PAYLAŞ

Estonya’nın en büyük şehri ve başkenti olan Tallinn, 500 bine yaklaşan nüfusu ile sakin ve huzurlu bir yerleşim yeri. 13. yüzyıldan bu yana ‘Reval’ ismi ile anılan ancak ülkenin bağımsızlığını kazanmasından sonra bugün kullanılan Tallinn ismini alan şehir, yaklaşık 160 kilometrekarelik bir alan üzerinde yer alıyor. Mavi ve yeşilin harmanlandığı şahane doğasıyla kendine hayran bırakan şehir, Baltık Denizi kıyısında bulunuyor. 2011 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen Tallinn, kültürel dokusu ve Orta Çağ esintileri taşıyan mimarisiyle de dikkat çekiyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır hasar alan ancak tarihi dokusu zarar görmeyen şehir, 1997 yılından bu yana da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Tallin’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer

1. Alexander Nevsky Katedrali

Eski Şehrin yukarısında yer alan ve Rus tarzı bir mimariye sahip olan Alexander Nevsky Katedrali, 1894-1900 yılları arasında Rus Prensinin anısına yaptırılmış. Mimar Mikhail Preobrazhensky tarafından tasarlanan bu Ortodoks katedrali, şehre gelen turistlerin uğramadan geçmediği turistik yerlerin başında geliyor.

2. Oleviste Kilisesi

Savaş döneminde hasar aldığı için restore edilen günümüzde ise şehrin en popüler turistik yapılarından biri olan Oleviste Kilisesi‘nin yapılış hikayesi 12. yüzyıla kadar gidiyor. 1549 ve 1625 yılları arasında dünyanın en büyük binası olarak anılan yaklaşık 125 metre yüksekliğindeki bu ibadethane, Eski Şehir (Old Town) bölgesi sınırlarında kalıyor.

3. Toompea Hill Bölgesi

Muhteşem bir şehir manzarası sunan Toompea Hill Bölgesi‘ndeki gezi terasları, Tallinn’in en güzel yerlerinden. Özellikle fotoğraf meraklılarını cezbeden bu eşsiz bölge, yaklaşık 7 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş. Manzaranın tadını çıkardıktan sonra Orta Çağ kostümleri içerisinde satış yapan şekerlemecilerden acıbadem şekeri almayı da unutmayın.

4. Eski Şehir Meydanı 

Uzun yıllardır şehir merkezi olarak kullanılan Eski Şehir Meydanı, etkileyici atmosferi ile kendine hayran bırakıyor. Orta Çağ zamanında pazarların kurulduğu meydan günümüzde ise pek çok festivale ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca meydan çevresinde bulunan restoran, kafe ve hediyelik eşya dükkanları da turistlerin ilgisini çekiyor.

5. Şişman Margaret Kulesi

1511 ve 1530 yılları arasında inşa edilen Şişman Margaret Kulesi, yıllar içerisinde hapishane olarak da kullanılmış. Günümüzde denizcilik müzesine dönüştürülen kulenin ilk yapılış amacı ise şehri denizden gelen saldırılara karşı savunmak. Margaret Kulesi tarihçesinin yanı sıra mimari görüntüsüyle de şehirde oldukça hoş bir hava yaratıyor. Siz de Tallinn uçak bileti fırsatlarına göz atarak, bu şirin ve turistik yerleşim yerini keşfedip, unutulmaz anılar biriktirme şansı yakalayabilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

16 + ten =

loading-YouTube-player_zps9255a050