Fas Afrika’nın kuzeybatı ucunda yer alan ve kendine has dokusuyla Atlas Okyanusu kıyısında kurulmuş, egzotikliği ile ziyaretçilerini büyüleyen bir ülke. Berberi, Arap ve Avrupa kültürü ile harmanlanan; hem doğu, hem Afrika hem de Akdeniz ülkelerinin özelliklerini taşıyan, İslam coğrafyasının en batıdaki ülkesi. Atlas Dağları’nın eteklerinde kamp kurmaktan, Berberi köylerinde yerel yaşamı tanımaya, en turistik kent Marakeş’te yılanlarla fotoğraf çektirmekten, Rabat’ın sakin günlük hayatına tanık olmaya dek, Fas’ta yapılacakların sınırı yok. Peki ya gezilecek yerler?

Fas’ta Görmeniz Gereken 5 Egzotik Şehir

1. Marakeş

Fas’ın Kazablanka ve Rabat’tan sonra en büyük üçüncü kenti olan Marakeş, Berberice “Tanrı’nın yeri” anlamına geliyor. Bölgeye has doğal kırmızı taşlardan inşa edilen tarihi yapılarıyla “Kırmızı Şehir” olarak bilinen kent, Fas’ın en çok ziyaret edilen en turistik yerleşimi. Can alıcı eski şehir bölgesi olan Medina ve Fransız kolonisi döneminde inşa edilmeye başlanan yeni şehir Gueliz olmak üzere ikiye ayrılan Marakeş, kalabalığı ve karmaşası ile meşhur Jemaa El-Fna Meydanı; rengarenk, canlı, egzotik Majorelle Bahçeleri başta olmak üzere gezilip görülecek pek çok yere sahip.

2. Rabat

Fas’ın başkenti ve aynı zamanda da ülkenin finans merkezi olan Rabat, global firmalarının ofislerine ev sahipliği yapıyor. Endülüs Bahçeleri ve ünlü mavi boyalı evleriyle Fas’ın en güzel şehirlerinden biri olan Rabat’ta Mohamed V Bulvarı başkentin modern yüzü. Kasbah of the Udayas, Atlas Okyanusu’nun kenarında eski bir kale ve kalenin içinde yer alan mahalle. Yapımı tamamlanamayan ancak kırmızı kum taşından yapılmış 44 metre yüksekliğindeki minaresiyle, Sultan V. Muhammed’in mozelesi ve Hassan Kulesi görülmesi gereken önemli yerlerden. Diğer yandan Regreg Irmağı’nın döküldüğü yerde kurulan Rabat’ta muhteşem bir doğayla ve eşsiz bir tarihle tanışmaya hazır olun.

3. Fes

Fas’ın üçüncü büyük şehri olan Fes, ülkenin Rabat’tan önceki başkenti. Fas’ın en otantik şehirlerinden biri olan Fes, dünyanın en büyük trafiğe kapalı şehir yerleşimi olarak biliniyor. Unesco’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldığı Eski şehir olarak geçen bölge Fes el Bali, çevresi surlarla çevrili eski kent meydanı. Tam bir labirent olan bu bölgeyi keşfe çıkarken, eski evlerin restore edilerek oluşturulan Riad Konaklarını da mutlaka görülmeli.

4. Kazablanka

Fas’ın batısında, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan liman kenti olan Kazablanka aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Üç milyonluk nüfusuyla, Libya’dan Moritanya’ya kadar uzanan Mağrip ülkeleri içinde en büyük şehir olan Kazablanka, aynı zamanda bölgenin en önemli ticaret merkezi. Hollywood filmlerine konu olan, mimarisi, doğası ve kültürüyle baş döndüren Kazablanka, yazın deniz tatili yapmak için de oldukça popüler.

5. Meknes

Fas’ın kuzeyinde, ülkenin turistik şehirlerinden ziyade yerel yaşamı daha iyi gözlemleyebileceğiniz bir kent olan Meknes’in en önemli simgesi ise Mansur Kapısı. Meknes’e altın çağını yaşatan Mulay İsmail’in emriyle yapılan kapı, oldukça etkileyici işlemelere sahip. Kapının hemen karşısında ise, seyyar satıcılar, yılan oynatıcılarıyla dolu El Hedim Meydanı yer alıyor.

Fas’a nasıl gidilir?

Türkiye’den Fas’a direkt uçabileceğiniz şehir Kazablanka. Türk Hava Yolları ve Royal Air Maroc’un İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan; Air Maroc ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yaklaşık beş saat süren uçuşlarla Kazablanka’da olabilirsiniz. Fas’ın egzotik, canlı ve büyüleyici şehirlerini görmek için bir Fas uçak bileti almanız yeterli.

NOT: Fas vizesi hakkında detaylı bilgilere de Turna.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here