Uçak Bileti

Hava yolu yolculuğu uçak bileti fiyatlarının düşmesi, sektördeki rekabetin artması ve farklı hava yolu şirketlerinin düzenlediği kampanyalarla birlikte hayatımızda eskisinden çok daha fazla yer almaya başladı.

Birçok seyahat sever yakın ya da uzaklığa bakmadan seyahatlerinde uçak yolculuğunu tercih ediyor. Uçakla seyahat ederken çok sıkı güvenlik kurallarına uymak gerekiyor. El bagajı ve uçak kargo bölümüne verilen bagajlarda birçok maddeyi taşımak kesin kurallarla yasaklanmış durumda.

Uçak yolculuğuna hazırlanıyor ancak bagajda neyi taşıyıp neyi taşıyamayacağınız konusunda net bir bilginiz yoksa bu yazı tam da size göre.

Uçağa Alınmayan Eşyalar

Uçak yolculuğunda yolcu ve uçuş emniyeti en çok dikkat edilen konuların başında geliyor. Bagaj aracılığıyla yasa dışı eylemlerde bulunmaya çalışanların varlığı başta olmak üzere hem uçuş güvenliğini tehlikeye sokacak hem de yasalara aykırı eylemlere izin vermemek adına bagajlar titizlikle kontrol ediliyor.

Uçak seyahati sırasında beraberinizde taşıdığınız bagajınızı kendinizin hazırlaması, kısa süreli olsa bile havalimanında bagajınızın yanınızdan ayrılmak güvenlik açığı oluşturuyor. Bu tip durumlarda hava yolu personelini bilgilendirmek gerekiyor.

1. Kibrit-çakmak

Bir kutu kibrit ya da bir adet çakmak kişi üzerinde taşınabilir maddeler arasında. Ancak bu araçlar kontrol edilmiş bagaj içerisine konulamıyor.

2. Silahlar, ateşli silahlar, mermi taşıyan ekipmanlar

Tabancalar, tüfekler, yivsiz tüfekler, oyuncak silahlar, gerçek silahla karıştırılmaya müsait olan replikalar, havalı tabancalar, zıpkın ve benzeri ekipmanların kişi üzerinde ya da kabin bagajında taşınması kesinlikle yasak.

3. Etkisizleştirici cihazlar

Şok tabancaları, elektroşok cihazları, biber gazı spreyi, göz yaşartıcı gaz, elektrik akımlı tabancalar, hayvan kovucu spreyler, asit spreyleri ve hayvanları bayıltmada kullanılan her türlü cihazın kişi üzerinde ya da kabin bagajında taşınması yasak.

4. Keskin uçlu nesneler ve keskin kenarlı nesneler

Buz kıracakları, buz baltaları, 6 cm’den uzun ağız kısmı olan bıçaklar, tıraş bıçakları, maket bıçakları, el baltası, satır, 6 cm’yi geçen makaslar, çivi tabancalarının kişi üzerinde ya da el bagajında taşınması kesin olarak yasak.

5. İş araç ve gereçleri

Levye, kablosuz portatif elektrikli aletler, matkaplar, testereler, lehim tabancaları, bıçaklı ya da milli el aletlerinin kişi üzerinde ya da el bagajında taşınması yasak.

6. Keskin olmayan ancak yaralama amacıyla kullanılabilecek gereç ve ekipmanlar

Beyzbol sopası, golf sopası, plastik, çelik ya da ağaçtan yapılmış coplar, oklava, dövüş sporları ekipmanları kişi üzerinde ya da el bagajında taşınamıyor.

7. Kullanılması durumunda ciddi yaralanmalara neden olabilecek patlayıcı, yakıcı maddeler

Mühimmat, fünye, patlayıcı kapsülü, el bombası, askeri malzemeler, havai fişekler, sis cihazı, dinamit, barut ve plastik patlayıcıları kesinlikle hiçbir bagaja ve uçağa kabul edilmiyor.

8. Diğer tehlikeli maddeler

Çakmak gazı, bütan gazı, mavi alevli çakmaklar, civa ve yaş piller, yanmalı motorlar, boya ve vernik çözücü, kuru buz, lityum pil gibi cihazlar da kesinlikle uçağa kabul edilmiyor.

Uçağa binmeden önce üzerinizde ve valizinizde yasaklı madde taşıyıp taşımadığınızı kontrol etmeniz son dakika sürprizi ile karşılaşmanızı engelleyebilir.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here