Çimkent Uçak Bileti Bilgileri

En Ucuz Bilet Fiyatı
Antalya-Çimkent 1.603,89 TL
Havalimanı
En Ucuz Ay
Aralık
En Sık Uçan Havayolu

En Ucuz Çimkent Uçak Bileti Fiyatları

Çimkent varışlı en ucuz uçak firmaları listemize göz at

Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 12s 55d
04 Mayıs 2021, Salı 18:40
Air Astana
2 aktarmalı - 30s 10d
06 Haziran 2021, Pazar 15:00
Pegasus
2 aktarmalı - 27s 35d
19 Mayıs 2021, Çarşamba 10:15
Pegasus
2 aktarmalı - 40s 40d
04 Mayıs 2021, Salı 13:20
SunExpress
2 aktarmalı - 22s 15d
21 Nisan 2021, Çarşamba 07:45
Türk Hava Yolları
1 aktarmalı - 23s
22 Nisan 2021, Perşembe 03:50
Pegasus
2 aktarmalı - 26s 55d
07 Haziran 2021, Pazartesi 10:55
Türk Hava Yolları
2 aktarmalı - 48s 55d
15 Haziran 2021, Salı 00:30

Çimkent Kalkışlı Uçak Seferleri

Çimkent uçak biletleri ne kadar, sefer saatlerini gör

Jsc Aircompany Scat
direkt-uçuş - 5s
01 Temmuz 2021, Perşembe 19:00
Air Astana
1 aktarmalı - 17s 40d
04 Mayıs 2021, Salı 22:00
Air Astana
3 aktarmalı - 27s 50d
30 Nisan 2021, Cuma 22:00
Jsc Aircompany Scat
2 aktarmalı - 34s
02 Haziran 2021, Çarşamba 07:00
Air Astana
3 aktarmalı - 35s 10d
20 Nisan 2021, Salı 08:50
Air Astana
3 aktarmalı - 38s 20d
23 Nisan 2021, Cuma 10:00
Air Astana
2 aktarmalı - 25s 40d
20 Nisan 2021, Salı 10:00
Air Astana
2 aktarmalı - 39s
06 Mayıs 2021, Perşembe 22:00

Çimkent uçuşu ile ilgili bilgiler

İstanbul Çimkent arasında her gün 17 sefer gerçekleştirilir. Türkiye Çimkent arasında en sık uçulan şehirler olan İstanbul, Antalya ve Ankara şehirlerine Turna.com üzerinden en uygun fiyatlarla İstanbul uçak bileti, Antalya uçak bileti ve Ankara uçak bileti satın alabilirsiniz.

Ucuz Çimkent uçak bileti mi arıyorsunuz? Önümüzdeki 3 aylık dönemde Antalya Çimkent 1.604 TL, İstanbul Çimkent 1.688 TL ve Ankara Çimkent 1.992 TL.

En uygun Çimkent uçak bileti fiyatlarını yakalamak için en az 20 gün öncesinden uçak biletinizi satın almalı ya da rezervasyon yapmalısınız.

Nisan ve Ekim ayları Kazakistan, Çimkent için en yüksek fiyatlı aylardır. Bu dönemde fiyatlar yılın geri kalan dönemlerinden daha pahalıdır. En düşük fiyatları bulabileceğiniz aylar ise: Aralık ve Kasım.

Kazakistan'ın Güney Kazakistan Eyaleti'nin merkezi ve Almatı ve Astana'dan sonra en büyük 3. Kenti olan Çimkent, ülkenin önemli metropoller inden biri. Türkistan-Sibirya demiryolu kavşağında bulunan kent, 11. Yüzyıla uzanan zengin tarihe ve antik mimariye sahip olup yeşil caddeleri, kalabalık pazarları ve canlı gece hayatı ile ülkenin gelişmiş büyük sanayi ve kültür merkezlerinden biri.

Tarihi

Yapılan kazı çalışmalarında Kazakistan'ın en eski yerleşim yeri olarak MÖ. 7 yüzyıla tarihlenen kalıntıların bulunduğu Çimkent, 12. yüzyılda İpek Yolu üzerindeki Sayram kentinin 10 km doğusunda kurulmuş. Önceleri Hokand Hanlığı'na bağlı bir bölge iken 1810'da Buhara Hanlığı'na, 1864'te de Rus İmparatorluğu'na bağlı bir il olmuş. 1914'te Chernyaev olarak adlandırılan şehrin Cengiz Han, Timur, Dzungar fatihleri, Kokand ve Buhara hanlıkları ile Rus İmparatorluğu akınlarını içeren tarihsel süreci 1924'te Çimkent adını almasıyla noktalanmış. İki sözcükten türeyen şehrin adı, yerde yeşeren ot anlamındaki "Çim" kelimesi ile şehir merkezi anlamına gelen "kent" kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Kazakça ve Özbekçe'deki şive farklılığı nedeniyle Çimkent ve Şimkent olarak da adlandırılıyor.

Çimkent Gezilecek Yerler

Coğrafi olarak Güney Kazakistan'da Sayram Nehri vadisinde kurulmuş olan iklimi ülkeye göre daha yumuşak ve Kazakistan'ın en sıcak yerlerinden biri olarak da biliniyor. Çimkent Kazakistan'ın en eski şehirlerinden biri olarak şehrin tarihi ipek yolu üzerinde küçük karavanların konaklaması amacıyla kurulduğu biliniyor. Günümüzde de tren istasyonları ve karayolu trafiğinde de bu geçiş yolu özelliğini koruyan kent, Timurlenk zamanında Çimkent en önemli ticaret merkezlerinden biri sayılıyormuş. Sovyet döneminde 1930'lara kadar çinko, karakul koyunu, at, tekstil ve eczacılık alanlarında bölgenin en önemli kenti durumunda iken günümüzde halen, çimento, kimya sanayi, gıda ve imalat sanayinde Kazakistan'ın önde gelen şehirleri arasında bulunuyor.

Tarihi Türkistan ve Otrar bölgesini gezmek amacıyla gidecekler için de Çimkent merkez olma niteliğiyle kalınacak en önemli yerlerden biri. Otrar, Sayram ve Türkistan antik kentlerini keşfedebilir, tarihi müze ve tiyatrolara gidebilir, parklar ve camileri ziyaret edebilir, at yarışlarına gidebilir veya gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz.

Kültürel zenginliğe de sahip olan Çimkent, Zafer Parkı, Merkez Park, Afgan Savaş Anıtı ve Farabi Türbesi gezilmesi gerek yerlerden. Abay Parkı ile bir etnografya parkı olan Ken-Baba, özellikle çocukların gözdesi. 2001'de açılan ve Sovyet dönemi baskılarını ve Kazakistan'ın bu süreçte belleklerden silinen kültürel unsurlarını içeren Siyasi Baskı ve Sürgün Kurbanları Müzesi ise mutlaka ziyaret edilmeli. Özbek mimari özelliklerini taşıyan Çimkent Camii, dörtgen yapılı üzerinde altın gibi parlayan, geometrik desenli iri kubbesi ile kentin en önemli yapılarından. Çimkent, bir turizm şehri olarak çok öne çıkmasa da capcanlı bir hayat döngüsü var. Çimkent, aynı zamanda ünlü Aksu Doğal Rezerv Alanı için de hareket noktası. 1926 yılında oluşturulan Aksu Rezervi, Orta Asya'nın koruma altındaki ilk doğal alanı. Tien Şan Dağları'nın 3 bin metreye yükselen batı kollarında bulunan rezervde 500 kadar canlı türü ve yaklaşık 1.700 bitki çeşidi bulunuyor. Dağ keçisi, gelincik, yaban domuzu, akbaba, ceylan, şahin, kartal gibi canlıların doğal yaşam alanlarında gözlemlenebildiği alanda keşif için en uygun araç ise elbette Kazak atları. Modern hayatın gürültüsünden uzakta, hayranlık içinde güneşin batışını izlerken çok yakınınızda bir yerlerde bir kar leoparı, kızıl ayı ya da bir vaşak dolaşıyor olabilir. Kendinizi uçsuz bucaksız bir dünyada hissettiğiniz doğal parkta, gözleriniz yeşilin keyfini çıkarıyor.

Çimkent'e kadar gitmişken kentin yakınlarında yer alan Sayram'ı da görmeden dönmeyin. Sayram Dağları'nın yamacında bulunan Sayram, bu dağdan doğan ve aynı adı taşıyan Sayram Nehri'nin kıyısında kurulmuş. Sayram aynı zamanda, ilk Türk mutasavvıfı Ahmet Yesevi'nin de doğum yeri. Kazakistan'ın ilk camii de yine Sayram'da yapılmış.

Yeme-İçme

Çok çeşitli zengin bir sofra olan Kazak mutfağı, etli yiyeceklerle, un ve at sütünden yapılan yemekleriyle öne çıkıyor. Koyun, sığır, at, deve ve çeşitli av hayvanlarının yer aldığı sofralarda, At kurutulmuş at eti olan kazkarta, sucuk, yine kurutulmuş koyun ve sığır etinden yapılan sur-et, at sütü kımız, milli bir içecek olan subat ve ırımcık, hamurdan yağda kızartılarak yapılan bavursak en çok tüketilen yiyecekler arasında. Kentte yöresel Kazak yemeklerini bulabileceğiniz pek çok restoran bulunmakla birlikte, ayrıca pazar yerlerinde ve sokaklara taşan dükkânlarda, dolgun pideler, fiyonklu ambalajlı bayram şekerleri ise dikkat çekiyor.

Ulaşım

Air Astana ile Azerbaijan Airlines'ın İstanbul-Çimkent arasında aktarmalı uçuş seferleri bulunuyor. Çimkent Uluslararası Havaalanı'ndan şehre ulaşım taksi ile mümkün.

Çimkent uçak bileti ile ilgili sorular

 • Çimkent şehrine uçan hava yolları hangileridir?
  Türkiye ve Çimkent arasında en sık uçan havayolu firmaları, Türk Hava Yolları, Air Astana, Pegasus, Jsc Aircompany Scat ve Aeroflot. En popüler parkur İstanbul – Çimkent olup, Türk Hava Yolları ve Air Astana bu hatta en çok uçan hava yollarıdır.
 • En ucuz Çimkent uçuşu ne kadar?
  Türkiye ve Çimkent arasında önümüzdeki 3 aylık dönemde en düşük fiyatlı tek yön uçuşu 4 Mayıs 2021 tarihinde Antalya Çimkent arasında olup 1.604 TL’dir. En düşük gidiş dönüş bilet ise İstanbul Çimkent arasında olup 2.843 TL’dir.
 • Turna bu kadar ucuz fiyatlı Çimkent uçak biletlerini nasıl bulabiliyor?
  Turna’nın birçok havayolu ile özel fırsat anlaşmaları bulunmaktadır. Bu sayede belli dönemlerde özel kampanyalar yapar. Ayrıca, sadece Turna’da bulunan Akıllı Uçuş sayesinde %70’e varan oranlarda daha ucuz Çimkent uçak bileti bulmanızı sağlar.

Çimkent Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Çimkent Etrafına Uçak Bileti Al!

 • Taşkent Uçak Bileti
  Taşkent
 • Osh Uçak Bileti
  Osh
 • Semerkand Uçak Bileti
  Semerkand
 • Bişkek Uçak Bileti
  Bişkek
 • Duşanbe Uçak Bileti
  Duşanbe
 • Almati Uçak Bileti
  Almati
 • Aktau Uçak Bileti
  Aktau
 • Kabil Uçak Bileti
  Kabil
 • Nursultan (Astana) Uçak Bileti
  Nursultan (Astana)
 • Islamabad Uçak Bileti
  Islamabad
İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı:
x
Turna.com'un özel fırsatlarından
sen de haberdar ol!
Geçerli bir e-posta adresi girmeni bekliyoruz.