Uçak Bileti

Başkentiyle aynı ismi taşıdığı için çoğu zaman kafa karışıklıklarına yol açabilen Lüksemburg, 582 bin 972 kişinin yaşadığı şirin bir Avrupa ülkesi. Orta Çağ döneminden kalma kaleleri, leziz yemekler tadabileceğiniz gurme restoranları, tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve romantik atmosferiyle büyüleyen sokaklarıyla hayranlık uyandıran bu ülkeyi görmek ve sakin yaşamına karışmak için daha fazla beklemeyin.

Lüksemburg’da Görebileceğiniz 7 Yer

1. Bock Casemates

Ülkenin savunma gücünü yükseltmek için üzerine kale inşa edilen devasa bir kayalık olan Bock Casemates, içine oyulan galeri ve tünellerle oldukça gizemli ve etkileyici bir görünüme sahip. Şehri düşmana karşı korumak için oluşturulan bu tüneller, günümüzde ülkeye gelen turistlerin en gözde ziyaret noktalarından..

2. Notre-Dame Cathedral

Gotik tarzıyla enfes bir mimariye sahip olan Notre-Dame Cathedral, 1613-1621 yılları arasında inşa edildi. Ülkenin ileri gelenlerinin mezarlarının da yer aldığı bu katedral, kuleleri ve Rönesans tarzı mimari detaylarıyla turistlerin ilgi odağı.

Mobil Uygulama

3. Büyük Dük Sarayı

Yalnızca rehberli turlar eşliğinde gezilebilen Büyük Dük Sarayı (Grand Ducal Palace), 1572-1795 yılları arasında belediye binası olarak tasarlandı. Günümüzde hala Büyük Dük ve Düşes’in ikametgâhı olan bu yapı, aynı zamanda resmi işlerin yürütüldüğü bir yapı olarak da kullanılıyor.

4. Grandük Jean Modern Sanatlar Müzesi

Sanata ilgi duyanların mutlaka görmesi gereken Grandük Jean Modern Sanatlar Müzesi (Mudam Luxembourg Modern Art Museum), ülkenin dünyaca ünlü sanatçılarına ait eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müze binasının tasarımı ise Louvre Piramidi’ni tasarlayan Ming Pei tarafından yapıldı.

5. Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi

Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi (National Museum of History and Art), Orta Çağ ve Roma döneminden günümüze dek ulaşan eşyaların ve ülkedeki sanatçıların imzasını taşıyan sanat eserlerinin sergilendiği bir yer. 1854 yılında kurulan bu müze, ülkenin sanat geçmişi ve tarihi dokusu hakkında fikir edinmenizi sağlayabilir.

6. Adolphe Köprüsü

Tren garı ve şehir merkezini birbirine bağlamak için 1900-1903 yılları arasında inşa edilen Adolphe Köprüsü (Adolphe Bridge), hem yaya hem de araç trafiğine açık. Petrus Nehri üzerindeki bu köprünün uzunluğu ise 153 metreyi buluyor.

7. Luxembourg City History Museum

Lüksemburg şehrinde yer alan Luxembourg City History Museum, şehrin yakın ve uzak geçmişi hakkında bilgi veren şehir tarihi koleksiyonuyla dikkat çekiyor. 1996 yılında 17-19. yüzyılda inşa edilen tarihi bir bina içine kurulan müze, daimi olarak sergilenen koleksiyonun yanı sıra geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.

Lüksemburg’un şirin sokaklarında dolaşıp, kültürel ve tarihi dokusunu daha yakından keşfetmek istiyorsanız, Lüksemburg uçak bileti fırsatlarını değerlendirerek, bu küçük Avrupa ülkesini ziyaret edebilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here