Uçak Bileti

Akdeniz ve Atlas Okyanusu sularını, birbirine karıştırmadan buluşturan büyüleyici görüntüsüyle hafızalara kazınan Cebelitarık, Avrupa’nın en popüler turizm destinasyonlarından biri. Yaklaşık 35 bin kişinin yaşadığı bu ülke, ekonomik bir seyahat düşüncesiyle yola çıkan gezginler için pek cazip bir rota olmasa da nefes kesen doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla mutlaka görülmeli. Antik Çağ döneminde Calpe ismiyle anılan bu ülke, Endülüs’ü fetheden Emevi komutanı Tarık bin Ziyad’ın bölgede ayak bastığı ilk yer olduğu için ‘Tarık’ın dağı’ anlamına gelen Cebel-i Tarık ismini aldı. Coğrafi olarak İber Yarımadası’nın güney ucunda yer alan ülke, İngiltere’nin İspanya sınırındaki denizaşırı toprağı konumunda. İşte bu ülkede gezip görmeniz gereken etkileyici yerlerden bazıları.

Cebelitarık’ta Görebileceğiniz 6 Yer

1. Cebelitarık Boğazı

Akdeniz ve Atlas Okyanusu’nu birleştiren, Avrupa ve Afrika kıtalarını da birbirinden ayıran Cebelitarık Boğazı, 60 kilometre uzunluğa sahip. Günümüzde balina ve yunusları görmek isteyenlerin katıldığı turlarla da adından söz ettiren bu boğazın bilinen bir diğer özelliği ise Akdeniz ve Atlas Okyanusu sularının yoğunluk farkı nedeniyle birbirine karışmıyor olması.

2. Cebelitarık Kayası

Doğal bir koruma alanı olan Cebelitarık Kayası (Gibraltar Kayası), etkileyici manzarasıyla ülkeye gelenlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden biri. Bu kaya çevresinde yaşayan Cebelitarık maymunları da Cebelitarık Kayası’nın ününü artırıyor.

Mobil Uygulama

3. St. Michael’s Cave

St. Michael’s Cave (St. Michael Mağarası), yağmur sularının kireç taşlarını aşındırması sonucunda oluşan deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte olan bir mağara. Her yıl yaklaşık bir milyon kişi tarafından ziyaret edilen bu mağara, Upper Rock Doğal Koruma Alanı’nda bulunuyor.

4. Büyük Kuşatma Tünelleri

İngilizler tarafından 1783’te yapılan Büyük Kuşatma döneminde kazıldığı bilinen Büyük Kuşatma Tünelleri (Great Siege Tunnels), dünyada insan eliyle yapılan en etkileyici savunma sistemlerinden biri olarak anılıyor.

5. Europa Point

Europa Point (Avrupa Noktası), Cebelitarık’ın en harika manzara izleme noktalarından biri. Cebelitarık Boğazı, İspanya kıyıları ve Kuzey Afrika’yı da kapsayan uçsuz bucaksız görüntüsüyle hayranlık uyandıran bu nokta ülkenin en güney ucunda bulunuyor.

6. Moorish Castle

Moorish Castle (Mağribi Kalesi), 11. yüzyıla dek uzanan köklü geçmişiyle ülkenin en eski tarihi yapılarından biri. Bulunduğu noktaya hakim konumu ve stratejik önemiyle öne çıkan ve tarih boyunca pek çok kez işgale uğrayan bu kale, ülkenin hemen hemen her noktasından görülebiliyor.

Bu göz alıcı coğrafyayı ziyaret etme hayali kuranlar, Cebelitarık uçak bileti kampanyalarını inceleyerek seyahat planlarına hız kazandırabilir.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here