PAYLAŞ

Yaklaşık 2 milyon 300 bin kilometrekarelik yüzölçümüyle Afrika kıtasının en büyük ikinci ülkesi olan Cezayir, uzun yıllar Osmanlı, Fransa gibi ülkelerin hakimiyetinde yaşadığı için oldukça zengin bir kültürel dokuya sahip. Kuzeydoğuda Tunus, kuzeyde Akdeniz, güneyde Nijer ve Mali, doğuda Libya, batı bölümünde ise Fas ile komşu olan ülkenin güneybatısında da Moritanya bulunuyor. Konstantin, Vahran, Cezayir gibi büyük şehirlerinde yer alan tarihi yapıları, enfes sahilleri, yeşilin en güzel tonlarını görebileceğiniz doğası ve rengarenk sokaklarıyla hayranlık uyandıran bu ülke, egzotik atmosferiyle kültürel geziler yapmayı sevenlerin popüler seyahat rotalarından biri. İşte bu Afrika ülkesinde görmeniz gereken turistik yerlerden bazıları.

Cezayir’de Görmeniz Gereken 4 Yer 

1. Kasbah

Osmanlı ve Fransız esintileri taşıyan etkileyici mimarisiyle ünlenen Cezayir şehrinde yer alan Kasbah, hem ülkenin hem de şehrin en çok ziyaretçi çelen yerlerinden. Ülkenin başkentliğini üstlenen Cezayir’in en yüksek noktalarından biri üzerinde bulunan ve çevresi surlarla çevrili olan Kasbah’ın kuruluşu ise 1516’lı yıllara dek uzanıyor. Kasbah, tarihi yapıları ve gizemli dar sokaklarıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alıyor.

2. Notre Dame Katedrali

Ülkede Bizans mimarisini yansıtan en önemli tarihi ibadethanelerden biri olan Notre Dame Katedrali, 1872 yılında yapıldı. Fransızlar tarafından Akdeniz’in büyüleyici manzarasını gören bir konuma inşa edilen Notre Dame Katedrali, başkent şehir merkezinin kuzey bölümünde yer alıyor. Şehre gelen turistlerin görmeden ayrılmadığı yapılar arasında bulunan bu katedral ihtişamlı mimarisi ve göz alıcı iç dekorasyonuyla anılıyor.

3. El Bahia Plajları

Ain El-Turck, Bousfer, Mers El-Kebir, Corales, Les Andalouses gibi birbirinden etkileyici plajlara ev sahipliği yapan Oran şehrinin en ünlü tatil adresi El Bahia Plajları. Eğer bu ülkeyi ziyaret etme amacınız deniz, kum ve güneş turizminden yararlanmak ise El Bahia Plajları’nın masmavi sularında yüzüp, huzur dolu ve tertemiz havasını hissetmeyi ihmal etmeyin.

4. Gantaret El Hıbal 

Gantaret El Hıbal (Sidi-M’Cid), 175 metreyi bulan yüksekliğiyle hem ülkenin hem de dünyanın en yüksek asma köprülerinden biri. Cezayir’in kuzeybatısında bulunan ve Sidi Rached, El-Kantara Köprüsü ve Rhumel Köprüsü gibi ünlü yapılarıyla ‘Köprüler şehri’ olarak anılan Konstantin şehrinde yer alan Gantaret El Hıbal, etkileyici mimarisinin yanı sıra eşsiz şehir manzarasıyla da görülmeye değer bir nokta.

Eğer siz de bu ülkenin otantik atmosferini, tarihi yapılarını ve göz alıcı kültürel zenginliklerini daha yakından keşfetmek istiyorsanız, Cezayir uçak bileti fırsatlarını değerlendirerek seyahat planlarınız için ilk adımı atabilirsiniz.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

seven + ten =

loading-YouTube-player_zps9255a050