Türkiye’de seyahat kültürü hızla gelişiyor. Bir dönem uzaktan baktığımız, önyargılı davrandığımız seyahat konusunda sosyal medyanın da olumlu etkisiyle yurt içi ve yurt dışında daha kolay yola çıkar olduk.

Sıklıkla seyahat ediyor oluşumuzda uygun uçak bileti seçeneklerinin çoğalması, hava yolu şirketlerinin kampanyaları ve sosyal çevremizin de etkisi büyük. Seyahate çıkmadan önce aklımıza ilk gelen bilgi kaynağı ise seyahat blogları. Türkiye’de işinin hakkını vererek içerik üreten çok değerli seyahat yazarları var. Bu seyahat yazarları hem gittikleri ve gördükleri yerlerle ilgili içeriklerini bloglarında yayınlıyor hem de Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarında anlık paylaşımlar yapıyor.

Seyahate ilgisi olan birçok kişinin takip ettiği ya da Google aramalarında karşılarına çıkan Türkiye’nin en başarılı seyahat bloglarını bu listede bir araya getirdik.

Türkiye’nin En Başarılı Seyahat Blogları 

1. Biz Evde Yokuz

Mevcut işlerinin hayallerine engel olduğunu fark eden Duygu Şar ve Bilgehan Çelik, ilk adımı işlerini bırakarak attı. ‘Evde oturan erken ölür’ mottosuyla hareket eden çift, ölmeden önce deneyimlemek istedikleri şeylerin listesini takip ediyor. Biz Evde Yokuz, deneyim temelli seyahat bloglarından. Gezmek için yola çıkmayan Bilgehan ve Duygu, dünyada kendilerine katmak istedikleri deneyimlerin peşinden gidiyor. Asıl hedefleri de ölmeden önce yapmak istedikleri şeyler listelerini tamamlamak.

2. Yolda Olmak

Türkiye’nin en eski seyahat blog yazarlarından Kemal Kaya’nın kurucusu olduğu Yolda Olmak, kapsamlı gezi rehberleri ve seyahatle ilgili aklınıza gelebilecek her türlü detaya sahip zengin içeriklerle dolu. 2009’un sonlarında 14 yıllık profesyonel iş hayatını geride bırakan Kemal Kaya, sürmekte olan marka yönetimi yüksek lisans eğitimini bitirip, tek yön bir bilet alarak 2010 Ağustos’unda Tayland’a gitti. Tek başına çıktığı seyahatinde 11 ülke ve 250’den fazla şehir gezen Kemal Kaya 22 ay sonra Türkiye’ye döndü. Tam zamanlı olarak seyahat yazarlığı yapan Kemal Kaya ile her an dünyanın farklı bir yerinde karşılaşabilirsiniz.

3. Bir Hayalin Peşinde

Bir Hayalin Peşinde bloğunun kurucusu Deniz Pehlivan, blog yazıları ve sosyal medya paylaşımlarıyla Türkiye’de hatırı sayılır bir takipçi kitlesine sahip. Blogunu hayata geçirmeden önce yüzlerce seyahat web sitesi ve seyahat bloğu okuduğunu anlatan Deniz, ’Okudum. Araştırdım. Ne yazanlar vardı. Akıp giden cümleler, o kadar özenle seçilmiş betimlemeler… O kadar güzeldi ki adım gibi emindim ben bu kadar iyisini yazamazdım. Benim yapacağım tek şey, seyahatlerimden yola çıkarak insanlara bir şekilde rota çıkarıp onların da kolay ve ucuz bir şekilde gezmelerini sağlamaktı’ cümleleriyle özetliyor blog yazarlığına başlama hikayesini. Yurt içi ve yurt dışında onlarca farklı şehre seyahat eden Deniz Pehlivan, sosyal medyayı başarılı bir şekilde kullanıyor.

4. Oi Blog

7-8 yaşlarındayken okulda kavga edip sonradan arkadaş olmaya karar veren ve 23 yaşına geldiklerinde kavgaları beraber yaşadıkları evlerinde “bulaşıkları kim yıkayacak, çamaşırları kim kaldıracak” şeklinde boyut değiştiren 2 yakın arkadaş Öykü Doğan ve İdil Atay‘ın, gezdiklerini, gördüklerini, sevdiklerini, bildiklerini başka insanlarla paylaştığı Oi Blog, ikilinin kendine has anlatma tarzıyla kaleme aldıkları gezi yazılarından oluşuyor. Instagram’da gündelik yaşamlarından kesitleri eğlenceli bir dille paylaşan ikilinin sadık bir takipçi kitlesi var.

5. Keşfetsek

2007 yılından bu yana blog yazarlığı yapan Ahmet Buğra Tokmakoğlu, gazetecilik mezunu. İşiyle seyahat yazarlığını bir arada sürdüren Buğra, 2015 yılında işinden istifa edip tam zamanlı blog yazarlığına başladı. Keşfetsek adını verdiği bloğunda Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinde yaşadığı deneyimlerini anlatan Buğra’nın sıklıkla gittiği Yunanistan konusunda bloğunda çok sayıda içerik bulunuyor. Bugüne kadar Avrupa, Kuzey Amerika, Asya, Okyanusya ve Orta Doğu’da çok sayıda ülkeye seyahat eden Buğra, sosyal medyayı aktif kullanan bloggerlardan.

6. Gezip Gördüm

Sami Altınay, Türkiye’nin en çok okunan seyahat bloglarından Gezip Gördüm’ün kurucusu. Kurumsal bir şirkette yönetici olarak çalışan Altınay, her fırsatta seyahat ediyor, deneyimlerini bloğunda yazıyor. Seyahat deneyimlerini daha çok kişiye ulaştırabilmek amacıyla GezipGordum.com seyahat blogunu kuran Sami Altınay, Eskişehir’de yaşayan bir endüstri mühendisi. Dünyanın farklı renklerini yerinde hissetmek için sık sık seyahat eden Altınay, bu gezilerinden notları seyahat rehberi formatında paylaşıyor.

7. Çok Okuyan Çok Gezen

Burdur’da dünyaya gelen Sevil Mert, üniversite eğitimi için geldiği İstanbul’a yerleşip, kalanlardan. Üniversiteyi bitirdiği günden bu yana düzenli olarak Seyahat eden Sevil, geçen yıl profesyonel iş yaşamını sonlandırıp blog içeriklerine yoğunlaştı. 2007’den bu yana Çok Okuyan Çok Gezen seyahat bloğunda yazan Sevil, yeni dünyalar keşfetmeyi, yeni hobiler denemeyi, bildiklerine yenilerini katmayı çok seviyor.

8. Çok Gezen Adam

İletişimci Osman Kurt, yeni yerler keşfetmekten keyif alan biri. Yurt içi ve yurt dışı deneyimlerini ‘Çok Gezen Adam’ isimli web sitesinde paylaşan Kurt, ‘Seyahat etmeyi lüks olarak düşünmeyin’ diyenlerden. İlk yurt dışı seyahatini 23 yaşında Paris’e gerçekleştiren gezgin, dur durak bilmeden dünyanın farklı yerlerini keşfetme peşinde. Çok Gezen Adam ismini verdiği web sitesinde deneyimlerini paylaşan Kurt, uygun uçak bileti fırsatlarını değerlendirip bir sonraki seyahatine karar veriyor. Blogunda kişisel bir anlatım dili kullanan Osman’ın yazıları ağırlıklı olarak deneyim konseptinde. Osman Kurt, aynı zamanda otomobil yazıları da yazıyor.

9. Seymen Bozaslan

İş hayatından bulduğu her boşluğu seyahatle değerlendiren Seymen Bozaslan, dünyanın farklı rotalarını keşfetmekten büyük keyif alıyor. Gezgin Bozaslan, daha çok yer görmek için erken planlamanın önemini anlatıyor. Medya sektöründe çalışan Seymen Bozaslan, 7 yaşındayken dedesiyle çıktığı Doğu Ekspresi seyahatiyle yeni yerler keşfetmeyi tutku haline dönüştürdü. İş hayatından bulduğu her fırsatta dünyanın farklı rotalarına seyahat eden Bozaslan, ‘Yeni hikayeler için bir bilet almak yeterli’ görüşünde. Deneyimlerini kişisel bloğu SeymenBozaslan.com adresinde paylaşan Seymen, son dönemde Türkiye içinde arabayla çıktığı ve her adımını kendi planladığı rotalarda seyahat ediyor.

10. Bestami Köse

Türkiye’nin en dinamik sosyal medya topluluklarından Interrail Türkiye’nin Kurucusu Bestami Köse, yolda olmak ve seyahat etmenin insana hiçbir okulda öğretilemeyeceği inancında.

Hatay Hassalı Bestami Köse, üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi. Ülkemizde yaşayan hemen hemen herkesin seyahat etmek istediğini ve gezmekten hoşlandığını söyleyen Köse, birçok kişinin aile ve çevre baskısı nedeniyle hayallerini gerçekleştiremediğini düşünüyor. Türkiye’nin en dinamik ve en çok üye sayısına aktif Interrail Türkiye grubunun kurucusu olan Köse, Yol açık, Yola çık mottosu ile seyahat ediyor. Bestami’nin paylaşımlarını Interrail Türkiye ve Plansız Gezgin hesaplarından takip edebilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Çok güzel bloglar ülke tanıtımı için çok faydalı yazılar ve tanıtımlar yapılıyor herkesin emeğine sağlık ama bu bloglara daha fazla takipçi çekmemiz lazım yerli turist başta olmak üzere yabancılara da kendimizi tanıtmamız gerekiyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here