Resmi adıyla Estonya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da bulunur ve bir Baltık devletidir. Estonya’nın güneyinde Letonya Cumhuriyeti, doğusunda Rusya, batı ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi sınırlarıyla çevrilidir. Baltık Denizi’ndeki 2222 adadan ve anakaradan oluşan toprakları vardır. Estonya’nın başkenti Tallinn ve ülkede konuşulan resmi dil Estoncadır. İngilizce, Fince, Rusça da ülkede kullanılan diller arasındadır. Estonya’da para birimi Euro (€)’dur. Ülkede trafik akışı sağdan ilerlemektedir. Estonya'ya seyahat etmek için Estonya uçak bileti fiyatlarına göz atabilirsin.

Estonya Vize İstiyor mu?

Estonya’ya seyahat etmek isteyen Umumi (Bordo) pasaporta sahip Türk vatandaşları vize almaları gerekmektedir. Ancak Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) ve Hususi (Yeşil) pasaporta sahip Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla vize almaları gerekmemektedir.

Estonya Vize Türleri

Estonya Cumhuriyeti ülkeye geliş amacına göre vize türlerini kategorize etmiştir. Vize türleri aşağıdaki gibidir;

 • Turistik Estonya Vizesi
 • Ticari/İş Estonya Vizesi
 • Diplomatik/Resmi Görüşmeler Estonya Vizesi
 • Aile/Arkadaş Ziyareti Estonya Vizesi
 • Transit Estonya Vizesi (B tipi)

Estonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya Cumhuriyetine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlar Schengen vizesine başvurmaları gerekmektedir. Seyahatinizin uzunluğuna göre vize tipi değişmektedir. Eğer kısa süreli bir seyahat düşünüyorsanız C tipi, uzun süreli bir seyahat düşünüyorsanız D tipi vize alma koşulu vardır. Estonya Schengen vizesini tek girişli aldığınız takdirde bu Schengen bölgesinden ayrılmamak koşuluyla diğer Schengen ülkelerine geçiş yapma hakkına sahip olursunuz. Estonya Schengen vizesi için vize başvurusunu direkt Estonya Büyükelçiliğinden yapamıyor, elçiliğin yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerinde vize işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Vize başvuru merkezlerinden öncelikle randevu almalısınız ardından başvuru işlemi gerçekleştikten sonra başvuruyu yapacak olan kişiye vize başvuru merkezlerince geri dönüş yapılır ve işlem tamamlanır. Ancak vize işlemlerinizin onaylandığına dair kararı Estonya Büyükelçiliği vermektedir.

Estonya Vizesi için İstenen Evraklar

 • Pasaport: Pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekmekte ve pasaportun geçerlilik tarihi dönüşünüzden 3 ay sonrasını da kapsaması gerekir. Ayrıca pasaportta son 2 boş sayfanın bulunması şarttır.
 • Estonya Vize Başvuru Formu: İngilizce olarak eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması şarttır.
 • Eski pasaportunuz varsa onların fotokopileri
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf
 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Uluslararası geçerliliği olma şartı.
 • Otel veya uçak gibi rezervasyon evrakları
 • Son 3 ayı kapsayan maaş bordrosu
 • Banka hesap bilgileri ve hareketleri ( Son3 aylık hesap dökümünün kaşeli ve ıslak imzalı olması gerekmektedir.)
 • Vizeye başvuran kişi 18 yaşından küçük olup yalnız seyahat edecekse ebeveynin noter tasdikli muvaffakatnamesinin alınması gerekmektedir.

**Vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklarla ilgili net bilgi için ilgili ülkenin Konsolosluk/Büyükelçiliklerine ya da vize danışmanlık merkezlerine başvurulmalıdır.

Estonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Estonya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları seyahat planlarından 1-2 ay öncesinde vize işlemlerine başlamalıdır. Estonya Schengen vizesinin sonucu en az 7 en fazla 10 iş günü içinde onaylanmaktadır. Konsolosluğun yoğunluğu, resmi tatiller ve eksik evrak temininden dolayı vize sonucunuzda gecikmeler oluşabilir.

Estonya Vizesi Ücretleri

Estonya Cumhuriyetine seyahat etmek isteyen vatandaşların ödemesi gereken vize harç bedeli seyahat niteliği ve süresi açısından farklılık göstermektedir. Ayrıca vize başvurunuzdan önce ödediğiniz vize ücretleri herhangi bir aksilik durumunda geri iade edilmemektedir.

Estonya’nın Vize İstediği/İstemediği Ülkeler

Estonya bir Avrupa ülkesi olduğundan Schengen bölgesindeki tüm ülkeler vizesiz bir şekilde ülkeye girebilir. Bu ülkeler;

Belçika, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Danimarka, Yunanistan, Finlandiya, İtalya, Macaristan, Letonya, İzlanda, Litvanya, Malta, Lüksemburg, Lihtenştayn, İsviçre, Hollanda, İsveç, Portekiz, Norveç, İspanya, Slovakya, Slovenya, Polonya, Avusturya