bir ülke.

Gezilecek Yerler

Omdurman ve Bahri ile birleşerek üç şehirden oluşan Hartum, bu kentlerin köprü ile birbirine bağlanmasıyla oluşuyor. Başlıca gezilecek yerleri Sudan National Museum, Tuti Island, University of Khartoum, Nile Street, Presidential Palace, Al Kabir Mosque, Etnographic Museum, Al Sabalouga, Mogran ve Khartoum War Cemetery olan kent üç şeritli yollarıyla ülkenin en büyük ve modern merkezi. Kentteki birçok caminin yanı sıra, Rum Ortodoks ve Maruni kiliseleriyle birlikte Katolik, Anglikan ve Kıptî katedralleri de bulunuyor. Mavi Nil’in üzerinde ise Çinli bir firma tarafından yapılan uzunca bir köprü bulunuyor. Nehir üzerindeki diğer köprüler İngiliz sömürgesi olan Hindistan’dan getirtilmiş. Sokaklarda çok sık rastlanan ve Hartum trafiğinin simgesi haline gelen üç tekerlekli araçlara raksa deniyor. 

Şehrin en önemli yapılarından olan Eski Camii ve bir Osmanlı mimari örneği olan Camii Kebir gezmeye başlamak için doğru adresler. Nil Vadisi’nin çevresi ve Nubya Çölü etrafındaki kazılardan çıkarılan parçaların sergilendiği Sudan Ulusal Müzesi’nde ise en değerli olanı Nubya’nın cevherlerinden Faras Katedrali’nden kalma duvar resimleri. Müzenin bahçesinde orijinaline uygun olarak yapılan tapınakların Firavun 3. Tutmosis ve Antik Mısır tarihinin ilk kadın naibi olan Hatşepsut tarafından yaptırıldığı söyleniyor. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir başka müze ise, Khalifa Abdullahi Khalifat El Mahdi'nin müzeye dönüştürülmüş evi. Khalifas Evi olarak bilinen yapıda, geçmiş dönemde Sudan'ı yönetenlere ait eşyaların ve etnografik değerler sergileniyor.

Yeme-İçme ve Alışveriş

Sömürgesi olduğu uzun yıllar boyunca İngiliz kültüründen etkilenen Sudan yerel mutfağı, İngiltere, İtalya ve Fransa mutfaklarından lezzetler barındırıyor. Pirinç, tavuk ve kuzu etinin temel gıda maddeleri olduğu ülkede kisra, maschi, bamia bamia ve krem karamel tatmanız gereken lezzetler. Temel içecekleri ise, alkolsüz bir içecek olan tabrihana. Bununla birlikte yerel Sudan kahveleri de kendine özgü aromalarıyla oldukça lezzetli.

Hartum’da geleneksel tatlara ulaşabileceğiniz restoranlar arasında ise Papa Costas ve Liwan Al Dimashi bulunuyor. Bunların dışında sokak restoranlarında da yerel tatlara ulaşmak da mümkün. Nil kıyısındaki restoranlarda çoğunlukla tavuk ve balık yemekleri sunuluyor. Şehirde ayrıca Türk, Hint ve Lübnan yemekleri yapan restoranlar da mevcut. Hartumlular, ful denen ve ezilmiş bakladan ya da fasulyeden yapılan bir yemeği çok sık tüketiyor. Hartum caddelerinde ve sokak aralarında seyyar çaycılar,  kavrulmuş yer fıstığı ve karpuz çekirdeği gibi çerezci kadınları görmek şaşırtıcı değil.

Alışveriş için oldukça eğlenceli olan Hartum pazarları ve sokak tezgahlarına göz atmadan geçmeyin zira, özellikle timsah derisinden yapılan çanta ve cüzdanlar çok ucuz. Oyularak süslenen devekuşu yumurtaları, Afrika okları, mızraklar ve farklı otantik heykelcikler de alınacak hatıralar arasında. Afra Mall ve Waha Mall ise kentin alışveriş merkezleri.

Hartum’a Nasıl Gidilir

Vizesiz olarak gidilebileceğiniz Sudan’a, Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Hartum arasında direkt uçuş seferleri bulunuyor. 4 saat 10 dakika süren seyahatle Hartum’a 2 km mesafede bulunan Khartoum International Airport’a ulaşıyorsunuz. 

Khartoum Haritası

5 Günlük Hava Durumu

GÜN
SICAKLIK
HAVA
icon temperature 32/18
weather forecast icon for 32,00 degrees
icon temperature 33/12
weather forecast icon for 32,59 degrees
icon temperature 36/13
weather forecast icon for 36,04 degrees
icon temperature 39/20
weather forecast icon for 38,56 degrees
icon temperature 40/21
weather forecast icon for 39,89 degrees
x
Khartoum Haritası

Yakınlardaki Şehirler

Khartoum etrafındaki yerleri keşfet

 • Kosti Uçak Bileti

  Kosti

 • Atbara Uçak Bileti

  Atbara

 • El Obeid Uçak Bileti

  El Obeid

 • Kassala Uçak Bileti

  Kassala

 • Teseney Uçak Bileti

  Teseney

 • Dongola Uçak Bileti

  Dongola

 • Kadugli Uçak Bileti

  Kadugli

 • Gonder Uçak Bileti

  Gonder

 • Asosa Uçak Bileti

  Asosa

 • Port Sudan Uçak Bileti

  Port Sudan

İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı: