Uçak Bileti

Küçük bir Güneydoğu Asya olan Laos, bakir doğası ve yozlaşmamış kültürü ile modern dünyanın tüketim kültürüne karşı durmayı başarıyor.

Laos, seyahat sırasında konfordan uzaklaşmayı dert etmeyenler için harika bir ülke. Ulaşımın güç olduğu ülkede yerel yaşama dahil olmadan seyahat etmek mümkün değil. Bu yüzden konfor alanının dışına çıkmadan Laos’u keşfedemiyorsunuz.

Laos Gezilecek Yerler

1. Luang Prabang

Laos’u ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı Luang Prabang, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan çok hoş bir şehir. bir zamanlar Laos Krallığı’nın başkenti olan tarihi şehir, Mekong ve Nam Khan nehirlerinin birleştiği yerde kurulu.

Mobil Uygulama

Kentte birçok tapınak ve manastır var. Sabahın erken saatlerinde Budist keşişler şehre yürüyerek kendilerine sunulan yemekleri kabul ediyorlar.

Yakınlardaki bulunan şelalelere gidebilir ve hatta fillere bile binebilirsiniz. Şehrin ana caddesinin sonundaki gece pazarı, hediyelik eşyalar satın almak için iyi bir yer. Yerel bir yemek olan Mekong Nehri Yosunu yemek konusunda iddialı olanların deneyebileceği bir lezzet.

2. Vang Vieng

Vientiane’ye özel araçla 4 saat mesafede bulunan Vang Vieng, pek çok turistik aktivitenin yapıldığı Nam Song Nehri’nin kıyısında kurulu. Mağaraları, akarsuları, küçük şirin köyleri ile şehir modern dünyadan uzaklaşmak isteyenler için ideal.

3. Phonsavan

“Cennet tepeleri” anlamına gelen Phonsavan, ABD‘nin Eski Batı havasını Laos karakteristikleriyle yaşamak için iyi güzel bir yer. Sığır yetiştiriciliği şehrin ana gelir kaynaklarından biri olduğu için, Hmong’un yani “kovboylar” ın menekşe ve kahverengi kovboy şapkalarını giymesi çok sık görülen bir olay. Şehir, Yılbaşında boğa dövüşlerine ev sahipliği yapıyor. Phonsavan, bir zamanlar şimdi Tayland olan Siam’a ve sonra da Fransızların kontrolü altında girdi.

4. Si Phan Don

Dört bin ada anlamına gelen Si Phan Don, Güney Laos’taki Mekong Nehri’nin doğal bir bölümüne karşı tüm ihtişamıyla yer alan çok güzel bir adalar grubudur. Şelalelerin aşağısındaki Mekong’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Irrawaddy Yunuslarına sahip. Turistlere hitap eden üç ana ada ise Don Det, Don Khon ve Done Kong’dur. Kalınabilecek evlerin çoğu, basit, aile tarafından işletilen bungalovlardan oluşmaktadır. Bisikletler ve kayaklar da burada kiralanabilir.

5. Wat Phu

Phu Kao’nun eteklerinde yer alan Wat Phu (veya Vat Phou), yıkılmış bir Khmer tapınağı. Buradaki Hindu tapınakları 11-13. yüzyıllara dayanıyor. Bir zamanlar Kamboçya‘daki Angkor merkezli Khmer imparatorluğunun bir parçasıydı. Wat Phu, Angkor’daki anıtsal alanlarla karşılaştırıldığında daha küçük ancak görebileceğiniz esrarengiz timsah taşı ve alanın büyük bölümünü kaplayan uzun ağaçlar Wat Phu’ya mistik bir hava katıyor.

6. Luang Namtha

Luang Namtha’nın eyaleti kuzeybatı Laos’taki en büyük şehir. Burası, sırt çantalı gezginler için çok popüler bir hedef. Özellikle Çin‘den Laos’a gelen sırt çantalıların durakladığı bir yer olması nedeniyle yılın her dönemi hareketli. Gece pazarları, sokak lezzetleri ve doğal güzellikleri ile öne çıkıyor.

7. Vientiane

Laos’un Fransız sömürgesi olduğu dönemde başkent olan Vientiane, günümüzde de Fransız etkisini hissedebileceğiniz bir şehir. Budist Stupa Pha That Luang ve Wat Si Muang tapınakları mutlaka görülmeli.

8. Bokeo Doğal Koruma Alanı

Bokeo Doğal Koruma Alanı daha önce nesli tükenmiş olduğu düşünülen ama 1997’de yeniden keşfedilen, muhteşem siyah tüylü şebek nüfusunu korumak için kuruldu. Eko turizm koruma projesi olan Gibbon Experience’da kalmadan bu ziyareti bitirmeyin deriz. 

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here