Portekiz‘in başkenti Lizbon, ülkenin batısında Atlas Okyanusu kıyısında yer alıyor. Tagus Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü noktada konumlanan kent, Avrupa’nın diğer kaotik başkentlerinden çok farklı bir atmosfere sahip.

Orta çağ mimarisinin izlerini her adımda hissedebileceğiniz Lizbon’da huzur ve nostalji size eşlik ediyor. Renkli gece hayatı, leziz yemekler ve sokak lezzetleri sunan restoran ve kafeleriyle şehirde yapılacak onlarca alternatif bulunuyor.

Lizbon uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Lizbon’da Gezilecek En Güzel Yerler

1. Alfama

Alfama, Lizbon’un en eski yerleşim yeri. Arap etkisini taşıyan mimarisiyle eski kent merkezi olarak geçen bu bölge otantik atmosferiyle ziyaretçilerinin aklını başından alıyor.

2. Baixa

Lizbon’un modern yüzü olarak kabul edilen Baxia, modrn görünümünü şık tasarıma sahip butik restoran ve kafelerle mağazalarından alıyor.

3. Calouste Gulbenkian Müzesi

Calouste Gulbenkian Müzesi, geçmişten günümüze Lizbon’un tarih hafızasını yansıtıyor. İslam eserlerinden Fransız cam işçiliğine, mücevher tasarımlardan halılara kadar birçok objenin sergilendiği müze kente gelenlerin uğrak noktası.

4. Sao Roque Kilisesi

Lizbon’un en dikkat çeken kutsal mekanlarından olan Sao Roque Kilisesi, mücevherlerle süslü ahşap tavanıyla ünlü. Dünyanın en pahalı şapeli olarak da bilinen bu yapı, Barok mimari stilinin şaşaalı örnekleri arasında.

5. Belem Kulesi

Lizbon’un fotoğrafik hafızalarından biri olan Belem Kulesi, Lizbon’a gelenlerin mutlaka fotoğraf çekildiği tarihi yapı. 1983 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilen kulenin üç tarafı Tejo Nehri’nin sularıyla çevrili. 16. yüzyılda Portekizli kaşif Vasco de Gama anısına inşa edilen kuleye mutlaka uğrayın.

6. Okyanus Müzesi

Avrupa’nın en büyük deniz müzesi unvanını taşıyan Okyanus Müzesi, denizcilik tarihi ile öne çıkan Lizbon’un zengin tarihi geçmişine tanık olabileceğiniz bir yer. Denizcilik tarihini coğrafi keşiflerden itibaren kronolojik sırayla yansıtan müzede keşifler, savaşlar, balıkçılık, sportif yarış tekneleri, saltanat kayıkları, şilepler, uzun yol hat gemileri, maçunalar, tarak gemileri, yandan çarklılar, nehir gemileri, okul gemileri ve kraliyet türlü deniz taşıtı sergileniyor.

Lizbon ile Türkiye arasında Türk Hava Yolları ile İstanbul Havalimanı’ndan haftanın her günü yapılan ve 4 saat 20 dakika süren uçuşlarla Lizbon Havalimanı’nda olmanız mümkün. Lizbon kent merkezinden 8 km uzaklıkta olan havalimanından merkeze rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Lizbon, Avrupa’nın gösterişli şehirlerinden uzakta tarihin, kültürün, mimari ve alçak gönüllüğün şehri. Orta Çağ mimarisinin en iyi korunduğu şehirlerden bir olan Lizbon, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, nostaljik pastaneleri, görsel bir şölen gibi yükselen katedralleriyle ziyaret edilmeyi çoktan hak ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here