Uçak Bileti

Sidney Opera Binası, Avustralya’nın Sidney kentinde, gala, sanat ve gösteri binası. Sidney liman köprüsüne yakın, Bennelong noktasında kurulu olan bina, Yirminci Yüzyılın en ikonik yapılarından biri, Opera Binası olmaksızın Sydney düşünülmez. Modern mimaride çığır açmış bu eser, ait oldukları uygarlık mesajını yansıtan mimari düşünceyi iyi ifade eden görkemli bir yapı.

Sydney’de 1957 yılında bir opera binası yapmak için düzenlenen yarışmayı kazanan Danimarkalı mimar Joern Utzon tarafından yapılan binanın tasarımında mimar, kuşların kanatları, bulutların şekli ve formları, deniz kabukları, ceviz ve palmiye ağaçları, yatların yelkenleri ile kısmen de Meksika’daki Maya ve Aztek tapınaklarından ilham almış.

Sidney-Opera-Binasi

Bulunduğu şehirleri şehirleri adeta sürreal bir tabloya dönüştüren eserler var. Paris’in Eyfel Kulesi, İstanbul’un Galata Kulesi, Roma’nın Kolezyum’u, Vatikan’ın San Pietro Meydanı, Barselona’da Sagra de Familia… Hepsi o şehirlere can veren, akla ilk gelen eserler. Sidney için ise şehrin sembolü bu ikonik eserin adı Sydney Opera House.

Sidney Opera Binası Hakkında Bilgiler

Sidney Opera Binası (Sydney Opera House), çatı yapısı ‘kabuklar’ adıyla anılırken, bina inşasının en zor kısmını kabuklar oluşturuyordu. Portakalın soyulmasından esinlenen Joern Utzon, kabukların 14 ayrı çatısı birleştiğinde bir küre oluşturacağını düşündü.

UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesine 2007 yılında eklenen Sidney Opera Binası’nda her yıl 3 bin gösteri, yılda 2 milyon izleyiciye ulaşıyor. 10.000 işçi tarafından inşa edilmiş.

Mobil Uygulama

Kraliçe II Elizabeth tarafından, 20 Ekim 1973’te açılan Sydney Opera Binası, Avustralya’nın dünyaca tanınan sembol yapısı olmakla birlikte ülkenin yaratıcı ve teknik başarısı olarak da kabul ediliyor.

Mimarisi ekspresyonist tarzda olan Opera Binası’nın modern yenilikçi formu, yeni malzemelerin kullanımına olanak sağladı. Topaz cam ise, Fransa’dan, Boussois-Souchon-Neuvesel tarafından Opera Binası’na hediye edildi.

İnşasına 1959’da başlanan ve resmi olarak 1973’te açılan yapının 7 milyon Dolara mal olması beklenirken, tahmin edildiğinden 14 kat daha fazla olan 102 milyon Avustralya Dolarına mal oldu.

Sidney Opera Binası detayları

Opera Binası’nın en yüksek ucu, zeminden 67 m yüksekliğe ulaşıyor, bu da 22 katlı bina yüksekliği demek. İnşasında 350 km çelik kablo kullanılan yapıdaki bu uzunluk ise Sydney’den Kanbera’ya ulaşmak için yeterli.

Uzunluğu 183 m, genişliği 118 m olan ve 5.798 hektarlık alanı kaplayan bina, 8 büyük uçak ve 747 arabanın park edebileceği genişlikte.

Turna’nın birçok havayolu ile özel fırsat anlaşmaları bulunuyor. Belli dönemlerde yapılan özel kampanyaları kaçırmayın. En ucuz Avustralya uçak bileti için turna uçak bileti sayfasını takip edin.

Sidney Opera

Opera Binası’nın yelkenleri Fransa’da, değeri 100.000 Dolar olan özel vinçlerle yapıldı. Yelken görünümlü ‘kabuk’ çatılar ise İsveç’te bulunan dünyanın en iyi seramik fabrikalarından biri olan Höganas’ın ürettiği özel beyaz seramiklerle kaplandı.

Opera Binası’nın 10 yılda yapılan, 10.154 borulu Büyük Org’u ise dünyanın en büyük mekanik orgu olma özelliğine sahip.

Sidney Opera Binası’nda 7 gösteri salonu, Konser Salonu, Opera Tiyatrosu, Drama Tiyatrosu, Playhouse, Studio, Forecourt ve Utzon Odası gibi bölümler bulunuyor.

2 bin 679 koltuk kapasiteli Konser Salonu binanın en büyük salonu iken, Utzon Odası ise 210 koltukla en küçük salonu oluşturuyor.

Sydney Opera House

Adres: Bennelong Point, Sydney NSW 2000, Avustralya, https://www.sydneyoperahouse.com/
Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cuma arası 09.00-20.30, Pazar günü 10.00-18.00 saatlerinde ziyarete açık.

Yılın 363 günü açık olan ve yıl boyu 200 bin turistin ziyaret ettiği Sidney Opera Binası, yalnızca bayram ve Paskalya dönemlerinde kapalı oluyor. Görevliler ise yılın her günü 7/24 çalışıyor.

En uygun Sidney uçak bileti için turna.com sayfasını ziyaret edin. Gelişmiş arama teknolojisi, güvenli ödeme, komisyonsuz alışveriş, kesintisiz iade garantisi ve daha fazla turna.com sayfalarında.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here