Uçak Bileti

Türkiye‘nin ‘yeryüzü cenneti’ olarak anılan Muğla’nın ‘soğuk cenneti’ ise Yuvarlak Çay olsa gerek. Burası, çayın akışıyla serinleyen ferah havası ve suya girme cesareti gösterenleri çığlık çığlığa bırakacak kadar soğuk suyuyla Muğla’nın eşsiz güzellikteki yerlerinden biri.

Köyceğiz ve Ortaca arasında kalan Topgözü Kanyonunda bulunan Yuvarlak Çay, Sandras Dağının kar sularından besleniyor. Son zamanlarda ünü dilden dile yayılan bu şirin yer, özellikle sıcak yaz günlerinde yöre halkının en önemli kaçış noktalarından biri. Zira Muğla’da 40 dereceyi bulan sıcaklardan bunalanlar, klimasız doğal bir serinlik fırsatı sunan Yuvarlak Çay’a akın ediyor.

Haftasonlarında diğer günlere biraz daha kalabalık olan çay çevresinde 20’den fazla restoran işletmesi bulunuyor. Sabahtan öğle saatine kadar kahvaltı hizmeti verilen bu restoranlarda, öğleden sonra ve akşam saatlerinde ise alabalıktan, tandıra, kavurmaya ve yoğurtlamaya (patates, patlıcan, biber kızartması) kadar çok sayıda leziz yemeği tadabilirsiniz. Fiyatlar da öyle çok yüksek seviyelerde değil, kişi başı kahvaltı ortalama 20-25 lira. Yemekler de türüne göre 10-30 lira civarında değişiyor. Bunun karşılığında sizden beklenen tek şey ise çayı kirletmemeniz ve minderlere ıslak kıyafetlerinizle oturmamanız.

Mobil Uygulama

Yemek yedikten sonra kendini çayın soğuk sularına bırakmak isteyenler bir kaç denemeden sonra çoğunlukla vazgeçiyor çünkü suyun ısısı yaklaşık 6 derece civarında. Bu nedenle merdivenle yavaş yavaş suya girmek yerine bir kerede atlamak en kolayı. Suya atladığınız zaman zihninizde beliren dışarı çıkma hatta kaçma isteği, daha merdivene adım attığınız anda ‘suya tekrar girmeliyim’ e dönüşüyor. Eğer buraya geldiyseniz suya atlamadan kesinlikle dönmeyin derim. Tesisler de bu atlayışı daha eğlenceli bir hale dönüştürmek için çay üzerine ahşap salıncaklar kurmuş. Dileyenler sallanarak suya atlıyor dileyenler ise sadece suyun üzerinde salınıp, fotoğraf çekilmekle yetiniyor.

Yuvarlak Çay’a Nasıl Gidilir?

Yuvarlak Çay’a ulaşabileceğiniz en yakın havalimanı Dalaman’da bulunuyor. Dalaman Havalimanı’nda indikten sonra Köyceğiz-Ortaca yönüne doğru giderken Beyoba sapağından içeri girmeniz gerekiyor. Sonrasında göreceğiniz tüm tabelalar, sizi bu muhteşem çayın kollarına götürmek için sıraya dizilmiş olacak. Yuvarlak Çay seyahatinizi bir an önce gerçekleştirmek için Dalaman uçak bileti fırsatlarına bir önce göz atmalısınız.

Muğla otobüs bileti seçeneklerine göz atın.

Otobüs Bileti

4 YORUMLAR

  1. Yer olarak güzel gidin görün. Fakat asla birşey yiyip içmeyin.(Özellikle balık ve tandır)
    Son derece kötü hizmet, tatilinizi rezil etmeye hazır turizmden anlamayan işletme sahipleri. Bu bölgelerde her önüne gelene mekan açtırmamalı hizmet verecek personel ve özellikle işletme sahiplerinin eğitilmesi şart.

    • Kesinlikle katılıyorum. .
      Para tuzağından başka hiçbişey değil. Garsonlar ve işletmeciler kelimenin tam anlamıyla beş para etmez insanlar. Yobaz ve bağnaz. Herkese orada mekan actirmamalı.

  2. Mükemmel bir ortam yuvarlakçay salıncak restaurant ta bölgenin en güzel yemekleri ve en doğal hali mevcuttu mehmet bilen ve abisi volkan nilene sonsuz teşekkürler. teşekkürler herşey için

  3. 2016 yilinda yazilmis bu yazida verilen fiyatlara kanmayin, simdi en az 3 kati. Ama biz hizmetten cok memnun kaldik, gercekten gorulesi yerler, degisik bir tecrube.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here